sk  |  en
Streda | 22.05.2019, 09:45 | meniny: Júlia, Juliana; zajtra: Želmíra

Prezident Andrej Kiska si uctil obete havárie vojenského lietadla v obci Hejce

20.02.2015 | Slovenský prezident Andrej Kiska si dnes uctil 42 obetí havárie v maďarskej obci Hejce.

Pamiatku 42 obetí havárie slovenského vojenského lietadla si dnes v maďarskej obci Hejce uctil prezident SR Andrej Kiska. Najväčšia tragédia v novodobej histórii slovenských ozbrojených síl sa stala pred deviatimi rokmi. Lietadlo AN-26, ktoré viezlo slovenských vojakov z Kosova, havarovalo 19. januára 2006 neďaleko slovensko-maďarských hraníc.

Ako uviedol slovenský prezident v príhovore, vojaci, ktorí zahynuli, si plnili svoje poslanie a robili česť Slovenskej republike. "Prišli sme sem dnes aj preto, aby sme povedali, že tak ako títo vojaci robili česť svojej vlasti, tak je dnes na nás, aby oni mohli byť hrdí na svoju vlasť," povedal.

Pamiatku obetí si prišiel uctiť aj jediný preživší tragédie

Prezident Kiska a minister obrany SR Martin Glváč položili vence na mieste tragédie na kopci Borsó, ako aj pri pamätníku obetiam v Hejciach, kde sa konal spomienkový akt. Spolu s nimi si obete pripomenuli predstavitelia ozbrojených síl oboch krajín, pozostalí i obyvatelia obce. Delegáciu v zastúpení maďarského prezidenta viedol brigádny generál László Szegő.

Pamiatku svojich zosnulých kolegov si prišiel uctiť aj jediný preživší po tragédii, dnes kapitán Martin Farkaš, ktorý naďalej slúži ako vojak. "Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí sa vždy usilujú urobiť tento pietny akt dôstojným, či už je to zo slovenskej alebo maďarskej strany, či už z úrovne vlády alebo z obce Hejce, a poďakovať aj všetkým obyvateľom, že sa starajú o toto miesto tak, ako si to títo vojaci zaslúžia.

Pamätník v obci postavili rok po tragédii

Urobíme všetko pre to, aby sme v budúcnosti mohli minimalizovať takéto straty, aj keď vieme, že na 100 percent sa to vždy nedá," povedal pre novinárov minister Glváč. Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval na kopci Borsó v lesnom teréne, asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť.

O život prišlo 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany. Na pamiatku tragickej udalosti odhalili v roku 2007 v obci pamätník. Ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy obkolesená do bronzu zaliatymi šesťmetrovými stromami, ktoré sa zlomili pri páde lietadla.

 

galéria

najčítanejšie aktuality

kontaktujte nás

tip na osobnost