sk  |  en
Nedeľa | 18.03.2018, 07:05 | meniny: Eduard; zajtra: Jozef

doplňte alebo opravte informácie

Anton Šmotlák ( 58 r.)

Divadelný fotograf

Kategória:

* 15.11.1920 Slovensko, Nitra

† 24.01.1979 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie škorpión

čínske znamenie opica

jubileum od úmrtia 39 r.

jubileum od narodenia 97 r.

Vzdelanie

Vysoká škola múzických umení

Životopis

Prvý slovenský komorný stenograf, neskoršie jeden z najplodnejších fotografov Bratislavy a v nej realizovaného divadelného života. Do dejiska publicistickej fotografie vstúpil uprostred svojho života ako skúsený novinár. Jeho archív je akousi bratislavskou kultúrnou kronikou. Spolupracoval so Slovenským národným divadlom, Štúdiom Vysokej školy múzických umení, s Divadlom Andreja Bagara v Nitre a s Divadlom pre deti a mládež v Trnave. Stal sa kmeňovým fotografom Novej scény, kde vznikla prevažná časť jeho divadelnej fotografie.

Koncepciou svojej tvorby prispel k ukončeniu obdobia dokumentačného faktografizmu v slovenskej divadelnej fotografii. Množstvo jeho fotografií z divadelných premiér i predstavení sprostredkúva dodnes dynamiku pohybu, radosť z majstrovského výkonu hercov, spevákov, tanečníkov, dirigentov. Antona Šmotláka už za živa nazvali „ básnikom okamihu“, Július Satinský o ňom v spomienkach píše ako o „dobrotivom papparazzi“.

Divadelný ústav v Prahe ho menoval za lektora pre divadelnú fotografiu a prax. Svoj objektív zameriaval na kultúru a v rámci nej hlavne na divadelnú činnosť.

Anton Šmotlák koncepciou svojej tvorby prispel k ukončeniu obdobia dokumentačného faktografizmu v slovenskej divadelnej fotografii. V snímkach s tradičným tmavým pozadím začal vnášať prvky dynamizmu v sporadickom tlmočení pohybu a vo využívaní polodetailu a detailu.

Tvorba

Publikoval vo Večerníku, Kultúrnom živote a v časopise Film a divadlo.
Bol autorom a spoluautorom množstva obrazových publikácií, plagátov, bulletinov a pohľadníc.
Vystavoval na Československých i celoslovenských výstavách novinárskej a umeleckej fotografie.
Bohatá bola jeho účasť na zahraničných výstavách v Berlíne, Moskve, Paríži, Novom Yorku, na Kube, v Montevideu, na Svetových výstavách v Bruseli, Montreali a v Tokiu.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost