sk  |  en
Nedeľa | 19.05.2019, 17:30 | meniny: Gertrúda; zajtra: Bernard
  • | Medzinárodný deň mlieka

    Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje od roku 1957 pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie (IDF). Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Cieľom je poukázať a vyzdvihnúť ich biologicky významný obsah, mimoriadne nutričné vlastnosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.

  • | Svetový deň hepatitídy

    Svetový deň hepatitídy vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA) v roku 2008 a je sponzorovaný WHO. Vírusová hepatitída je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k poškodeniu až zániku pečeňových buniek. Cieľom je zvýšenie celosvetového povedomia o hepatitíde typu B a C, ktoré sú životu nebezpečné a podporiť tak jej prevenciu, diagnostiku a liečbu.

Vznikla Slovenská asociácia archeológov

22.01.2016 | Na svojom ustanovujúcom zhromaždení v Banskej Bystrici vznikla Slovenská asociácia archeológov. Ide o profesné združenie archeológov z celého Slovenska.

"Chceme, aby archeológia dosiahla postavenie a uznanie v spoločnosti, aké si zaslúži," uviedol Milan Horňák, predseda Slovenskej asociácie archeológov (SAA). Cieľom asociácie je profesionalizovať a propagovať archeológiu ako vedu a to formou kultúrnych a osvetových kampaní. "Do našej činnosti chceme zapájať aj dobrovoľníkov a podporovať študentské aktivity."
 
Na Valnom zhromaždení profesného združenia Slovenskej asociácie archeológov bol viac ako 30 archeológmi z rôznych slovenských archeologických inštitúcii prijatý dokument pod názvom „Ciele Slovenskej asociácie archeológov“. V tomto širšie koncipovanom dokumente archeológovia zhodnotili súčasný stav archeológie na Slovensku, a ponúkli riešenie v ôsmych základných oblastiach, ktoré sa dotýkajú viacerých stránok profesionálneho života slovenských archeológov. Ide napríklad o podporu regionálnej archeológie, zlepšenie ochrany archeologického dedičstva, pedagogickú sféru či popularizáciu archeológie.
 
"Jedným z hlavných cieľov SAA je tvorba dlhodobej stratégie ochrany kultúrneho dedičstva s dôrazom na archeologické nálezy a náleziská," vysvetľuje Milan Horňák. „Archeológia, to nie je len vŕtanie sa v zemi. Dobrý archeológ musí nielen dokonale ovládať históriu, ale aj pracovať s modernými digitálnymi technológiami a metódami. Je to nesmierne zaujímavá a vzrušujúca práca. Niečo ako detektívny román s otvoreným koncom,“ uzavrel Milan Horňák.

Foto: Slovenská asociácia archeológov

najčítanejšie aktuality

kontaktujte nás

tip na osobnost