sk  |  en
Utorok | 20.11.2018, 21:49 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Andrej Devečka ( 82 r.)

významná cirkevná, kultúrna, národná i politická osobnosť, poslanec Národného zhromaždenia československého od 14. 11. 1918 do 15. 4. 1920

Kategória: novinári, politici minulosti

* 08.11.1884 Paludza

† 18.03.1967 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie škorpión

čínske znamenie opica

jubileum od úmrtia 51 r.

jubileum od narodenia 134 r.

Životopis

Maturoval v roku 1904 na evanjelickom kolégiu v Prešove. V tomto meste začal študovať aj teológiu, ale v štvrtom semestri musel školu z politických dôvodov opustiť, a štúdium dokončil na akadémii v Bratislave. Jeho prvou kňažskou stanicou bola Jasenová (od 4. februára 1910), kde sa aj prvý krát dostal do sporu s vtedajšou vládou. Bol obvinený z panslavizmu a z poburovania proti vláde, keď sa na pohrebe Ambra Pivka (dlhoročného dozorcu jasenovského cirkevného zboru) vo svojej reči zmienil o jeho horlivom podporovaní vtedy už zakázanej Matice Slovenskej. Súdny proces nakoniec vrchnosť zastavila.

Andrej Devečka bol činný aj ako publicista. V roku 1913 vstúpil do redakcie časopisu Prúdy, kde sa stal redaktorom Školského a kultúrneho obzoru. Popri Prúdoch založil a spolu s vavrom Šrobárom redigoval žudový mesačník Nové Časy. Po prevrate založil a redigoval časopis Naša Orava.

V roku 1919 sa stal členom Národného zhromaždenia v Prahe, kde pomáhal budovať mladú Československú republiku a vystupoval proti slovenskému klerikalizmu, predstavovaného Andrejom Hlinkom. Od septembra 1920 začal vyučovať na Obchodnej škole v Dolnom Kubíne a od roku 1923 pôsobil ako riaditeľ Obchodnej školy v Kežmarku.

V rokoch 1935 - 1939 bol senátorom Národného zhromaždenia a v rokoch 1945 - 1946 členom Slovenskej národnej rady. Zomrel v Bratislave 18. marca 1967.

zdroj: Jasenovské zvesti

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost