Euro je pre úniu o udržateľnosti kritérií

Slovensko podľa predsedu vlády Roberta Fica plní všetky kritériá na prijatie eura. Niektoré z nich dokonca krajina plní s veľkou rezervou a očakáva pozitívne rozhodnutie v rámci zavedenia eura k 1. januáru 2009. Predsedníčka Európskeho parlamentu však vyhlásila, že diskusia už v súčasnosti nie je o plnení, ale o udržateľnosti plnenia maastrichtských kritérií.

03.04.2008 13:15 , aktualizované: 13:33
Fico, Európska únia, euro Foto:
Premiér Fico si v otázke prijatia eura verí.
debata

„V súčasnosti Slovensko, či už ide o infláciu, konsolidáciu verejných financií, výšku verejného dlhu alebo stabilitu úrokových sadzieb a samotnej meny, plní kritériá s veľkým predstihom. Zdá sa, že sme na dobrej ceste a Slovensko bude prvou krajinou v tomto regióne, ktorá euro zavedie,“ povedal Fico.

Fico opätovne zdôraznili, že zavedenie eura nie sú preteky a v súvislosti s eurom je vidieť viac výhod ako nevýhod. Pokiaľ by sa podľa neho aj objavili nejaké riziká, vláda bude pripravená inštitucionálne ale aj finančne, aby prípadné negatívne dopady kompenzovala, no najmä aby dokázala reagovať na pokusy zneužívať prechod zo slovenskej koruny na euro.

Európsky parlament: Ide o udržateľnosť

Diskusia ohľadom pripravenosti Slovenska na vstup do eurozóny už viac zameraná udržateľnosť plnenia a nie na nominálne plnenie maastrichtských kritérií. Povedala to vo štvrtok predsedníčka výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti (ECON) Pervenche Beres pri príležitosti návštevy delegácie výboru v Bratislave. „Slovensko presvedčilo, že je schopné plniť maastrichtské kritériá nominálne, musí však presvedčiť aj o tom, že je schopné ich plniť udržateľne,“ konštatovala.

Ako Beres dodala, osobne podporuje Slovensko v plánovanom vstupe do eurozóny, avšak krajina musí byť na to pripravená. „Slovensko nemá na výber a do eurozóny skôr či neskôr vstúpiť musí. A možno skôr bude lepšie. Nie však za každú cenu,“ povedala predsedníčka výboru.

Udržateľnosť plnenia kritérií totiž podľa nej nie je dôležitá len pre samotnú eurozónu, ale aj pre Slovensko, ktoré by malo dobiehať životnú úroveň vyspelejších krajín Európskej únie. Vstup do eurozóny totiž podľa Beres nie je len na jeden deň, ale je to dlhodobá záležitosť.

Rozhodnutie, či sa Slovensko bude môcť stať 16-tym členom eurozóny, však nezávisí od Európskeho parlamentu, ale od Európskej komisie a Európskej centrálnej banky. Parlament podľa Beres posúdi a vysloví svoj názor na konvergenčnú správu Európskej komisie, ktorá bude v podstate základom pre pozitívne rozhodnutie pre Slovensko.

„V každom prípade, aj keď rozhodnutie bude pozitívne, úlohy pre Slovensko sa nekončia. Bude potom treba predovšetkým informovať občanov čo ich čaká a dôkladne ich na novú menu pripraviť,“ konštatovala Beres s tým, že delegácia výboru bola počas svojej dvojdňovej návštevy v Bratislave pozitívne prekvapená vysokou angažovanosťou všetkých zúčastnených strán na prípravách na spoločnú menu.

Delegácia výboru Európskeho parlamentu pre ekonomické a menové záležitosti, v ktorej boli okrem predsedníčky aj jeho podpredseda David Casa a europoslanci Ján Hudacký, Vladimír Maňka a Wolf Klinz, sa v dňoch 2. až 3. apríla stretla okrem iného aj s ministrom financií Jánom Počiatkom, guvernérom centrálnej banky Ivanom Šramkom, ale aj s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom a predsedom finančného výboru Jozefom Burianom.

Absolvovali však aj stretnutia so zástupcami podnikateľskej sféry, odborov, obchodných združení či bankového sektora. Bola to historicky prvá delegácia výboru ECON, ktorá sa uskutočnila v krajine ašpirujúcej na vstup do eurozóny ešte pred tým, ako sa Európsky parlament začal oficiálne pripravenosťou krajiny na prijatie eura. Podľa Beres to tiež vyjadruje záujem parlamentu o dôkladné posúdenie pripravenosti Slovenska.

debata chyba