Slováci se protrápili k postupu na ME přes těsnou výhru nad Lucemburskem

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 23:18
Fotbalisté Ruska jsou dalšími jistými účastníky evropského šampionátu, Ibrahimovič a spol. musí jen do baráže. Stejně tak slaví postup - navíc na premiérový evropský šampionát - fotbalisté Slovenska. Na vítězství 4:2 nad Lucemburskem se ale pořádně natrápili.
Fotbalisté Slovenska slaví postup na Euro 2016.
Fotbalisté Slovenska slaví postup na Euro 2016. | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté Ruska porazili v závěrečném utkání kvalifikace Černou Horu 2:0, ve skupině G udrželi druhé místo a postoupili na mistrovství Evropy. Švédsko si tak po výhře 2:0 nad Moldavskem zahraje baráž. Už jistý účastník Eura 2016 Rakousko si poradil s Lichtenštejnskem a se svými diváky se rozloučil triumfem 3:0.

Na premiérový evropský šampionát nakonec postoupili také naši východní sousedé, kteří si pojistili letenky do Francie vítězstvím 4:2 na půdě Lucemburska. Hosté rychle vedli 3:0, jenže soupeř po změně stran snížil na rozdíl jediné branky a klid Slovensku tak dal až v nastaveném čase Hamšík.

Lucembursko zápas nevzdalo

Slovákům po páteční porážce 0:1 s Běloruskem stačilo pro premiérový postup získat stejně bodů jako Ukrajina. Lucembursko vzdorovalo favorizovaným hostům do 24. minuty, kdy ukončil bezbrankový stav Hamšík, na nějž brzy navázali Nemec a Mak.

Po změně stran ale zápas v Lucemburku ještě nabídl nečekané drama. V 61. minutě totiž plzeňského brankáře Kozáčika poprvé překonal Mutsch a za čtyři minuty snížil na rozdíl jediného gólu proměněnou penaltou Gerson. Definitivní uklidnění pro Slovensko přinesl až v nastavení čtvrtým zásahem opět Hamšík.

Jeho mužstvo si po MS 2010 zahraje na druhém velkém turnaji. Euro v příštím roce bude rovněž prvním šampionátem, kde se zároveň představí Slovensko i Česká republika.

Španělsko mělo jisté vítězství ve skupině a v Kyjevě kouč Vicente del Bosque nasadili i několik mezinárodně nezkušených mladíků. Jeden z nich, obránce Villarrealu Mario Gaspar, také vstřelil ve 22. minutě vítězný gól.

Rusové si postup v klidu uhájili

Rusku k přímému postupu stačilo doma neprohrát s Černou Horou, ale hostitel příštího světového šampionátu neponechal v Moskvě nic náhodě. Ve 33. minutě po Denisovově centru za obranu otevřel skóre Kuzmin svým prvním reprezentačním gólem a za čtyři minuty přidal druhý zásah z penalty Kokorin.

Švédské fotbalisty v Solně poslal do vedení po dvaceti minutách kapitán Ibrahimovic osmým zásahem v kvalifikaci, krátce po změně stran dal druhou branku Zengin. Jenže Seveřané dvoubodovou ztrátu na Rusko v tabulce smazat nedokázali a o ME ve Francii budou muset zabojovat v listopadové baráži.

Rakušané udrželi v kvalifikaci neporazitelnost a získali 28 z 30 možných bodů. V utkání pod vedením českého rozhodčího Miroslava Zelinky se ve Vídni dvakrát prosadil útočník Janko a jednou v úvodním poločase Arnautovic.

Angličané neztratili ani bod

Ve skupině E už měly zajištěný postup Anglie a Švýcarsko, ale bojovalo se o místo v baráži, kam nakonec jde Slovinsko. To zvítězilo 2:0 v San Marinu a skončilo o šest bodů před Estonskem, které doma podlehlo 0:1 Švýcarům.

Angličané vyhráli 3:0 v Litvě a jako jediní dokončili kvalifikaci bez ztráty bodu. Svěřenci Roye Hodgsona se stali třetím národním týmem, jemuž se to v bojích o ME podařilo. Dosud byly stoprocentní jen ČR (2000) a Německo (2012).

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina C:

Kyjev: Ukrajina - Španělsko 0:1 (0:1)

Branka: 22. Mario Gaspar. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Lucemburk: Lucembursko - Slovensko 2:4 (0:3)

Branky: 61. Mutsch, 65. Gerson z pen. - 24. a 90.+1 Hamšík, 29. Nemec, 30. Mak. Rozhodčí: Drachta (Rak.).

Vilnius: Litva - Anglie 0:3 (0:1)

Branky: 29. Barkley, 35. vlastní Arlauskis, 61. Oxlade-Chamberlain. Rozhodčí: Hansen (Dán.).

Tallinn: Estonsko - Švýcarsko 0:1 (0:0)

Branka: 90.+4 vlastní Klavan. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Serravalle: San Marino - Slovinsko 0:2 (0:0)

Branky: 54. Cesar, 75. Pečnik. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

1. Anglie 10 10 0 0 31:3 30
2. Švýcarsko 10 7 0 3 24:8 21
3. Slovinsko 10 5 1 4 18:11 16
4. Estonsko 10 3 1 6 4:9 10