Fico: Hrôza, deti neovládajú štátny jazyk

Školský zákon nemôže zostať len na papieri, školy treba naozaj zmeniť, učiteľom treba vrátiť rešpekt a zvýšiť platy. Takéto úlohy dostal minister školstva Ján Mikolaj od premiéra Roberta Fica. Splniť ich má do dvoch rokov. "Minister Mikolaj dostatočne presadzuje prvky národného sebavedomia a národnej hrdosti do vzdelávania," konštatoval premiér. Ocenil, že nový školský zákon zabezpečí zvýšenie počtu hodín slovenčiny v školách pre národnostné menšiny.

05.06.2008 12:49
Robert Fico Foto:
Premiér Slovenska Robert Fico.
debata

Podľa neho sa nepotvrdilo, že je rizikové dosadiť na rezort školstva nominanta SNS. Mikolaja chválil za to, ako plní národnú agendu. Premiér ocenil zvýšenie počtu hodín slovenčiny v školách pre národnostné menšiny. Podľa neho nemalo by byť len požiadavkou vlády, ale aj záujmom každého rodiča, aby deti vedeli perfektne po slovensky.

„Ja neviem, či je ešte nejaká taká krajina na svete, kde vychádzajú deti zo škôl a nevedia štátny jazyk. No tak na Slovensku, bohužiaľ, takáto situácia ešte je,“ uviedol Fico. Podľa neho Mikolaj presadzuje národné prvky bez toho, aby narušil práva národnostných menšín. „Keby to tak nebolo, tak si viete predstaviť ten šrumec, čo by narobili v súvislosti so školským zákonom,“ povedal Fico o predstaviteľoch národnostných menšín na Slovensku. 

Fico: Mikolaj zvládol, čo sa nepodarilo Dzurindovej vláde

Šéf rezortu zvládol to, čo sa nepodarilo predchádzajúcej vláde, presadil nový školský zákon a v školstve udržiava sociálny zmier, hodnotí Fico. Problém vidí v tom, že učitelia v základných školách, stredných školách a vysokoškolskí pedagógovia dlhodobo nepožívajú status, ktorý im prináleží. Podľa neho minister sa postaral o výrazný posun, ale ešte je čo vylepšovať. Premiér si myslí, že je potrebné čo najskôr prijať zákon o postavení pedagogických zamestnancov, ktorý počíta so zvyšovaním miezd.

Zaviesť má kariérový systém odmeňovania učiteľov, napríklad za atestácie a absolvovanie kurzov by mali dostávať viac peňazí. Za problematické považuje aj správanie žiakov k učiteľom. Podľa Fica štát by mal reagovať na „neúnosnú situáciu v správaní žiakov“ a hrubú nedisciplínu, ktorej sa dopúšťajú. Tvrdí, že keď on chodil do školy, takéto správanie nebolo možné, lebo boli spôsoby, ako tomu zabrániť. Súhlasí s tým, aby sa učitelia stali verejnými činiteľmi, čím by boli viac chránení pred útokmi. Podľa Fica takéto opatrenie podporuje, hoci ho nepovažuje za „liek“, ktorý by všetko vyriešil. Mikolaj dnes nevedel konkretizovať, aké opatrenia prijmú. Najprv sa chcú obrátiť na učiteľov a potom sa rozhodnú. „Uvidíme, čo nám učitelia navrhnú. Budeme sa boriť s touto otázkou,“ vyhlásil Mikolaj. 

Krajské školské úrady zostanú, vyhlásil premiér

„Krajské školské úrady (KŠÚ) sa nebudú rušiť, nie je to úloha z programového vyhlásenia vlády,“ povedal Fico. Podľa neho fungovanie úradov sa však bude meniť, chcú zabezpečiť dvojstupňové riadenie štátu, pričom nechcú stratiť vplyv nad školami. „Chceme vyčistiť priestor, aby neexistovala krajská špecializovaná štátna správa. Potvrdzujem však, že si chceme zachovať vplyv nad školami,“ dodal predseda vlády.

Mikolaj má prísť s návrhom, ako by mali úrady fungovať na úrovni miestnej štátnej správy. „Hľadáme efektívnejšiu formu fungovania, existencie KŠÚ. Pán premiér uznal, že štátna školská správa musí byť,“ uviedol Mikolaj. Zmeniť by sa mala štruktúra úradov. Minister sa v minulosti viackrát postavil proti zániku KŠÚ, chcel, aby namiesto ôsmich úradov vznikol jeden úrad s viacerými pracoviskami. Fico po nástupe vlády 13. júla 2006 povedal, že KŠÚ nepovažuje za efektívne a ohlásil, že zaniknú spolu s krajskými úradmi. Vtedy avizoval, že by sa tak malo stať 1. januára 2007.

Ficova vláda nemieni spoplatniť denné štúdium na VŠ

Vláda nedovolí spoplatniť denné vysokoškolské štúdium, zopakoval premiér. „Školné za denné vysokoškolské štúdium, pokiaľ táto vláda je, nikdy nebude zavedené,“ dodal Fico. Podľa neho poplatky pre externistov sa dostali do zákona len preto, aby zlegálnili vyberanie peňazí, ktoré školy inkasovali cez rôzne občianske združenia či nadácie. Mikolaj vyhlásil, že netreba prijať novelu vysokoškolského zákona, ktorá by odstránila chaos pri spoplatňovaní študentov denného štúdia, ak prekročili štandardnú dĺžku štúdia. „Už je stopercentný poriadok,“ uviedol šéf rezortu. 

Ministerstvo nebude mať problém šetriť na služobných cestách do zahraničia, hoci majú viac zahraničných ciest než rezort zahraničných vecí. Podľa Mikolaja prijali opatrenie, že úradníci  „cestujú len po jednom“ a idú len tam, kde majú vystúpenie v rámci diskusie. Minister si myslí, že rezort dokáže usporiť do 30 percent nákladov. Fico povedal, že ročne ide na zahraničné cesty ministerstiev 1,2 miliardy korún, z čoho by chceli ušetriť 300 miliónov korún na konkrétne projekty. „Ja by som chcel tieto peniaze na financovanie dostavby skratky Orava – Kysuce, ktorá skráti cestu skoro o 100 km na severe Slovenska. My to dokončujeme, potrebujeme tam presne 300 miliónov korún,“ dodal predseda vlády s tým, že ak tieto peniaze nebudú, nájdu ich inde. 

Pre investorov chceme zatraktívniť stredné odborné školstvo, avizuje Mikolaj. Fico ho dnes upozornil, aby sa postaral o lepšie prepojenie praxe s odborným vzdelávaním. Mikolajovi povedal, že vláda určite podporí jeho projekt, ktorým chce zaviesť investičné stimuly pre vedecko-technické projekty. 

Premiér tvrdí, že počas kontrolných dní na ministerstvách len nediskutuje, ale rieši problémy a hodnotí plnenie programového vyhlásenia vlády. „My sem nechodíme buzerovať ministrov,“ dodal. Ak by zistil nedostatky v práci ministrov, nemal by problém vymeniť ich. Doteraz skontroloval prácu ministra zahraničných vecí Jána Kubiša a ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Vážne výhrady voči ich práci nemal, obom vyjadril dôveru.

debata chyba