Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

US Open: Hantuchová postúpila, obhajkyňa vypadla v 1. kole

Slovenská ženská tenisová jednotka Daniela Hantuchová postúpila hladko do 2. kola dvojhry žien na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku (celková dotácia 17,742 mil. USD). Hantuchová zdolala v úvodnom kole Francúzku Camille Pinovú v dvoch setoch 6:3, 6:1.

30.08.2005 07:53
debata

Súperkou slovenskej tenistky v 2. kole bude lepšia z americko-argentínskej dvojice Jessica Kirklandová – Maria Emilia Salerniová. Hantuchová sa pri svojej piatej účasti na US Open iba hneď v úvode v roku 2001 lúčila s turnajom v 1. kole. Jej maximom je štvrťfinále z roku 2002.

• 1. kolo:

Daniela Hantuchová (20-SR) – Camille Pinová (Fr.) 6:3, 6:1

Hantuchová v repríze vlaňajšieho zápasu 1. kola US Open nepripustila opakovanie sa veľkej drámy (vlani vyhrala 1:6, 7:6 /5/, 7:6 /9/). Dvadsiata nasadená hráčka od začiatku dobre podávala (5 es) a napriek väčšiemu množstvu nevynútených chýb, si bezpečne držala svoje podanie. Svoju súperku brejkla po prvý v šiestej hre prvého setu, ktorý následne doviedla do víťazného konca.

Druhé dejstvo malo potom ešte rýchlejší priebeh. Dvadsaťštyriročná Francúzka v ňom získala prvú hru, no následne prehrala ďalších šesť a s turnajom sa opäť lúčila v 1. kole. Hantuchová v zápase využila stopercentne všetky šance na brejk – 4/4. Pomer nevynútených chýb pre ňu vyznel nepriaznivo 18 – 36, no na druhej strane Slovenka úplne dominovala v štatistike víťazných úderov 23 – 2. Hantuchová tak upravila svoju bilanciu s Pinovou na 3:0.

Pokus o obhajobu vlaňajšieho triumfu na US Open sa skončil pre ruskú tenistku Svetlanu Kuznecovovú hneď v prvom kole. V ňom dvadsaťročná hráčka nestačila na svoju rovnako starú krajanku Jekaterinu Byčkovovú, ktorej podľahla 3:6 a 2:6.
Kuznecovová, ktorej prípravu na turnaj vo Flushing Meadows ovplyvnilo zranenie chrbta, sa tak stala prvou tenistkou v histórii US Open, ktorá pri obhajobe vypadla v prvom kole. O dvadsaťdva dní staršia Byčkovová dosiahla víťazstvom nad piatou nasadenou Kuznecovovou najväčší úspech v kariére vo svojom vôbec prvom grandslamovom predstavení.

„Proste som nehrala moju hru. Som sklamaná a poučím sa z toho,“ povedala Kuznecovová, ktorá sa dopustila 45 nevynútených chýb a šesťkrát stratila svoje podanie. Od vlaňajšieho nečakaného triumfu vyhrala iba jediný turnaj, a to týždeň po US Open v Bali. Priznala, že v New Yorku neuniesla úlohu obhajkyne psychicky. „Čakala som, že to nebude ono, a naozaj som nemala deň. Nič sa mi nedarilo,“ doplnila Kuznecovová.

Na US Open sa obhajce titulu porúčal v prvom kole iba druhý raz, roku 1999 podobne stroskotal Austrálčan Patrick Rafter. Na tohtoročnom Roland Garros krachla hneď v úvode iná ruská obhajkyňa titulu – na konci mája neprešla v Paríži prvým kolom Anastasia Myskinová.

Andre Agassi začal svoje jubilejné dvadsiate vystúpenie na US Open drvivou výhrou nad Rumunom Razvanom Sabauom, ktorého zdolal 6:3, 6:3 a 6:1. Dvojnásobný víťaz z Flushing Meadows sa na kurte zdržal len 69 minút, pričom posledný set zvládol za sedmnásť minút. Miláčka fanúšikov, ktorý Sabaua deklasoval 34 víťaznými údermi, čaká v ďalšom kole chorvátsky obor Ivo Karlovič.

Iba o tri minúty kratší bol úvodný duel Marie Šarapovovej, ktorá neumožnila ďalšie prekvapenie Eleni Daniiliduovej. Grékyňa, ktorá v tomto roku v prvom kole Wimbledonu vyradila čerstvú šampiónku z Roland Garros Justine Heninovú-Hardenneovú, s ruskou favoritkou prehrala dvakrát 1:6.