sk  |  en
Štvrtok | 02.04.2020, 11:48 | meniny: Zita; zajtra: Richard
 • | Európsky deň akcii za práva migrantov

  Európsky deň akcii za práva migrantov - Európsky deň akcií za práva migrantov sa pripomína od 31.1.2004 a vznikol z iniciatívy Európskeho sociálneho fóra. Medzinárodná migrácia v európskych krajinách má už dlhodobo rastúcu tendenciu, a preto je potrebné upozorniť na problémy s tým súvisiace a na potláčanie práv migrantov. Často im je upierané právo na prístup k spravodlivosti, zamestnanosti, sociálne právo a zdravotné služby. V prípade prekročenia povolenej dĺžky pobytu sa stávajú terčom obchodovania s ľuďmi, sú nútení pracovať v tieňovej ekonomike alebo v zamestnaní, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii a vzdelaniu, sú nebezpečné a vykonávané za najnižšie mzdy.

 • | Medzinárodný deň detskej knihy

  Medzinárodný výbor pre detskú knihu IBBY, vyhlásený v 1967; v ten deň 1805 sa narodil dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen

 • | Svetový deň povedomia o autizme

  Svetový deň povedomia o autizme - Autizmus, ochorenie, ktorému v decembri roku 2007 OSN venovala svetový deň. Autizmus je celoživotné postihnutie a jeho výskyt má stúpajúcu tendenciu. Vzhľadom na závažné sociálne a ekonomické dopady na chorého a jeho rodinu sa stáva celospoločenským problémom. Tento deň je určený na pomoc osobám s autizmom, na zvýšenie povedomia o tomto ochorení v celej spoločnosti, rozširovať informácie týkajúce sa dôležitosti včasnej diagnózy a skorého zásahu.

 • | Zelený štvrtok

  Posledný štvrtok pred Veľkou nocou, ktorým sa začína veľkonočné trojdnie Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota - obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. Premenil chlieb a víno na svoje telo a krv a ustanovil tak dve sviatosti: kňazstva a eucharistie. V Zelený štvrtok sa večerná svätá omša slávi na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej.

doplňte alebo opravte informácie

Mgr. Anton Tkáč ( 69 r.)

prezident Slovenského zväzu cyklistiky, majster sveta v cyklistike, slovenský cyklista 20. storočia, víťaz OH v Montrale 1976

Kategória: individuálne, funkcionári a tréneri

* 30.03.1951 Lozorno

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie baran

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 69 r.

 

všeobecné informácie

Rodák z Lozorna je najvýznamnejším slovenským cyklistickým pretekárom.

Olympijský víťaz z Montrealu bol v rokoch 1976 a 1978 v bývalom Československu vyhlásený za športovca roka.
Pri vyhlasovaní najlepších slovenských cyklistov 20. storočia sa umiestnil na prvom mieste. A druhú priečku obsadil v ankete o najúspešnejšieho športovca storočia na Slovensku.
 

golf, plávanie, tenis, vysokohorská turistika

 

vzdelanie a pôsobenie

1971 - 1974
SPŠ Bratislava
1978 - 1983
Fakulta telesnej výchovy a športu (Bratislava, špecializácia cyklistika)
1981-1992
Po skončení aktívnej športovej kariéry sa stal trénerom štátnej reprezentácie.
1993
pôsobil vo funkcii poradcu ministra obrany SR pre šport.
v súčasnosti
V súčasnosti je Anton Tkáč predsedom asociácie slovenských olympionikov a od roku 2001 je prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky.

 

tvorba

Anton Tkáč je spoluautorom publikácie Zlatý Expres z roku 1978.

 

športové aktivity

1970
Športovec, ktorý sa venoval dráhovej cyklistike začínal tzv. časovkami, pretekmi s pevným štartom. V tejto disciplíne získal na svetovom šampionáte 1970 v Leicestri bronzovú medailu.
1970-1980
Neskôr sa preorientoval na šprint a v tejto disciplíne sa v rokoch 1970 - 1980 zúčastnil viacerých majstrovstiev sveta.
1974-1978
Zlatú medailu získal na svetovom šampionáte 1974 v Montreale, o dva roky neskôr v Taliansku a v roku 1978 v nemeckom Nürburgringu.
1976
v Montreale porazil vo finále desaťnásobného majstra sveta z Francúzska Daniela Morelona a stal sa tak v poradí piatym slovenským olympijským víťazom.

 

Ocenenia:

2000
cyklista 20. storočia

 

ostatné informácie

Pôsobí aj ako člen výkonného výboru Slovenského olympijského výboru.

 

galéria

posledná aktualizácia 09.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost