Nedeľa | 02.10.2022, 18:43 | meniny: Levoslav; zajtra: Stela

Medzinárodný deň bez násilia bol vyhlásený OSN v roku 2007. V tento deň roku 1869 sa narodil Mahátma Gándhí, vodca nenásilného povstania Indov proti britskej koloniálnej nadvláde, priekopník filozofie a stratégie nenásilia, nenásilného odporu. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je šírenie odkazu a posolstva nenásilia prostredníctvom vzdelávania a informovanosti verejnosti a zabezpečenie mieru, tolerancie, porozumenia a nenásilia.

Svetový deň hospodárskych zvierat bol vyhlásený medzinárodným fórom ochranárskych organizácií v roku 1982. Každoročne si pripomíname, že na našej planéte žije 21 miliárd hospodárskych zvierat chovaných pre naše potreby. Podstatou tohto dňa je zvýšenie kontroly chovu hospodárskych zvierat, aby boli zabezpečené ich etologické potreby.

• | Svetový deň úsmevu

Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.

Petra v Aare šokovala

14.12.2015 | Fantastický úspech prvým víťazstvom kariéry dosiahla Petra Vlhová v nedeľňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare.

Iba 20-ročná lyžiarka Petra Vlhová z Liptovského Mikuláša zvíťazila v 1. kole na čelo súťaže s náskokom 28 stotín na Nórku Ninu Loesethovú. V druhom kole svoj náskok na konkurenciu zvýšila na 59 stotín. Na drese mala štartové číslo 19.

Druhá bola Švédka Frida Hansdotterová a tretia Loesethová (+0,65 s). Veronika Velez-Zuzulová skončila na 6. mieste (+1,30) a Barbara Kantorová sa v 1. kole 44. časom (+5,21 s) neprebojovala do druhej časti súťaže.

P. Vlhová pred dvoma týždňami zabodovala prvýkrát v najlepšej desiatke SP. V americkom Aspene obsadila 7. miesto a získala 36 bodov. Teraz sto a v poradí disciplíny sa vyšvihla na 3. priečku, jej 160 bodov zároveň znamená aj desiate miesto v celom seriáli.

Talentovaná liptovská zjazdárka v SP bodovala po siedmy raz a opäť si polepšila pozíciu v štartovej listine SP, posunula sa z 23. priečky na 15., pričom na začiatku sezóny bola na 35. pozícii.

Znamená to, že pred najbližším slalomom medzi sviatkami v rakúskom Lienzi ju budú žrebovať v skupine 8-15, takže za šťastných okolností by mohla štartovať aj s výhodným číslom 8. Talentovaná Slovenka mala už minule senzačné prvé kolo, vtedy to stačilo na 4. miesto.

V Aare na dynamickej a pomerne jednoducho postavenej trati predviedla najagresívnejšiu jazdu, v každom nájazde okolo tyčí hľadala priamu líniu.

Z jazdy Petry Vlhovej boli namäkko aj exhibičné reportérky Eurosportu, bývalá chorvátska slalomárka Ana Jelušičová i slovinská superstar univerzálneho zjazdárstva, Slovinka Tina Mazeová.

Tá si po náročných sezónach dala rok voľno a ako redaktorka videla výkon slovenskej kométy takto: “Petra naozaj prekvapila, toto od nej nikto nečakal. Ale tieto mladé pretekárky na čele s Mikaelou Shiffrinovou nemajú ničím zaťaženú myseľ a idú akoby bez tlaku. Aj Petra to zobrala riadne od podlahy.”

V druhom kole sa Liptáčka postavila na štart celých pretekov ako posledná sa a opäť excelovala. V hornej časti síce niektoré oblúky “podržala” a stratila oproti Hansdotterovej polovicu náskoku, ale v trochu viac zatvorenom spáde do cieľa našla ideálny rytmus a vzhľadom na ostatné odstupy i všetky okolnosti v Aare triumfovala suverénne.