sk  |  en
Utorok | 16.10.2018, 22:34 | meniny: Vladimíra; zajtra: Hedviga
  • | Deň šéfov

    (iniciovaný v USA v 1958, oficiálne vyhlásený v 1962)

  • | Svetový deň chrbtice

    Organizácie, združenia, aj lekári sa snažia o zvýšenie informovanosti o tomto dni, bližšie sa venujúcom chrbtici, kostiam, kĺbom, ochoreniam chrbtice (bolesti chrbta, krčnej chrbtice, skoliózy a choroby diskov). Tieto choroby majú vplyv na život človeka a celkové zdravie.

  • | Svetový deň výživy /aj potravy/

    Deň 16. október ako Svetový deň potravy alebo Svetový deň výživy sa zapísal do dejín v roku 1979. V ten rok bol vyhlásený na konferencii Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo FAO – Food and Agriculture Organisation of the United.

doplňte alebo opravte informácie

Boris Lenko ( 53 r.)

akordeonista

Kategória: hudba

* 27.08.1965 Slovensko, Ružomberok

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie panna

čínske znamenie had

jubileum od narodenia 53 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Pôsobenie Borisa Lenku ako pedagóga a sólistu dopĺňajú jeho mnohostranné aktivity v oblasti komornej hudby (člen viacerých komorných zoskupení - Veni ensemble, Požoň sentimental, Alea, Triango a ď.) a v ostatnom čase aj kompozičná činnosť.

„Lenkova brilantná interpretácia sa opiera o osobitný hudobný temperament, výnimočný talent a húževnatosť. Vyniká skvelým hráčsko-technickým zázemím, citom pre sugestívne formovanie kantilény. Vďaka intelektu a tvorivej disciplíne dokáže skvele budovať široké plochy, stavať kontrasty.“ (Slovník slovenského koncertného umenia I., Hudobné centrum, Bratislava 2002, s. 85-87.)

Úspechy na mnohých domácich aj zahraničných súťažiach odštartovali jeho medzinárodnú sólistickú kariéru. V roku 1987 získal dve I. ceny na medzinárodnej súťaži akordeonistov Grand Prix v Andrezieux - Boutheone vo Francúzsku a to v kategórii sólovej hry a v kategórii akordeónového dua.

 

vzdelanie a pôsobenie

1979 - 1984
Konzervatórium Žilina ((akordeón – Anton Pittner))
1984 - 1988
VŠMU ((akordeón – Marta Szőkeová))
od 1998 -
VŠMU (doktorandské štúdium)
od 1989
interný pedagóg na VŠMU (2014 - profesor)
od 1990
pravidelne vystupuje na najvýznamnejších domácich podujatiach, festivaloch, koncertných cykloch. Pravidelne účinkuje na festivaloch Večery novej hudby a Melos Etos v Bratislave. Vystúpil v Rakúsku, Slovinsku, Juhoslávii, Rusku, Ukrajine, vo Francúzsku, Švajčiarsku a i.
1996
spolupracuje so súborom Požoň sentimentál, pre ktorý skomponoval viacero kompozícií. Dôležitou súčasťou jeho koncertnej činnosti je spolupráca v akordeónovom duu s Rajmundom Kákonim a so súborom Veni a Vapori del cuore.

 

Ocenenia:

1986
Celoštátna umelecká súťaž akordeonistov, Hořovice (CZ) - 2. cena, ceny Slovenského hudobného fondu a Českého hudobného fondu a najvyššie uznanie poroty za hru v duu s Ľubomírom Žovicom
1987
Grand Prix de l’ Accordéon v Andrezieux-Boutheon (FR) - cena Grand prix za sólovú hru a za hru v duu s Ľubomírom Žovicom

 

galéria

posledná aktualizácia 14.12.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost