Fico: Armáda musí viac šetriť

Rezort obrany v budúcom roku opäť nenaplní požiadavku NATO mať v rozpočte finančné prostriedky vo výške dvoch percent hrubého domáceho produktu. Premiér Robert Fico po kontrole na ministerstve povedal, že rozpočet pre rok 2009 nebude výrazne vyšší než v tomto roku. Rezort má síce podľa premiéra svoje predstavy, "bude to však vážna diskusia."

09.06.2008 11:50 , aktualizované: 12:36
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico armáde budúci rok výrazne v rozpočte nepridá.
debata

Armáda je síce veľmi dôležitá súčasť života krajiny, ale „predsa sú aj iné priority, preto ja by som určite neočakával nejaké ďalšie navršovanie rozpočtu ministerstva obrany v budúcom období,“ zdôraznil Fico. Minister obrany Jaroslav Baška dodal, že „nemáme žiadne veľké ambície, čo sa týka rozpočtu, je to narátané inflácia plus nejaké percento navyše. Takže vôbec sa nebudeme držať dvoch percent HDP, nie sme jediná krajina, ktorá tieto dve percentá HDP nespĺňa,“ dodal Baška.

Predseda vlády ďalej upozornil, že ministerstvo obrany nenaplnilo požiadavku zníženia počtu zamestnancov o 20 percent. Ozbrojené sily dnes majú približne 15 500 vojakov a v rezorte je okolo 8 600 zamestnancov. „Tento pomer je pomerne zvláštny,“ dodal Fico s tým, že to pripúšťa aj samotný rezort. Fico požiadal ministra o ďalšie zefektívnenie činnosti bez toho, aby sa zužovali úlohy a povinnosti, ktoré rezort má. Baška doplnil, že zefektívnenie neznamená len redukciu počtu zamestnancov, ale aj zefektívnenie jednotlivých činností a hlavne „podvesov, ktoré pod sebou máme, či už je to školstvo, zdravotníctvo, vojenské podniky, výskumné ústavy a ďalšie zariadenia, ktoré máme v našej kompetencii. Nie je to ľahká úloha, ale inak to nemôžeme urobiť.“

Premiér ocenil činnosť slovenských vojakov v zahraničných misiách. Zopakoval podmienky, za ktorých je vláda pripravená vysielať vojakov do zahraničných misií. Ide hlavne o to, aby vojaci neboli vystavovaní riziku, na ktoré nie sú vycvičení. „Aj preto sme doteraz kládli dôraz na vysielanie vojakov, ktorí boli pripravení na ženijné práce, lekárov, zdravotný personál. Myslím si, že určitý ďalší pokrok môžeme urobiť v podobe strážnej služby,“ dodal. Ďalšími podmienkami sú medzinárodné krytie misií a finančné zvládnutie vyslania našich vojakov. Premiér si nemyslí, že by sme boli pripravení vyslať do zahraničia aj iné jednotky, ako tie, ktoré vysielame v súčasnosti.

Šéf rezortu Baška by mal podľa premiéra tiež venovať maximálnu pozornosť dobrému menu rezortu aj na Slovensku. „Ak by sa opakovalo niečo podobné, prečo musel odísť minister obrany František Kašický, personálne dôsledky by boli pre ministerstvo obrany katastrofálnejšie.“ Bývalý minister Kašický sa rozhodol abdikovať po tom, ako rezort obrany čelil začiatkom roka viacerým podozreniam v súvislosti so spornými verejnými obstarávaniami.

K nákupu dopravných lietadiel pre vojenské letectvo Fico povedal, že vláda nemá dnes peniaze na to, aby mohla okamžite a jednorazovo vydať nejakú veľkú sumu na nákup dopravných lietadiel. „Všetko závisí od toho, ako budú nastavené podmienky,“ dodal. Baška poznamenal, že Slovensko je jediná krajina z V4, ktorá pre vojenské letectvo doteraz nekúpila nič nové. O nákupe dopravných lietadiel povedal, že príslušné materiály sa pripravujú a verí, že v najbližšom čase sa podarí celý „pripravený proces ukončiť.“ O potrebe nákupu dopravných lietadiel pre slovenské ozbrojené sily sa začalo intenzívne hovoriť po leteckom nešťastí, pri ktorom 19. januára 2006 zahynulo pri návrate z Kosova 42 ľudí.

debata chyba