Prezident: Z univerzít nevychádzajú vzdelanci

"Naše vysoké školy, žiaľ, nie sú tak pripravené, aby vychovávali na úrovni vzdelaných absolventov vysokých škôl. To enormné vysoké školstvo, ktoré na Slovensku vzniká, myslím si, že nebolo založené na prieskume možnosti budúceho uplatnenia týchto študentov. Je preto možno treba urobiť určitý prehľad, aj určitú korekciu pri vznikaní týchto škôl, alebo vyhodnotení škôl, ktoré tu dnes sú," uviedol prezident SR Ivan Gašparovič.

26.06.2007 13:49
Prezident Ivan Gašparovič Foto: ,
Prezident SR Ivan Gašparovič.
debata

Dodal, že od roku 2004, keď sa stal prezidentom Slovenskej republiky, vymenoval viac ako 350 vysokoškolských profesorov. „Či je to dobré alebo nie, ja momentálne vyhodnotiť neviem. To číslo niečo signalizuje. Získať titul vysokoškolského profesora nikdy nebolo také jednoduché po splnení všetkých kritérií, ktoré musí vysokoškolský profesor spĺňať nielen v oblasti pedagogiky, ale aj v oblasti vedy a výskumu,“ pripomenul prezident a dodal, že v žiadnom prípade nespochybňuje profesionálne schopnosti profesorov, ktorých vymenoval. Chcel len upozorniť na to, že systém nominácií profesorov nie je u nás pre všetky školy rovnaký.

Prezident I. Gašparovič dnes vymenoval 44 nových vysokoškolských profesorov. Po tom, ako im odovzdal menovacie dekréty, upozornil profesorov i všetkých prítomných, že rozum sa stal nenahraditeľným výrobným prostriedkom, ktorého produkty rozhodnú o bytí a nebytí v budúcnosti. Prezident zdôraznil, že v budúcnosti bude pre nás kľúčovým dynamický, citlivý, dostatočne erudovaný intelektuál, ktorý bude aj ľudsky príťažlivý.

Umelá inteligencia je vlastne snaha budovať systémy, ktoré by sa v niečom priblížili ľudskej inteligencii a poskytovali by výsledky, ktoré by sa u človeka považovali za prejav inteligencie, uviedol Tomáš Sabol z Technickej univerzity (TU) v Košiciach, ktorého I. Gašparovič vymenoval za profesora v odbore umelá inteligencia. Na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie košickej TU študuje umelú inteligenciu okolo 80 študentov. „Budúcnosť umelej inteligencie je taká istá ako budúcnosť ľudskej inteligencie. A u nás? Závisí to od nositeľov prirodzenej inteligencie. Jedného zo zakladateľov umelej inteligencie sa pýtali, či umelá inteligencia môže predbehnúť prirodzenú. Odpovedal, že áno, pokiaľ ľudia budú dostatočne hlúpi,“ dodal Sabol.

Prezident Gašparovič považuje za pozitívne, že mladí stredoškolsky vzdelaní ľudia majú záujem o vysokoškolské štúdium, a to nielen preto, že im to doma niekto prikázal, alebo z nejakej osobnej potreby mať vysokoškolský diplom. „Z mojich rozhovorov so študentmi a pedagógmi vyplynulo, že študenti majú záujem pracovať v tom odbore, ktorý vyštudujú,“ dodal prezident I. Gašparovič.

debata chyba