sk  |  en
Nedeľa | 04.12.2022, 22:23 | meniny: Barbora, Barbara; zajtra: Oto
  • | Sviatok sv. Barbory

    Sv. Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii v Turecku. Narodila sa v pohanskej rodine. Pre nenaplnenie vôle otca Dioskura vydať sa skončila zavretá vo veži s dvomi oknami, kde tajne študovala, prijala krst a dala vybúrať tretie okno, čo pre ňu symbolizovalo Najsvätejšiu trojicu. Otec ju za tento čin potrestal smrťou. Potrestaný bol aj jej otec, ktorého zasiahol blesk a bol predvedený pred Boží súd. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, delostrelcov, veží, roľníkov, architektov, stavebných robotníkov, zvonárov, kováčov a zajatcov.

doplňte alebo opravte informácie

Belo Škarnicel Hlohovský ( 63 r.)

priekopník slovenského cestopisu, spisovateľ a reportér

Kategória: umenie a kultúra, spisovatelia

* 26.11.1917 Slovensko, Hlohovec

† 16.07.1981 Nemecko, Frankfurt

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie had

jubileum od úmrtia 41 r.

jubileum od narodenia 105 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Rodák z Pribinovej ulice sa v Hlohovci nielen narodil, ale strávil tu aj roky detstva. Vychodil tu základnú školu a aj po rokoch života v emigrácii na svoje rodné mesto vždy s láskou spomínal. Belo Škarnicel sa narodil v rodine hlohovského advokáta Júliusa Škarnicela a hoci rovnako ako otec dosiahol právnické vzdelanie, svoju životnú cestu napokon spojil s cestovaním a písaním cestopisných kníh. Známy je najmä staršej generácii, pretože jeho najznámejšie diela vyšli ešte pred emigráciou v roku 1949. Dovtedy pracoval ako reportér týždenníka „Nový svet“, do ktorého ho priviedol sám vydavateľ a známy slovenský spisovateľ Jožo Nižňanský.

Veľký ohlas v zahraničí mala jeho knižná prvotina „Taká si Európa“ z roku 1946 s pútavým až strhujúcim opisom krajín a jej obyvateľov poznačených druhou svetovou vojnou. Druhá kniha Afrika čierna a biela vydaná roku 1947 bola rovnako úspešná a bola jedinečným vkladom do fondu slovenskej cestopisnej literatúry. Podľa rozprávania bol dokonca hosťom na obede u abesínskeho cisára Haile Selassie. Ten mu však po vydaní knihy bol sotva za niečo vďačný, pretože slovenský spisovateľ v nej naplno odhalil nelegálny obchod s otrokmi, obetovanie ľudí na oltároch koptskými kňazmi, pašovanie ópia a iné neresti.

Po opustení Československa sa na dlhé desaťročia odmlčal a až svojou treťou a zároveň poslednou knihou Láska, hry a dobrodružstvá z roku 1992 sa vrátil do povedomia slovenskej čitateľskej verejnosti. Z tejto autobiografickej publikácie sa dozvedáme o Šarniclovom živote v Monte Carle a najmä v Paríži. Svoje reportáže z Afriky uverejňoval v parížskom denníku Le Figarò. Napokon sa náš Hlohovčan usadil v roku 1958 v malom mestečku pri Frankfurte nad Mohanom, kde žil až do svojej smrti 16. júla 1981. Predtým však stihol navštíviť rodný Hlohovec, na ktorý tak rád a vďačne spomínal. Belo Śkarnicel – Hlohovský zomrel v predvečer frankfurtského knižného veľtrhu, kde mala byť slávnostne uvedená nemecká verzia jeho životopisnej knihy Liebe, spiel und abenteuer.

V roku 2008 pripravuje občianske združenie Ex libris ad personam Hlohovec tomuto slávnemu rodákovi odhalenie pamätnej tabule na jeho rodnom dome v Pribinovej ulici.

zdroj: www.zivot.hlohovecko.sk
posledná aktualizácia 25.11.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost