Prezident uprednostnil elektrinu pred STV

Prezident Ivan Gašparovič dal pri podpise zákonov prednosť väčšej kontrole cien elektriny pred tým, aby dodávatelia elektriny robili zoznamy platiteľov úhrad pre STV a rozhlas. Na výber dali prezidentovi poslanci, ktorí omylom začlenili obe ustanovenia do jedného paragrafu energetického zákona. Vo februári ho najskôr novelizovali priamo a následne nepriamo cez úpravu zákona o poplatkoch pre verejnoprávne médiá.

03.04.2008 07:36
Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata

Podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača protichodné predpisy neboli dôvodom na návrat zákonov do parlamentu. Obidve verzie zákona o energetike tak nadobudli účinnosť 1. apríla. Prezidentská kancelária však počítala s tým, že platiť bude ustanovenie o elektrine. Vyšlo totiž v Zbierke zákonov neskôr, a tak podľa právnických zásad „prebilo“ predpis o zoznamoch koncesionárov.

Diskutujte: Ako by sa malo platiť za televíziu a rozhlas?

Prezident najprv podpísal zástrčkový zákon a potom sa zaoberal priamou novelou zákona o energetike. Ak by ju vrátil poslancom na opravu, regulačný úrad by mal sťaženú kontrolu cien elektriny na rok 2009 a štátu by hrozili sankcie od Bruselu za omeškanie zákona. „Vzhľadom na význam zákona ho pán prezident podpísal,“ opisuje Trubač. Novela umožňuje regulačnému úradu dohliadať na doteraz trhové výrobné ceny elektriny. Produkcia má už takmer polovičný podiel na nezdanenej cene jednej kilowatthodiny pre domácnosť.

Dominantným výrobcom sú Slovenské elektrárne, ktoré posledné dva roky predávali elektrinu v trhových aukciách a dosiahli cez ne spolu vyše 30-percentný priemerný nárast cien. Elektrárne zarobili na tom, že na aukcie prišli obchodníci z Balkánu, kde elektrina chýba a je drahá, a tak boli ochotní za ňu priplatiť. Po zmene zákona bude aukcie riadiť a kontrolovať regulačný úrad. „Stanovíme prehľadné podmienky aukcií. Zároveň pripravíme kroky, aby boli naše ceny elektriny minimálne ovplyvnené balkánskym trhom,“ opisuje šéf úradu Jozef Holjenčík. Pripomína však, že elektrárne nemusia elektrinu predávať len cez aukcie. Vlani sa s elektrinou na tento rok obchodovalo napriamo už v máji a prvá aukcia sa uskutočnila v júni.

Zástrčkový zákon, podľa ktorého má každá domácnosť s elektrinou od tohto mesiaca platiť 140 korún mesačne za verejnoprávny rozhlas a televíziu, platí od apríla tiež, aj keď s trhlinou. Televízno-rozhlasová eseročka RTVS má totiž sťaženú kontrolu neplatičov. Vyriešiť sa to má rýchlou novelou zákona o energetike, aby dodávatelia elektriny zoznamy koncesionárov predsa robili. Aj keď výberca poplatkov dostane databázy koncesionárov neskôr, o peniaze nepríde, neplatičov totiž môže kontrolovať až tri roky dozadu.

debata chyba