sk  |  en
Pondelok | 20.11.2017, 03:14 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Anton Šmotlák ( 58 r.)

Divadelný fotograf

Kategória:

* 15.11.1920 Slovensko, Nitra

† 24.01.1979 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie škorpión

čínske znamenie opica

jubileum od úmrtia 38 r.

jubileum od narodenia 97 r.

Vzdelanie

Vysoká škola múzických umení

Životopis

Prvý slovenský komorný stenograf, neskoršie jeden z najplodnejších fotografov Bratislavy a v nej realizovaného divadelného života. Do dejiska publicistickej fotografie vstúpil uprostred svojho života ako skúsený novinár. Jeho archív je akousi bratislavskou kultúrnou kronikou. Spolupracoval so Slovenským národným divadlom, Štúdiom Vysokej školy múzických umení, s Divadlom Andreja Bagara v Nitre a s Divadlom pre deti a mládež v Trnave. Stal sa kmeňovým fotografom Novej scény, kde vznikla prevažná časť jeho divadelnej fotografie.

Koncepciou svojej tvorby prispel k ukončeniu obdobia dokumentačného faktografizmu v slovenskej divadelnej fotografii. Množstvo jeho fotografií z divadelných premiér i predstavení sprostredkúva dodnes dynamiku pohybu, radosť z majstrovského výkonu hercov, spevákov, tanečníkov, dirigentov. Antona Šmotláka už za živa nazvali „ básnikom okamihu“, Július Satinský o ňom v spomienkach píše ako o „dobrotivom papparazzi“.

Divadelný ústav v Prahe ho menoval za lektora pre divadelnú fotografiu a prax. Svoj objektív zameriaval na kultúru a v rámci nej hlavne na divadelnú činnosť.

Anton Šmotlák koncepciou svojej tvorby prispel k ukončeniu obdobia dokumentačného faktografizmu v slovenskej divadelnej fotografii. V snímkach s tradičným tmavým pozadím začal vnášať prvky dynamizmu v sporadickom tlmočení pohybu a vo využívaní polodetailu a detailu.

Tvorba

Publikoval vo Večerníku, Kultúrnom živote a v časopise Film a divadlo.
Bol autorom a spoluautorom množstva obrazových publikácií, plagátov, bulletinov a pohľadníc.
Vystavoval na Československých i celoslovenských výstavách novinárskej a umeleckej fotografie.
Bohatá bola jeho účasť na zahraničných výstavách v Berlíne, Moskve, Paríži, Novom Yorku, na Kube, v Montevideu, na Svetových výstavách v Bruseli, Montreali a v Tokiu.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost