sk  |  en
Utorok | 16.10.2018, 16:59 | meniny: Vladimíra; zajtra: Hedviga
  • | Deň šéfov

    (iniciovaný v USA v 1958, oficiálne vyhlásený v 1962)

  • | Svetový deň chrbtice

    Organizácie, združenia, aj lekári sa snažia o zvýšenie informovanosti o tomto dni, bližšie sa venujúcom chrbtici, kostiam, kĺbom, ochoreniam chrbtice (bolesti chrbta, krčnej chrbtice, skoliózy a choroby diskov). Tieto choroby majú vplyv na život človeka a celkové zdravie.

  • | Svetový deň výživy /aj potravy/

    Deň 16. október ako Svetový deň potravy alebo Svetový deň výživy sa zapísal do dejín v roku 1979. V ten rok bol vyhlásený na konferencii Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo FAO – Food and Agriculture Organisation of the United.

doplňte alebo opravte informácie

Anton Šmotlák ( 58 r.)

Divadelný fotograf

Kategória:

* 15.11.1920 Slovensko, Nitra

† 24.01.1979 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie škorpión

čínske znamenie opica

jubileum od úmrtia 39 r.

jubileum od narodenia 97 r.

Vzdelanie

Vysoká škola hospodárskych vied v Nitre

Právnická fakulta Slovenskej univerzity v Bratislave

 

Životopis

Prvý slovenský komorný stenograf, neskoršie jeden z najplodnejších fotografov Bratislavy a v nej realizovaného divadelného života. Do dejiska publicistickej fotografie vstúpil uprostred svojho života ako skúsený novinár. Jeho archív je akousi bratislavskou kultúrnou kronikou. Spolupracoval so Slovenským národným divadlom, Štúdiom Vysokej školy múzických umení, s Divadlom Andreja Bagara v Nitre a s Divadlom pre deti a mládež v Trnave. Stal sa kmeňovým fotografom Novej scény, kde vznikla prevažná časť jeho divadelnej fotografie. Koncepciou svojej tvorby prispel k ukončeniu obdobia dokumentačného faktografizmu v slovenskej divadelnej fotografii. Množstvo jeho fotografií z divadelných premiér i predstavení sprostredkúva dodnes dynamiku pohybu, radosť z majstrovského výkonu hercov, spevákov, tanečníkov, dirigentov. Antona Šmotláka už za živa nazvali „ básnikom okamihu“, Július Satinský o ňom v spomienkach píše ako o „dobrotivom papparazzi“. Divadelný ústav v Prahe ho menoval za lektora pre divadelnú fotografiu a prax. Svoj objektív zameriaval na kultúru a v rámci nej hlavne na divadelnú činnosť. Anton Šmotlák koncepciou svojej tvorby prispel k ukončeniu obdobia dokumentačného faktografizmu v slovenskej divadelnej fotografii. V snímkach s tradičným tmavým pozadím začal vnášať prvky dynamizmu v sporadickom tlmočení pohybu a vo využívaní polodetailu a detailu.

 

Tvorba

Publikoval vo Večerníku, Kultúrnom živote a v časopise Film a divadlo. Bol autorom a spoluautorom množstva obrazových publikácií, plagátov, bulletinov a pohľadníc. Vystavoval na Československých i celoslovenských výstavách novinárskej a umeleckej fotografie. Bohatá bola jeho účasť na zahraničných výstavách v Berlíne, Moskve, Paríži, Novom Yorku, na Kube, v Montevideu, na Svetových výstavách v Bruseli, Montreali a Tokiu.

 

Obdobie digitalizácie po skone autora

Až v čase digitalizácie mohol jeho syn sprístupniť archív, ktorý aj čiastočne zdigitalizoval. Vtedy sa ukázalo, že to, čo Anton Šmotlák fotil popri divadelnej fotografii, patrí medzi najzaujímavejšie, čo v tomto žánri na Slovensku v 50. a 60. rokoch vzniklo.
Vo svojich najlepších fotografiách si dovolil nahliadnuť za kulisy vtedy požadovaných tém a námetov. Akoby odhalil dobu so stiahnutými nohavicami, vynikal zvláštnym zmyslom pre humor.
Fotil bez predsudkov a jeho archív skrýva množstvo skvelých fotografií, ktoré by stáli za sprístupnenie.

(pozn. A. Šmotláka ml., zdroj knižka Pohyb k nehybnosti, vydalo LIC r. 2018, O Šmotlákovi kurátor SNG Aurel Hrabušický)

 

Samostatné výstavy
Muzikálové Brusno, Herostratos – J. Bednárik, r. 2016
Náladovky zn. Foto Šmotlák, Sad Janka Kráľa, r. 2016
Hotel Carpatia, Bratislava a náladovky, r. 2017
Zlatá éra divadelníctva objektívom Antona Šmotláka, SND, r. 2018

 

Účasť na výstavách
Zaujatí krásou, SNG, r. 2013
Spomienky na Lido, Eurovea, r. 2015
Sen a skutočnosť, SNG, 2016

 

Samostatné knihy
Smiech a slzy – Tatra revue, I. Szabó, r. 2009
Pohyb v nehybnosti, Literárne centrum, r. 2018

 

Spoluúčasť na knižkách
Budovateľské 50. roky, J. Šebo, r. 2010
Bratislavská lýra, I. Szabó, r. 2010
Vojnové 40. roky, J. Šebo, r. 2013
Tehelné pole, J. Šebo, r. 2014

 

Časopisy a noviny
Plus7dní, Exkluziv, SME, Pravda, Nový čas

posledná aktualizácia 17.07.2018

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost