Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Bristská veľvyslankyňa Judith Anne Macgregor v rozhovore s prof. Štefanom Lubym.

Veľvyslankyňa Jej Veličenstva v SAV

6. 10. 2006 | videné 2735-krát
Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR Judith Anne Macgregor LVO navštívila SAV.

Jej Excelenciu Judith Anne Macgregor LVO (Lieutenant of the Royal Victorian Order) vo štvrtok 28. septembra na pôde Slovenskej akadémie vied prijal jej predseda prof. Štefan Luby. Na prijatí sa zúčastnili aj ďalší vedúci predstavitelia Akadémie – podpredsedovia SAV Ivan Zahradník a Dušan Kováč, ako aj vedecký tajomník SAV Ľubomír Falťan.

Hostitelia informoval britskú veľvyslankyňu o postavení a výsledkoch SAV v kontexte spolupráce medzi oboma krajinami a o súčasnom stave vzájomnej kooperácie s britskými vedeckými a výskumnými pracoviskami s výhľadom na budúce nové kontakty vo vytipovaných oblastiach.

Základnú informáciu o bilaterálnej spolupráci s Veľkou Britániou podal Ľubomír Falťan. Veľká Británia je jedným z našich najvýznamnejších partnerov, čo do významu a rozsahu spolupráce (ktorý za posledných niekoľko rokov významne narástol a stále narastá). SAV spolupracuje na základe troch dohôd - s Royal Society of London (spolupráca v oblasti prírodných a technických vied), s British Academy (spolupráca v oblasti humanitných a spoločenských vied) a s British Council Slovakia (spolupráca vo vybraných tematických oblastiach v rámci programu International Networking of Young Scientists, INYS). V súčasnosti sa pripravuje na podpis ďalšia dohoda s Royal Society of Edinburgh, ktorá bude zameraná na spoluprácu s vedeckými a výskumnými pracoviskami v Škótsku. V rámci týchto dohôd odchádza na dlhodobé aj krátkodobé študijné pobyty pomerne vysoký počet vedeckých pracovníkov zo Slovenska. Ako však pripomenul vedecký sekretár Akadémie, SAV by uvítala zvýšenie počtu vedeckých pracovníkov prichádzajúcich na Slovensko z Británie.

Prof. Štefan Luby informoval veľvyslankyňu o multilaterálnych projektoch riešených za účasti pracovísk SAV a inštitúcií z Veľkej Británie.

V diskusii, zameranej najmä na rozvoj spolupráce do budúcnosti, Ivan Zahradník informoval, že v súčasnosti navštevuje ústavy II. oddelenia vied viac britských vedeckých pracovníkov ako v minulosti (najmä mladých vedcov), ktorí pri spolupráci s našimi vedcami oceňujú hlavne diferencovaný prístup k riešeniu vedeckých úloh. Možnosti ďalšej spolupráce vidí najmä v takých vedných oblastiach ako je ekológia, botanika, medicínske vedy, anorganická a organická chémia.

Judith Anne Macgregor ďalšie možnosti budúcej spolupráce vidí najmä vo výskumných oblastiach, v ktorých SAV dosahuje nadpriemernú úroveň v rámci európskeho výskumného priestoru. Medzi takého oblasti predseda SAV zaraďuje najmä tie vedné odbory, ktoré realizujú svoj výskum v centrách excelentnosti SAV.

Podľa Dušana Kováča a Ľubomíra Falťana sa ďalšie možnosti spolupráce črtajú v oblasti spoločenských vied (psychológia, sociológia, historiografia, etnológia), kde už existuje nadviazaná spolupráca (London School of Economics, University of Manchester, University of Luton, University of Seville), ale aj v umenovednej oblasti a štúdiu orientálnych jazykov.

Mária Ružová
Odbor medzinárodnej spolupráce SAV