sk  |  en
Nedeľa | 04.12.2022, 22:09 | meniny: Barbora, Barbara; zajtra: Oto
  • | Sviatok sv. Barbory

    Sv. Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii v Turecku. Narodila sa v pohanskej rodine. Pre nenaplnenie vôle otca Dioskura vydať sa skončila zavretá vo veži s dvomi oknami, kde tajne študovala, prijala krst a dala vybúrať tretie okno, čo pre ňu symbolizovalo Najsvätejšiu trojicu. Otec ju za tento čin potrestal smrťou. Potrestaný bol aj jej otec, ktorého zasiahol blesk a bol predvedený pred Boží súd. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, delostrelcov, veží, roľníkov, architektov, stavebných robotníkov, zvonárov, kováčov a zajatcov.

doplňte alebo opravte informácie

Charles Barkley ( 59 r.)

basketbalový hráč

Kategória:

* 20.02.1963 Alabama, Leeds

Alabama

0

domovský štát Alabama

pohlavie muž

znamenie ryby

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 59 r.

 

všeobecné informácie

Charles Wade Barkley sa narodil 20. februára 1963 v Leeds v štáte Alabame, USA. Barkley, prezývaný „Sir Charles“, „Chuck“ a „The Round Mound of Rebound“ je americký bývalý profesionálny basketbalový hráč, ktorý je televíznym analytikom na TNT. V začiatkoch svojej kariéry na strednej škole to nemal také jednoduché, kvôli svojej menšej výške nedostával v zápasoch príliš veľa šancí. Na konci strednej školy sa mu predsa len podarilo získať miesto v základnej zostave.

Tri sezóny hral Barkley za univerzitu v Auburn kde sa stal napriek svojej výške a problémom s váhou miláčikom fanúšikov. Nestáva sa každý deň, že hráč namiesto prihrávky dribluje cez celé ihrisko aby, ukončil hru obojručným smečom. Získal mnoho ocenení a stal sa jedným zo 74 vysokoškolských hráčov pozvaných na jarné skúšky za olympijský tím USA v roku 1984, ktorý trénoval Bob Knight.

Philadelphia 76ers (1984–1992)

Pred posledným rokom v Auburn odišiel a kvalifikoval sa na draft NBA. Ako piateho v poradí si ho vybrali Philadelphia 76ers. Pridal sa tak k veteránskemu tímu v ktorom boli Julius Erving, Moses Malone a Maurice Cheeks, hráči, ktorí priviedli Philadelphiu na šampionát v roku 1983 v NBA. Vo svojich začiatkoch mal však velké problémy s váhou a dostal sa až na váhu 135 kg. Pre Barkeyho bol najvplyvnejším hráčom jeho kariéry práve Malonea, ktorého často označoval “Otec”. Vďaka nemu sa naučil zvládať svoju váhu a správne sa pripravovať na hru. V sezóne 1986–87 viedol Barkley ligu s najvyšším priemerom doskokov a získal svoj prvý odrazový titul v NBA.

Phoenix Suns (1992–1996)

Po úspešnej výmene Barkeyho do Phoenix Suns v rokoch 1992-93 sa mu darilo. Za svoje úsilie vyhral Barkley cenu pre najužitočnejšieho hráča ligy a bol vybraný, aby hral vo svojom siedmom zápase hviezd za sebou. Stal sa tretím hráčom, ktorý v tejto sezóne vyhral ocenenie MVP ligy ihneď po výmene. Dosiahol aj viacero kariérnych vrcholov a priviedol Phoenix k prvému finále NBA od roku 1976. No v dôsledku silných bolestí chrbta začal Barkley špekulovať, že sezóna 1993-94 bude jeho poslednou vo Phoenixe.

Houston Rockets (1996–2000)

Výmena z Phoenix Suns do Houston Rockets v sezóne 1996-97 bola Barkleyho poslednou šancou získať titul majstra NBA. Pridal sa k tímu v ktorom boli dvaja s 50 najlepších hráčov NBA, Hakeem Olajuwon a Clyde Drexler. Hneď na začiatku sezóny bol Barkley suspendovaný za boj s Charlesom Oakleym počas prípravného zápasu 25. októbra 1996. Potom, čo sa Oakley dopustil hrubého faulu na Barkleyho, Barkley odpovedal strčením do Oakleyho. Vo svojom prvom zápase s Houston Rockets mal Charles Barkley kariérne maximum 33 doskokov. Kvôli zraneniam odohral len 53 zápasov, ale aj tak sa mu podarilo stať sa druhým najlepším strelcom tímu. Keďže ale najlepším strelcom bol Olajuwon, Barkley sa sústredil na doskoky.

Sezóna 1999 - 2000 bola jeho poslednou sezónou. 10. novembra 1999 bol spolu so Shaquillom O'Nealom vylúčený zo zápasu Los Angeles Lakers. Potom, čo O'Neal zablokoval Barkleyho smeč, O'Neal strčil do Barkleyho, ktorý potom hodil loptu na O'Neala. Barkleyho kariera sa skoro skončila tam kde aj začala. Vo Philadelphii si vo veku 36 rokov 8. decembra 1999 roztrhol šľachu ľavého kvadricepsu. Barkley si vsak odmietal pripustit aby zostal v pamäti ako zranený hráč a tak sa po štyroch mesiacoch vrátil na svoj posledný zápas. 19. apríla 2000 v domácom zápase proti Vancouveru Grizzlies ukončil svoju kariéru svojím pamätným košom pri útočnom doskoku a spätnom údere. V roku 2000 tak odišiel do dôchodku ako štvrtý hráč v histórii NBA, ktorý dosiahol 20 000 bodov, 10 000 doskokov a 4000 asistencií.

Olympijske hry

Na olympijských hrách Barkley súťažil v rokoch 1992 a 1996. Získal dve zlaté medaily ako člen mužského basketbalového tímu Spojených štátov amerických. Medzinárodné pravidlá, ktoré predtým hráčom NBA bránili hrať na olympijských hrách, sa zmenili v roku 1992, čo umožnilo Barkleymu a ďalším hráčom NBA prvýkrát súťažiť na olympijských hrách. Tím dostal prezývku „Tím snov“ a v kvalifikačnom turnaji na olympiádu zvíťazil 6:0 a proti olympijským súperom 8:0.
V roku 1996 na letných olympijských hrách v Atlante, Barkley viedol tím v skórovaní, doskokoch a percentách gólov. Pod Barkleyho vedením tím opäť zostavil perfektný rekord 8- 0 a získal zlatú medailu.

Odkaz

Barkley sa dostal do siene slávy Naismith Memorial hneď dvakrát. V roku 2006 bol uvedený za svoju individuálnu kariéru a v roku 2010 ako člen „Tímu snov“. Bol však vždy obľúbený u fanúšikov a médií, za posledných 13 sezón v lige sa stal All-Interview Teamom NBA. Okrem Basketbalu si ho môžeme pamätať aj z reklamy po boku Michaela Jordana alebo z filmov “Space jam” a “Najlepší hráč”.

Barkley sa zapájal do bitiek na ihrisku aj mimo neho. Vyvolával diskusie o správnosti jeho konania, keď v marci 1991 napľul namiesto násilníka na mladé dievča a v roku 1993 vyhlásil, že sportovci by nemali byť považovaný za vzory.

Od jeho odchodu na dôchodok sme o neho neprišli úplne, má za sebou úspešnú kariéru ako analytik NBA. Pracuje pre TNT na Inside the NBA spolu so Shaquillom O'Nealom, Kennym Smithom a Erniem Johnsonom ako štúdiový odborník na spravodajstvo o hrách NBA. Za svoju prácu získal štyri športové ceny Emmy a okrem toho Barkley napísal niekoľko kníh a prejavil záujem aj o politiku.

Barkley sa tiež stal neslávne známy svojim postojom k hracím automatom a hazardu. Jeho hráčska vášeň vyšla na svetlo sveta v roku 2006, keď za 6 hodín prehral 2.5 milióna dolárov. Celkovo sa odhaduje, že v priebehu niekoľkých rokov prehral viac ako 30 miliónov dolárov.

posledná aktualizácia 18.08.2022

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost