Smer má plán zmien

Deväť mesiacov pred parlamentnými voľbami šéf Smeru Robert Fico stále nepovedal, s ktorými stranami by chcel spolupracovať. Na sobotňajšom sneme jeho strany však vyhlásil, že radšej nebude vo vláde, ako by sa mal vzdať sociálnodemokratických hodnôt.

05.12.2005 06:00
debata

„Keď si niekto myslí, že Fico vstúpi do vlády, v ktorej by mal hlasovať za spoplatnenie denného vysokoškolského štúdia, ďakujem, neprosím si, radšej odídem do opozície,“ vyhlásil Fico. Zároveň si však nevie predstaviť, že by po parlamentných voľbách vznikla menšinová vláda.

Na sneme Smer predstavil zoznam základných pravidiel vládnutia. „Tento materiál stanovuje minimálne požiadavky, ktoré nemôžeme obetovať,“ oznámil Fico. Jeho strana chce zrušiť poplatky u lekára a plánuje zníženie 19-percentnej sadzby DPH na základné potraviny, lieky a knihy. Skupiny s malými príjmami by mali podľa Smeru odvádzať nižšiu daň zo mzdy a ľudia s nadštandardným príjmom, naopak, vyššiu. Fico tiež odmieta zrušenie minimálnej mzdy, ďalej chce prehodnotiť niektoré privatizačné rozhodnutia. Zmeny by sa mali dotknúť aj zamestnávania absolventov stredných a vysokých škôl.

Ďalšie zásahy po voľbách pripravuje Fico aj v dôchodkoch. Chce presadiť úplnú dobrovoľnosť druhého piliera systému. Proti zásadným zmenám sa v sobotňajšej diskusii Slovenského rozhlasu však vyslovila ministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ). Podľa nej by sa už mala urobiť hrubá čiara za minulosťou, aby nedochádzalo k ustavičnému naprávaniu chýb minulých vlád. V tejto súvislosti podľa agentúry SITA poznamenala, že si je "plne vedomá toho, že istá generácia sa bude cítiť dotknutá“.

Fico tentoraz vo svojom prejave nespomenul menom premiéra Mikuláša Dzurindu. Keď už o ňom hovoril, tak ako o „jednom pánovi, ktorý sedí na Úrade vlády“. Opäť však nevynechal kritiku vlády za korupciu a tunelovanie štátnych podnikov. Bývalého ministra práce Ľudovíta Kaníka označil za „vydareného poradcu“ ministerky Radičovej.

Kým Smer stále nepovedal, s kým plánuje po voľbách rokovať o zostavení vlády, niektoré strany už svoje postoje dávnejšie oznámili. KDH vylúčilo spoluprácu s Mečiarovým HZDS. Premiér Dzurinda zas vyhlásil, že nebude sedieť vo vláde s Vladimírom Mečiarom, spoluprácu s HZDS však nevylúčil.

debata chyba