sk  |  en
Štvrtok | 09.02.2023, 06:41 | meniny: Zdenko; zajtra: Gabriela

doplňte alebo opravte informácie

Andrej Babiš ( 68 r.)

Andrej Babiš je najbohatší Čech vlastniaci spoločnosť Agrofert, ale tiež kontroverzná postava českej politiky a to hlavne vďaka minulosti spojenej s KGB a dotáciami z EU. Narodil sa 2. septembra 1954 v Bratislave na Slovensku a v rokoch 2017 až 2021 bol predsedom vlády Českej republiky.

Kategória:

* 02.09.1954 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie panna

čínske znamenie kôň

jubileum od narodenia 68 r.

 

všeobecné informácie

Politické pôsobenie

Andrej Babiš založil v roku 2011 politickú stranu "Aliancia nespokojných občanov" známa pod skratkou ANO, ktorej bol predsedom. V rokoch 2014 - 2017 pôsobil ako minister financií vo vláde Bohuslava Sobotky a po parlamentných voľbách v roku 2017 dokonca zostavil vládu s ČSSD, ktorej bol od 6.12.2017 predsedom menovaným vtedajším prezidentom Milošom Zemanom.
Babiš je kontroverznou postavou českej politiky. Bol obvinený z podvodu v súvislosti s dotáciami Európskej únie, ktoré dostáva jeho spoločnosť, a čelil kritike za vlastníctvo médií a údajný konflikt záujmov.
Napriek týmto kontroverziám zostal Babiš v Česku obľúbeným politikom. Viedol kampaň na platforme boja proti korupcii a zaviedol množstvo reforiem vrátane zníženia dane z pridanej hodnoty v krajine a zvýšenia financovania výskumu a vývoja.
Tvrdý postoj k imigrácii zaujal aj Babiš, ktorý vyjadril nesúhlas s utečeneckými kvótami Európskej únie a vyzval na prísnejšie kontroly na hraniciach krajiny. Usiloval sa tiež o zlepšenie vzťahov s Ruskom a vyjadril skepticizmus voči EÚ a NATO.
Celkovo je Babiš v českej politike rozdeľujúcou osobnosťou, pričom jeho prívrženci chvália jeho snahu bojovať proti korupcii a zlepšiť ekonomiku krajiny, zatiaľ čo kritici vyjadrili obavy z jeho údajných konfliktov záujmov a jeho tvrdého postoja k migrácii a zahraničným vzťahom.
Významným krokom Babišovej vlády je regulácia online hazardu. Česká republika pod jeho vedením zaviedla nové pravidlá pre online hazardné hry v roku 2017. Hlavným regulačným orgánom pre hazardné hry v Česku je Ministerstvo financií, ktoré je zodpovedné za vydávanie licencií prevádzkovateľom a zabezpečenie dodržiavania zákonov o hazardných hrách v krajine.
Podľa nových predpisov musia prevádzkovatelia online hazardných hier získať licenciu od ministerstva financií, aby mohli ponúkať svoje služby hráčom v Česku. Tieto licencie pre České kasina sa udeľujú na obdobie 10 rokov a podliehajú prísnym požiadavkám vrátane potreby, aby prevádzkovatelia mali primerané finančné zdroje, technické možnosti a systémy na zabezpečenie zodpovedného hrania hazardných hier.
Predpisy tiež stanovujú pravidlá pre typy hier, ktoré môžu byť ponúkané, ako aj maximálne stávky a ceny, ktoré môžu byť hráčom ponúknuté. Okrem toho sú prevádzkovatelia povinní prispievať percentom zo svojich príjmov do fondu, ktorý sa používa na podporu výskumu, vzdelávania a liečby v súvislosti s problémovým hráčstvom.

Obvinenie z dotačného podvodu

Obvinenie Babiša z podvodu súvisí s dotáciami Európskej únie, ktoré dostala jeho spoločnosť Agrofert. Prípad sa sústreďuje na dotáciu vo výške 2 miliónov eur, ktorá bola poskytnutá Agrofertu v roku 2008 na výstavbu luxusného hotela a konferenčného centra.
Babiš podľa českých prokurátorov predložil nepravdivé údaje, aby zabezpečil dotáciu. Tvrdia, že tvrdil, že hotel sa bude využívať na školenia a konferencie, hoci v skutočnosti mal byť luxusným rezortom.
Babiš obvinenia poprel a prípad označil za politicky motivovaný útok proti nemu. Argumentoval tým, že dotácia bola získaná legálne a že hotel sa používal na zamýšľaný účel.
Prípad vyvolal v Českej republike rozsiahlu kontroverziu, pričom kritici Babiša obviňovali, že využíva svoju politickú moc v prospech svojich obchodných záujmov. Babiš už v minulosti čelil podobným obvineniam, predmetom kritiky bolo aj jeho vlastníctvo médií a údajný konflikt záujmov.
Napriek kontroverziám zostal Babiš v Českej republike populárnou osobnosťou a v poslednom čase sa usiloval o zlepšenie vzťahov s európskymi partnermi Českej republiky a ako predseda vlády presadzoval propodnikateľskú agendu.

Obvinenie z činnosti v KGB

Objavili sa obvinenia, že Andrej Babiš, predseda vlády Českej republiky, má minulosť s KGB, bývalou spravodajskou službou Sovietskeho zväzu. Babiš tieto tvrdenia, ktoré podľa neho nie sú podložené konkrétnymi dôkazmi, poprel.
Prvýkrát sa obvinenia objavili v českých médiách v roku 2017, krátko po zvolení Babiša za premiéra. Podľa týchto správ pracoval Babiš ako agent KGB v 80. rokoch, keď študoval ekonómiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave.
Babiš obvinenia kategoricky poprel a označil ich za politicky motivovaný útok proti nemu. Poukázal na to, že nikdy nepracoval pre KGB ani pre inú spravodajskú službu a že bol vždy podnikateľom a politikom.
Napriek nedostatku dôkazov obvinenia pretrvávajú a vo veľkom sa šíria v českých médiách a na sociálnych sieťach. Babiš ich označil za „falošné správy“ a pohrozil, že proti tým, ktorí ich šíria, podnikne právne kroky.
Stojí za zmienku, že tvrdenia o Babišovej minulosti v KGB neboli podložené žiadnymi dôveryhodnými dôkazmi a neexistuje žiadne nezávislé overenie tvrdení. Kým nebudú predložené takéto dôkazy, je ťažké určiť pravdivosť týchto obvinení.

Agrofert

Agrofert je český konglomerát založený v roku 1993 s biznis aktivitami v poľnohospodárstve, potravinárstve a médiách. Je tiež vlastníkom viacerých médií, vrátane denníka Mladá fronta Dnes a rádia Frekvence 1. Agrofert sa od svojho založenia výrazne rozrástol a stal sa významným hráčom v českej ekonomike. Pôsobí vo viacerých krajinách Európy a expandovala aj do Ázie a Južnej Ameriky.
Agrofert však v posledných rokoch čelí kontroverziám najmä v súvislosti s politickou kariérou Andreja Babiša. Babiš bol obvinený z toho, že svoju funkciu premiéra využíval v prospech svojich obchodných záujmov, a objavili sa aj obvinenia z konfliktu záujmov.
Napriek kontroverziám v súvislosti s dotáciami Európskej únie Agrofert naďalej rastie a zostáva hlavnou silou českej ekonomiky. Spoločnosť je uznávaná pre svoju inováciu a udržateľnosť a získala niekoľko ocenení za svoje obchodné praktiky.

Osobný život

V osobnom živote je Andrej Babiš ženatý a má dve deti. O svojom osobnom živote na verejnosti len hovorí zriedka.
Babiš má syna Andreja Babiša mladšieho, ktorý sa narodil v roku 1981. O osobnom živote Andreja mladšieho sa toho veľa nevie, keďže zostal vo veľkej miere mimo dohľadu verejnosti. Známe však je, že pracoval v rodinnom podniku a angažoval sa aj v politike.
V roku 2019 bol Andrej mladší zvolený za poslanca českého parlamentu za stranu ANO 2011. Rovnako ako jeho otec, aj on čelil kontroverziám, keďže bol obvinený z daňových únikov na luxusné vozidlá dovezené do Českej republiky.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost