Pribudli diecézy, Sokol ostal arcibiskupom + VIDEO

Na Slovensku podľa očakávania pribudli dve nové rímskokatolícke diecézy, hranice ostatných šiestich sa upravili. Nové biskupské sídla vznikli po schválení pápežom Benediktom XVI. v Bratislave a Žiline. Do hlavného mesta sa po rozdelení Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy presunulo aj národné sídlo cirkvi. Jej hlavou s titulom metropolitu sa stal nový bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Oznámil to pápežský legát a kardinál Jozef Tomko.

14.02.2008 13:23 , aktualizované: 14:38
Kardinál Jozef Tomko Foto:
Kardinál Jozef Tomko hovorí o novom diecéznom členení na Slovensku.
debata

Počet cirkevných správnych celkov sa tak na Slovensku rozrástol zo šiestich na osem. Novozriadenú žilinskú diecézu bude riadiť doposiaľ pomocný biskup z Banskej Bystrice Tomáš Galis.

Foto: Michal Štofej
Nové cirkevné rozdelenie

Kliknutím na obrázok sa mapa zväčší

Doterajšiemu najvyššiemu predstaviteľovi cirkvi na Slovensku Jánovi Sokolovi zostal aj po zmenách titul trnavského arcibiskupa. Nepotvrdili sa tak špekulácie, že Sokol, ktorý čelil obvineniam zo spolupráce s komunistickou Štátnou bezpečnosťou, po rozdelení arcidiecézy odstúpi.

V zoznamoch bývalej ŠtB sa vyskytlo aj meno Zvolenského, ktorý bol podľa stránok Ústavu pamäti národa takzvaným dôverníkom. Z tejto funkcie sa však nedá usudzovať, či nový arcibiskup vedome spolupracoval s ŠtB. „Budeme veľmi razantne odmietať akúkoľvek možnú spoluprácu nového arcibiskupa so štátnou bezpečnosťou,“ reagoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Štyridsaťdeväťročný Zvolenský v 90. rokoch študoval v rakúskom Innsbrucku a v Ríme. Neskôr sa stal odborným asistentom a prodekanom bratislavskej bohosloveckej fakulty, v roku 2004 ho vysvetili za pomocného biskupa. „Je to človek, ktorý je vzdelaný a rečovo zdatný. Treba, aby v Bratislave bol reprezentačný biskup, ktorý má aj svoju duchovnosť a má aj svoju prirodzenú múdrosť,“ povedal o novom arcibiskupovi banskobystrický biskup Rudolf Baláž.

K rímskokatolíckej cirkvi sa na Slovensku hlásia zhruba dve tretiny občanov. Biskupi zmenu diecéz pripravovali od roku 2002 najmä pre nevyhovujúce členenie biskupstiev. „Cirkev chce žiť uprostred svojich ľudí, z ktorých sa skladá. Uprostred oblastí, ktoré sú viac ucelené,“ povedal Tomko.

„Pri zvažovaní jednotlivých alternatív bol prvoradým aspektom pastoračný rozmer. Biskup má byť posadený v centre svojich veriacich, aby bol ku ním blízko,“ doplnil ho Baláž, ktorý úpravu diecéz na Slovensku koordinoval.

Minulý mesiac sa menili hranice biskupstiev pre gréckokatolíkov. Vatikán odobril vznik gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove a samostatného biskupstva v Bratislave.

Podľa historika Jozefa Haľka nebola cirkev v minulosti pri tvorbe diecéz celkom nezávislá od svetskej moci – či už išlo o cisárov alebo komunistický režim. Dnešný dátum preto považuje v slovenských cirkevných dejinách za výnimočný.

debata chyba