Slovenský rast môže byť podľa Fica najvyšší v únii

Slovensko by si mohlo v tomto roku mohlo udržať tempo rastu ekonomiky v rozpätí dvoch až troch percent. Podľa premiéra Roberta Fica by tak napriek spomaleniu tempa rastu hrubého domáceho produktu mohlo skončiť ako krajina s najvyšším rastom v Európskej únii. Aký však bude ďalší rast je podľa premiéra ešte otázne.

04.02.2009 06:34
Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

„Svet je dnes veľmi prepojený a tie dopady môžu byť ešte horšie ako sme očakávali,“ uviedol Fico v diskusnej relácii TV JOJ DeFacto Špeciál, ktorá bola venovaná dopadom hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku a problematike zavedenia eura.

Podľa zrevidovanej prognózy Národnej banky Slovenska by slovenská ekonomika v tomto roku mala vzrásť o 2,1 percenta. Rezort financií by pritom podľa agentúry Reuters s odvolaním sa na zdroj z ministerstva mal zredukovať najnovšiu prognózu hospodárskeho rastu na úroveň 2,4 až 2,5 percenta.

Slovensko sa ako exportne orientovaná ekonomika podľa Fica nemôže vyhnúť dopadom krízy. Musí sa preto sústrediť na oblasť udržania zamestnanosti a podpory ekonomiky prostredníctvom stimulov.

Novozriadená Rada pre hospodársku krízu už v dvoch fázach prijala niekoľko konkrétnych opatrení zameraných práve na tieto dve oblasti. Fico zdôraznil, že v ďalšom období budú dôležité veľké investičné projekty, ktoré by mali zvýšiť domáci dopyt. Pripomenul pritom, že vláda nepristúpi k znižovaniu daní pre právnické osoby či k znižovaniu odvodov.

Práve tieto opatrenia na zmiernenie dôsledkov krízy chce presadiť opozičná SDKÚ-DS. Jej predseda Mikuláš Dzurinda pritom označil pripravované opatrenia za nedostatočné.

„Sme presvedčení, že slovenská ekonomika potrebuje silný impulz,“ povedal v diskusnej relácii expremiér. V podobnom duchu zhodnotil avizované opatrenia aj komentátor denníka SME Ivan Štulajter.

„V žiadnom prípade to postačujúce nebude,“ uviedol Štulajter s tým, že slová predbiehajú skutky. Poukázal pritom na dve dôležité oblasti, a to využívanie prostriedkov z eurofondov ako aj výstavbu diaľnic.

K zmierneniu dôsledkov globálnej krízy Slovensku pomohlo aj zavedenie eura. Práve to, že má Slovensko od januára novú spoločnú euromenu, pomohlo podľa členky predstavenstva VÚB banky Eleny Kohútikovej krajine v tom, že nemusí bojovať s kolísavým vývojom kurzu vlastnej meny. Poukázala pritom na oslabovanie kurzov okolitých mien.

Euro je istým štítom, ktorý ochránil Slovensko pred najtvrdšími dopadmi krízy, aj podľa vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura Igora Baráta. Pozitívne zhodnotila zavedenie novej meny v diskusnej relácii ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Nadežda Machútová. „Zatiaľ sa nič dramatické nedeje,“ konštatovala Machútová, s tým, že za rizikový segment označila sektor služieb. Avšak napriek menším problémom uviedla, že celý prechod na novú menu bol zatiaľ hladký.

debata chyba