Vášáryová: Kauza s bytmi sa časom vyčistí a senzáciechtivosť opadne

Prípad predajov nájomných bytov v bratislavskom Starom Meste sa časom vyčistí a senzáciechtivosť opadne, no je dobré, že sa to odhalilo. Uviedla to poslankyňa Národnej rady SR Magdaléna Vášáryová (SDKÚ), ktorá kandiduje na post primátorky hlavného mesta s podporou piatich pravicových strán. Práve bratislavské Staré Mesto funguje už roky pod vedením starostov s podporou pravicových subjektov.

09.10.2010 16:10
Magdaléna Vášáryová Foto:
Kandidátka na primátorku Bratislavy Magdaléna Vášáryová.
debata (99)

„Po páde železnej opony tu boli len štátne a družstevné byty, nebol internet. Táto kauza je aj dôkazom, ako veľmi sa za 20 rokov zmenila situácia a spoločnosť tomu neprispôsobila zákon ani prax,“ upozornila. Uznáva, že niektoré iné bratislavské štvrte sa usilujú systém čiastkovo vylepšiť a stransparentniť ho, ale podľa Vášáryovej je potrebné komplexná zmena.

„Podporujem všetky sily, ktoré chcú zmeniť zákon. Ale to už sme mali mať – mali sme už mať priame prenosy z mestského zastupiteľstva, mali sme už počas zasadnutia jasne vidieť, kto ako hlasuje, nielen dodatočne, už sme mali mať dva-tri roky elektronické aukcie a mali sme jasne oddeliť prideľovanie sociálnych bytov a súťaž o byty, ktoré sú voľné,“ zdôraznila. Na druhej strane upozornila, že centrum hlavného mesta sa vyprázdňuje a pribúda tam čoraz viac úradov. „Preto vítam každú iniciatívu, keď sa nebytové priestory vracajú do bytového fondu,“ podotkla Vášáryová.

Na otázku, či jej v boji o primátorský post neuškodí prípad šéfa KDH Jána Figeľa, ktorý v roku 2001 získal byt s rozlohou 156 metrov štvorcových za 54 000 korún, prejavila spokojnosť s tým, že šéf kresťanských demokratov je pripravený nehnuteľnosť odovzdať na dobročinné účely. „Poznám ho osemnásť rokov a bol to vždy veľmi slušný človek. Ja nemám problém s voličmi KDH, považujem ich za slušných ľudí a ja sa uchádzam o ich priazeň,“ dodala na margo strany, ktorá ju ako jeden z piatich subjektov podporuje. Podľa medializovaných informácií získali byty v tejto mestskej časti aj ďalší politici.

K spornému prideľovaniu nájomných bytov v Starom Meste sa vyjadril aj jeho starosta Andrej Petrek, podľa ktorého je v súčasnosti vo vlastníctve mestskej časti približne 180 nájomných bytov. Podľa ceny určenej zákonom Staré Mesto od roku 1990 predalo nájomníkom vyše 12 000 bytov. Petrek uviedol, že iným spôsobom sa byty predávať nedajú, lebo predaj dražbou, pri ktorej by sa ceny priblížili trhovým, je v rozpore so všeobecne záväzným nariadením hlavného mesta.

Petrek nevylúčil osobnú zodpovednosť za prideľovanie a následný odpredaj nájomných bytov, lebo tieto rozhodnutia sám podpisoval. Prípadný klientelizmus pri prideľovaní a následné špekulatívne odpredaje dá preveriť právnikom a ak dôjde k podaniu trestného oznámenia, ktoré avizovali občianski aktivisti, je ochotný plne spolupracovať s územnou prokuratúrou pri odhaľovaní prípadných trestných činov.

Problémami pomoci nájomníkom bývajúcim v reštituovaných a privatizovaných bytoch sa zaoberalo aj mimoriadne zastupiteľstvo Starého Mesta, o ktoré požiadala vyše tretina poslancov. Zúčastnili sa na ňom aj viacerí nájomníci. Podľa ich vyjadrení v ohrozených bytových podmienkach je vyše 500 rodín.

Mnohé z nich žiadali o pridelenie bytu, no neúspešne. Pritom starosta Petrek údajne v priebehu necelých troch rokov pridelil 68 nájomných bytov, pričom niektoré sprevádzali neštandardné okolnosti. Tvrdili to zástupcovia občianskeho združenia a časť poslancov miestneho zastupiteľstva.

99 debata chyba