sk  |  en
Streda | 27.05.2020, 04:48 | meniny: Iveta; zajtra: Viliam
  • | Deň bez mobilov

    iniciovaný v Českej republike v roku 2004

  • | Medzinárodný deň sklerózy multiplex

    Tento deň bol vyhlásila Medzinárodná federácia sklerózy multiplex (MFSM) a jej členovania v roku 2009 za účelom zvýšenia povedomia o chorobe skleróza multiplex. Medzinárodný deň sklerózy multiplex je jedinou celosvetovou informačnou kampaňou o tejto chorobe. Každoročne pri tejto príležitosti poskytujú hnutia sklerózy multiplex verejnosti informácie a zvyšujú povedomie o tom, ako táto choroba ovplyvňuje životy viac ako dvoch miliónov ľudí na celkom svete. Medzinárodný deň si pripomíname každoročne poslednú májovú stredu.

  • | Medzinárodný športový vyzývací deň

    Medzinárodný športový vyzývací deň sa uskutočňuje na medzinárodnej úrovni od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. V tento deň sa organizujú športové podujatia celoštátneho a medzinárodného rozsahu. Cieľom je vyzvať čo najväčší počet ľudí k pohybovej aktivite trvajúcej minimálne 15 minút a zároveň ich tým inšpirovať, aby každý deň boli fyzicky aktívni.

doplňte alebo opravte informácie

Daniela Kuffelová ( 54 r.)

divadelná a dabingová herečka

Kategória: divadlo, film a TV

* 12.11.1965 Slovensko, Trnava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie škorpión

čínske znamenie had

jubileum od narodenia 54 r.

Vzdelanie

Vyštudovala hudobno-dramatický odbor Štátneho Konzervatória v Brne

Životopis

Patrí medzi najvýraznejšie a najuniverzálnejšie divadelné a dabingové herečky na Slovensku. Po skončení Hudobno-dramatického odboru Štátneho Konzervatória v Brne roku 1985 sa jej prvým profesionálnym divadelným pôsobiskom stalo Divadlo Slovenského národného povstania v Martine.
Z tohto obdobia spomeňme inscenácie a postavy: Lysistrata (Martina), Ďuro Nebojsa a Kráľovná Kolobežka (Dvorná dáma, Trhovkyňa), Zinuľa (Zina Koťajevová), Thyl Ullenspiegel (Nele), Sólo pre bicie – hodiny (Dáša Vysocká), Proces (Jozefka, Servírka), Útek (Ľuska), Zykovovci (Pavla), Ej, Ďurko, Ďurko! (Dedinčanka), Dotyky a spojenia (Adina), Miláčik Ornifle (Mademoiselle Supo).

Od roku 1988 je v stálom angažmán v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Tu ju diváci mohli vidieť v týchto inscenáciách: Autobus (Zaľúbená), Len nijakú paniku (Nicole), Posledná zastávka (Greta), Lúčna harfa (Pusinka Dallasová), O čo ide (Konferanciérka), Studňa (Dedinčanka), Kráľ Ubu (Mamka Ubu), Hra o umučení a slávnom vzkriesení pána a spasiteľa nášho Ježiša Krista (Eva, Dievča, Veronika, Mária-Salome), Smrť obchodného cestujúceho (Slečna Forsythová), Plavba proti prúdu (Jane), Dáma s kaméliami (Mademoiselle), Čaj u pána senátora (Potkanová), Pôvabné ženy v bohatom dome (Pani Mimóza), Krotenie Čertice (Vdova), Samopašný duch (Elvíra), Pekár, pekárka a ich učeň (Yosyana), Pacho sa vracia (Mária Terézia), Sen noci... (Puk), Perinbaba (Zubatá II.), Jozef Mak (Petriska), Mačacia hra (Julka), Povraz s jedným koncom (Madam Glanzová), Malý obchod hrôzy (Ronette), Večera nad mestom (Viera), Slečinka (Chveska), 1+1=3 (Mary Brownová), Fidlikant na streche (Cajtla), Tri veľké ženy (C), Šípková Ruženka (Vedma Ariana), Báthoryčka (Csoborová), Hra snov (Agnes), Hamlet (Gertrúda), Grék Zorba (Vdova), A ešte som aj smoliar! (Maggy Soldignacová), Maškaráda (Barónka Strahlová), Príbehy obyčajného šialenstva (Silvia), Tri sestry (Máša), Adam Šangala (Krčmárka Judita), Čierna komédia (Clea), Bezkyslíkovce (Druhá), Kabaret (Slečna Fritzie Kostová), Aj kone sa strieľajú (Bucková/Buck), Obrázkari (Tora Tejeová), 2+2=5 (Mary Brownová), Agáta hľadá prácu (Virginia), Portia Coughlanová (Marianne Scullyová), Veveričky (Mandľová), Matka (Matka), Piargy (Katarína), Všetko za národ (Želka Čierna), Okuliare Eltona Johna (Julie), Kráľ Lear (Goneril), Višňový sad (Varja), Koniec hry (Helena Barlová), Kuchyňa (Marango), Dvojitá rezervácia (Joanna Markhamová).


Ocenenia:

Daniela Kuffelová bola ocenená niekoľkými Prémiami Literárneho fondu za svoje divadelné aj dabingové výkony. Získala nomináciu v ankete DOSKY 2003 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon (za postavu Máše v inscenácii Tri sestry) a ocenenie DOSKY 2008 Za najlepší ženský herecký výkon (za postavu Matky v rovnomennej inscenácii hry J. Barča-Ivana). Za postavu Matky získala aj Cenu Literárneho fondu.

O kvalite jej práce, ktorú odvádza v mnohých dabingových štúdiách, najlepšie vypovedajú každoročné nominácie na Zlatú slučku. Doma má takéto ocenenie napríklad za najlepšie nadabovaný seriál Krehké vzťahy, filmy Dôverné priznanie, Tichý Don, Manželia a manželky, Mário a kúzelník, Biely oleander, Základný inštinkt a ďalšie. Získala aj Cenu Eurotelevízie za dabingový výkon hlavnej postavy v seriáli Esmeralda. Svoj hlas prepožičiava takým herečkám svetového formátu, akými sú Michelle Pfeiffer, Sharon Stone, Meg Ryan, Meryl Streep, Cate Blanchett, Helen Hunt, Sally Field, Andie MacDowell, Uma Thurman, Kim Basinger.

Tvorba

Vytvorila množstvo výrazných postáv v rozhlasových hrách: Katka priadka, Horké ako blen, Romanca s Amáliou, 72 schodov, Chriašteľ, Poznanie, Mobil horor a iné.

Zaraďuje sa medzi najznámejšie hlasy slovenského dabingu. Tejto práci sa naplno venuje už vyše dvoch desaťročí. Jej prvou dabingovou postavou bola Anna zo Zeleného domu.

Diváci ju mohli vidieť aj v televíznom seriáli Ordinácia v Ružovej záhrade (Nemcová), v televíznom videofilme Jesenná (zato) silná láska; v televíznej adaptácii hry Herodes a Herodias (Johana), vo filme Martina Šulíka Všetko čo mám rád (Rumunka).

TV seriály :
2007 - 2008: Ordinácia v ružovej záhrade (Nemcová)
2009: V mene zákona
2011: Aféry

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost