Premiér zatlačil,Bugár sa stiahol

SMK a KDH cúvli od predčasných volieb. Stalo sa tak, keď sa SMK rozhodla, že nepôjde proti Mikulášovi Dzurindovi, ktorý si to neželá. Zároveň sa SMK a KDH začali na seba vyhovárať, prečo od predčasných volieb ustúpili.

23.09.2005 07:00
debata

Ešte v stredu pritom na nich trvali, teraz však veria, že sa Dzurindova vláda, odkázaná na nezávislých poslancov, v parlamente udrží.

Návrh zákona o predčasných voľbách sa chystala predložiť SMK, predsedníctvo strany však včera rozhodlo inak. ,,SDKÚ a skupina Ľubomíra Lintnera ich tvrdo odmietajú a z toho jednoznačne vyplýva, že nebudeme mať dosť poslancov na to, aby predčasné voľby prešli," zdôvodnil predseda SMK Béla Bugár. Zároveň by to bolo porušením koaličnej zmluvy, ktorú podľa Bugára SMK vždy dodržiavala. Podpredseda SMK Miklós Duray však označil iný dôvod, prečo strana zmenila zo dňa na deň názor, keď ešte v stredu na Koaličnej rade na predčasných voľbách trvala. ,,KDH zneistelo, vyzeralo to tak, že by sme v tom zostali sami," povedal Duray.

Kresťanskí demokrati však naopak tvrdia, že práve pre SMK klesla šanca na prijatie zákona o predčasných voľbách. ,,Ak by ho SMK predložila, určite by sme to podporili. Nezachytil som jediný signál, ktorý by svedčil o opaku," povedal Pavol Abrhan (KDH). Zároveň však KDH uviedlo, že samotné nebude skrátenie volebného obdobia presadzovať.

Podľa SMK by predčasné voľby na jar aj tak nemali šancu na úspech, lebo by ich nepodporilo potrebných 90 poslancov. KDH, SMK, Smer, KSS, Ruskova skupina, HZD a Slobodné fórum, ktoré sa pôvodne hlásili k voľbám, majú 85 hlasov. Za sa však vyslovili aj ďalší ako nezávislý Ivan Hopta či ľudia z HZDS. ,,Ak by bola vôľa na apríl, bez problémov to podporím," vyhlásil Tibor Mikuš (HZDS).

SDKÚ považuje rozhodnutie koaličných partnerov za rozumné. Podpredseda Milan Hort si dokonca myslí, že ešte viac zomklo koalíciu. Postoj SMK a KDH, ktorým sa naďalej nepáči situácia v parlamente, vzťahy medzi vládnymi stranami podľa Horta nezhoršili. ,,Vyhlásenia robili pod troškou emócií, výsledok však hovorí za všetko," konštatoval Hort.

Koalícia sa však hlasovaniu o predčasných voľbách nevyhne. Okrem HZDS, ktoré predložilo návrh o ich konaní v júni, zvažuje podobný termín aj Smer. na skorší termín. ,,Treba ho dať, aby sme otestovali KDH a SMK, ktoré o svojej zásadovosti hovoria od rána do večera," uviedol líder Smeru Robert Fico.

Podľa Tibora Cabaja (HZDS) sa koalícii síce podarilo zohnať zopár poslancov, ale len načas. ,,Teraz sú silní, lebo majú 76 hlasov v parlamente, ale uvidíme, čo bude na októbrovej schôdzi," uviedol Cabaj. HZDS chce voľby v júni, podľa neho preto, aby sa stihli pripraviť. Bugár pritom naznačil, že jún vyhovuje len HZDS a vie, prečo sa o to Vladimír Mečiar snaží. ,,Ja neviem, aký vnútorný dôvod by to mal byť, asi to hovoril v maďarčine," reagoval Cabaj.

Koalícia sa síce odhodlala dokončiť volebné obdobie s podporou nezávislých, ktorí odišli z HZDS a KSS, kresťanskí demokrati a SMK napriek tomu ďalej hovoria, že im to prekáža. ,,Zodpovedne sa snažíme nájsť riešenie tohto problému, keď ho nájdeme, budeme o ňom  informovať," povedal podpredseda KDH Vladimír Palko. Podľa Bugára v prípade, že v parlamente nebude mať koalícia opäť dosť poslancovi, alebo začnú padať ministri, sú aj iné možnosti, o ktorých je teraz predčasné hovoriť. ,,Riešiť by sa to dalo jediným spôsobom, čo by však znamenalo koniec vlády," dodal.

debata chyba