Fico ruší vedenie pozemkového fondu

Slovenský pozemkový fond poznačený kauzami vládnych strán je bez vedenia. Zo správnej a dozornej rady odstúpili zástupcovia SNS a Smeru, ktorí v nich mali prevahu. Či ich nasledovalo aj HZDS, nikto z Mečiarovej strany nevedel potvrdiť. Premiér Robert Fico odkázal, že ostatných členov odvolá v stredu na rokovaní vlády.

15.01.2008 20:00
Fico, Európska únia, euro Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Odchod nominantov SNS z fondu potvrdil jeden z nich Peter Marčulinec. „Poviem to úplne otvorene, cítili sme sa už ako členovia nejakej zločineckej organizácie,“ uviedol Marčulinec. Dodal, že nechce byť spájaný s problémami okolo pozemkov.

Šéf SNS Ján Slota celú vec nekomentoval, tvrdil, že nominanti národniarov neodišli na jeho pokyn. „Neviem o ničom, ležím s horúčkou,“ reagoval.

Slotove slová neskôr poprel premiér. „Predseda SNS bol informovaný o tom, že vláda odvolá celú správnu a dozornú radu. Na základe tejto informácie sa členovia rád vzdali svojich funkcií," odkázal cez hovorkyňu Smeru Katarínu Kližanovú Rýsovú. To isté podľa nej urobili nominanti Smeru.

O postupe SNS a Smeru najvyšší predstavitelia HZDS nič netušili. Podpredsedovia hnutia Milan Urbáni a Miroslav Jureňa sa odvolali na ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú, pod jej rezort totiž fond patrí. Kramplovej hovorkyňa Katarína Belická však uviedla, že ministerka s Ficom o tejto veci v posledných dňoch nerokovala. „Je to vec premiéra,“ dodala.

Orgány fondu sa rozpadli dva mesiace po tom, čo sa prevalil škandál s pozemkami vo Veľkom Slavkove v Tatrách. Šéf správnej rady Branislav Bríza, ktorý zastupoval HZDS, ich mal pod cenu prihrať firme blízkej Mečiarovej strane, čo vyšetruje prokuratúra. V súčasnosti čelí fond ďalším podozreniam, keďže prenajíma pôdu spoločnosti svojho riaditeľa Miloslava Šebeka zo Smeru.

Kramplová návrh riešení, ktorého súčasťou bolo aj odvolanie vedenia, predložila už skôr. Vláda však minulý týždeň rozhodla, že sa tak stane až vtedy, keď bude hotový nový zákon. Najmenej do leta tak mala podľa Kramplovej zostať správna a dozorná rada v pôvodnom zložení. Prečo sa tak nestalo, ministerka v utorok neob­jasnila. Premiér pritom pred časom hovoril, že o situácii rozhoduje ona. „Fond je v pôsobnosti ministerky. Od nej závisí, kedy predloží návrh na jeho rekonštrukciu,“ tvrdil.

Jureňa nevedel, prečo sa premiér tak poponáhľal. „Pôvodná dohoda bola, že sa všetci v orgánoch fondu vymenia, tak asi dozrel čas,“ dodal. Podľa Jureňu o ďalšom postupe by v stredu mala rozhodnúť vláda a koaliční partneri.

Marčulinec, ktorý bol za SNS členom správnej rady, je rád, že už so súčasným fondom nemá nič spoločné. „Nemal som veľmi dobrý pocit z práce. Všetky tie veci ako kauza Tatry sa odohrali dávno predtým, ako sme my prvýkrát zasadli,“ konštatoval.

Správnu a dozornú radu rozpustil premiér po tom, čo bol fond podrobený ďalšej kritike. Podľa denníka Sme majú totiž firmy prepojené s riaditeľom fondu Šebekom prenajatých viac ako 12,5 milióna štvorcových metrov pôdy. Za štvorcový meter platí Šebek ročne necelé štyri haliere. Od fondu mali štátnu pôdu prenajatú aj Jozef Guracka a Jozef Stopka, členovia dozornej rady fondu. Opozícia premiéra vyzvala, aby odvolal aj Šebeka.

debata chyba