sk  |  en
Nedeľa | 04.12.2022, 23:14 | meniny: Barbora, Barbara; zajtra: Oto
  • | Sviatok sv. Barbory

    Sv. Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii v Turecku. Narodila sa v pohanskej rodine. Pre nenaplnenie vôle otca Dioskura vydať sa skončila zavretá vo veži s dvomi oknami, kde tajne študovala, prijala krst a dala vybúrať tretie okno, čo pre ňu symbolizovalo Najsvätejšiu trojicu. Otec ju za tento čin potrestal smrťou. Potrestaný bol aj jej otec, ktorého zasiahol blesk a bol predvedený pred Boží súd. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, delostrelcov, veží, roľníkov, architektov, stavebných robotníkov, zvonárov, kováčov a zajatcov.

doplňte alebo opravte informácie

Amelia Mary Earhartová ( 39 r.)

americká letkyňa, prvá žena, ktorá preletela v roku 1928 Atlantický oceán, počas letu nad Tichým oceánom záhadne zmizla. Je autorkou memoárov a cestopisov.

Kategória: spoločnosť, armáda, šport, individuálne

* 24.07.1897 Spojené štáty, Atchison

† 02.07.1937

Spojené štáty

0

domovský štát Spojené štáty

pohlavie žena

znamenie lev

čínske znamenie kohút

jubileum od úmrtia 85 r.

jubileum od narodenia 125 r.

 

všeobecné informácie

Bola dcérou Edwina a Amy Earhartovcov. Narodila se v dome svojich prarodičov v kansaskom meste Atchison. Jej dedkom z maminej strany bol Alfred Otis. 

V lietadle po prvýkrát sedela v roku 1920. O rok neskôr absolvovala lekcie lietania a kúpila si vlastné lietadlo, dvojplošník Kinner Airster. V roku 1922 vytvorila neoficiálny rekord: ako prvá žena letela vo výške 14 000 stôp (asi 4250 metrov). V roku 1923 obdržala ako šestnásta žena pilotnú licenciu od Fédération Aéronautique Internationale.

17. júna 1928 ako prvá žena preletela v lietadle Fokker F7 Atlantický oceán (z Trepassey Harbor v Newfoundlande do Burry Portu vo Walese). V roku 1930 prekonala ďalší rekord: ako prvá žena letela rýchlosťou asi 290 km/h. V roku 1932 (20. - 21. mája) znovu preletela Atlantický oceán,ale tentoraz sólovo v jednomotorovom lietadle Lockheed Vega a stala se tak prvou ženou, ktorá uskutočnila sólový pelet Atlantiku. Cesta jej trvala 15 hodín. Zo sebou mala iba poľnú fľašku s polievkou.

V roku 1936 začala plánovať svoj let okolo sveta. Po prvom neúspešnom pokuse vzlietla spolu s navigátorom Fredom Noonanom na stroji Lockheed L-10E Electra po druhýkrát 1. júna 1937 z Miami. Po početných zastávkach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii dorazili 29. júna do Lae na Novej Guinei. Mali za sebou 35 tisíc kilometrov cesty a ostávalo im posledných 11 tisíc. 2. júla vyštartovali smerom k Howlandovým ostrovom. Asi po 1 300 km sa spojenie prerušilo a lietadlo zmizlo.

V roku 2010 boly objavené fragmenty kostí a ďalšie artefakty, ktoré mohli patriť Amelii Earhartovej a jej navigátorovi, na atolu Nikumaroro, ktorý je súčasťou súostrovia Kiribati. Podľa objavu je pravdepodobné, že stroskotanci tu žili niekoľko týždňou až mesiacov, pokiaľ zomreli, pravdepodobne na dehydrátáciu (na ostrove nieje zdroj pitnej vody). Podľa nájdeného hliníkového plátu usudzujú znalci, že sa skutočne jednalo o toto lietadlo.

Príbeh bol zachytený v americkom filme Posledný let (Amelia Earhart: The Final Flight) z roku 1994.

 

Ocenenia:

Distinguished Flying Cross
Harmon Trophy
Národná ženská sieň slávy

 

galéria

 

video

posledná aktualizácia 10.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost