Fico môže oslavovať. Krízu v opozícii

Opozícia sa necelé dva roky od prehratých volieb otriasa v základoch. Po SDKÚ vyvrcholilo napätie aj v KDH, z hnutia odišli štyria poslanci. Štiepiť sa zatiaľ nezačala SMK, hoci aj v strane Pála Csákyho stoja proti sebe dva prúdy. Opoziční politici sami priznávajú, že vývoj v stranách nahráva vládnemu Smeru.

22.02.2008 08:03
Fico, parlament Foto:
Premiér Robert Fico po hlasovaní o vyslovení nedôvery, ktoré pohodlne ustál, neskrýval úsmev.
debata

„Je to škoda, oslabuje to opozíciu a vysiela zlý signál k voličom, ktorí už prestávajú veriť, že sme schopní vytvoriť alternatívu k Smeru po budúcich voľbách,“ myslí si Béla Bugár (SMK). Podľa neho búrka v SDKÚ a KDH môže sťažiť opozičnú spoluprácu pri hľadaní kandidáta na prezidenta či presadzovaní spoločných záujmov v parlamente.

Diskutujte: Ako hodnotíte súčasnú situáciu v opozícii?

Rady kresťanských demokratov opustili Vladimír Palko, Pavol Minárik, Rudolf Bauer a František Mikloško. V parlamente zostanú pôsobiť ako nezávislí, naďalej budú hlasovať proti vláde a nevylúčili vznik novej strany.

Palko a spol. odchádzajú z KDH + VIDEO

„Ďalšie zotrvanie nemá zmysel,“ zdôvodnil Mikloško. Poslanci kritizovali súčasné vedenie, s ktorým sa názorovo rozišli tesne po voľbách pre to, že bolo ochotné ísť do vlády s Robertom Ficom. „Nechceme byť v hnutí, kde predseda nie je schopný k ničomu zaujať stanovisko a snaží sa len obhájiť stoličku,“ povedal Minárik. Vzťahy v KDH prirovnal Palko ku komunistickým praktikám, keď väčšina trestá menšinu za jej názor.

KDH zostalo prekvapené

Lídrov KDH rozhodnutie poslancov prekvapilo. Hrušovský sa k nemu nevyjadril, na dnes zvolal predsedníctvo. Podpredsedníčka Mária Sabolová nevylúčila, že KDH to môže poškodiť. „Stranou to môže zakývať, verím, že udržíme voličskú podporu na tej úrovni, aká je,“ reagovala. Július Brocka odkázal palkovcom, že odchádzajú nekresťansky, ich hodnotenie politiky KDH označil za lživé výpady.

Len 13-členný poslanecký klub KDH sa tak oslabí. Koľkí radoví členovia budú palkovcov nasledovať, nie je jasné. Blízky Palkov spolupracovník Daniel Lipšic, sa k nemu nechystá pripojiť. „Zostávam v KDH, hnutie však potrebuje podobne ako iné opozičné strany generačnú výmenu,“ konštatoval. Situáciu nechcel komentovať zakladateľ KDH Ján Čarnogurský, ktorý sa rovnako ako Lipšic nevzdá členstva v hnutí. Europoslankyňa Anna Záborská, ktorá rovnako podporovala Palka, označila jeho krok za chybný. „Nestotožňujem sa s ním,“ dodala.

Krajská organizácia v Žiline, ktorá sa vlani pri zápase o kreslo lídra priklonila k Palkovi, by sa mala k zotrvaniu v KDH vyjadriť na budúci týždeň. Jej predseda Milan Gura sa však pripojil ku kritike Hrušovského. „Jeho politika nás oslabuje,“ poznamenal.

Problémy má aj SDKÚ

Kríza v KDH prišla len krátko po prevalení sporov v SDKÚ, kde podpredseda Juraj Liška vyzval šéfa Mikuláša Dzurindu na odchod. Podľa Bugára nič podobné zatiaľ nehrozí v SMK, ktoré sa názorovo viac rozdelilo po tom, čo ho v predsedníckom kresle vystriedal Pál Csáky. „V SMK som sa snažil upokojiť situáciu,“ tvrdí Bugár. Podľa neho je prirodzená frustrácia strán, ktoré boli osem rokov vo vláde a ocitli sa v opozícii. Pripomenul Mečiarovo HZDS, ktorému prudko klesali percentá, keď nebolo pri moci.

„Nemyslím si, že na to jestvuje recept,“ konštatoval Bugár, ktorý si rovnako ako Lipšic myslí, že v stranách by mala na čelných miestach nastať generačná výmena.

Dianie v opozícii so záujmom sleduje Smer. „Pozeráme sa na to so zdvihnutým obočím,“ povedal šéf poslancov za Smer Miroslav Číž. Neočakáva, že voliči SDKÚ a KDH prejdú k vládnym stranám. „Skôr sa zvýši počet ľudí sklamaných z politiky,“ dodal Číž.

debata chyba