sk  |  en
Sobota | 23.02.2019, 12:44 | meniny: Roman, Romana; zajtra: Matej

doplňte alebo opravte informácie

JUDr. Eduard Kukan ( 79 r.)

bývalý poslanec NR SR, minister zahraničných vecí SR v rokoch 1998-2006, SDKÚ-DS

Kategória: politické strany, politici minulosti

* 26.12.1939

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie kozorožec

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 79 r.

Vzdelanie

1964 získal titul doktora práv na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe

Životopis

Priebeh zamestnaní:

od r. 2006 poslanec NR SR
2002 - 2006 po parlamentných voľbách opäť minister zahraničných vecí SR
1998-2002 minister zahraničných vecí SR
1994-1998 poslanec NR SR
1. januára 1993 veľvyslanec - stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OSN
1990 veľvyslanec - stály predstaviteľ ČSFR pri Organizácii spojených národov v New Yorku
1988-1990 riaditeľ odboru krajín Latinskej Ameriky
1985-1988 pôsobil na veľvyslanectve v Addis Abebe
1981-1985 riaditeľ odboru krajín subsaharskej Afriky
1977-1981 pôsobil na veľvyslanectve vo Washingtone
1973-1977 pracoval na sekretariáte ministra
1968-1973 pôsobil na československom veľvyslanectve v Lusake
1964-1968 pracoval na ministerstve zahraničných vecí v Prahe na teritoriálnom odbore krajín subsaharskej Afriky
V roku 1993 mu americká Upsala College (štát New Jersey) udelila čestný doktorát práv.

Je ženatý, má dve dospelé deti. Hovorí po anglicky, rusky, španielsky a swahilsky.

Po absolvovaní Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov v roku 1964 získal titul doktora práv na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od 1. augusta 1964 pracoval na Ministerstve zahraničných vecí v Prahe. V ústredí pracoval v teritoriálnom odbore krajín subsaharskej Afriky (1964-1968), v sekretariáte ministra (1973-1977), bol riaditeľom odboru krajín subsaharskej Afriky (1981-1985) a odboru krajín Latinskej Ameriky (1988-1990).

Pôsobil na československých veľvyslanectvách v Lusake 1968-1973 (atašé, neskôr 2. tajomník - chargé d´affair, a. i.), Washingtone 1977-1981 (radca-vyslanec, zástupca veľvyslanca), Addis Abebe 1985-1988 (veľvyslanec). V roku 1990 bol vymenovaný za veľvyslanca - stáleho predstaviteľa ČSFR pri Organizácii spojených národov v New Yorku.

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa od 1. januára 1993 stal veľvyslancom - stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri OSN. Počas svojho pôsobenia v New Yorku bol zvolený do viacerých funkcií v rámci OSN. Na 48. Valnom zhromaždení OSN bol zvolený za predsedu jedného z hlavných výborov - Výboru pre humanitárne, sociálne a kultúrne záležitosti.

V marci 1994 ho prezident Slovenskej republiky vymenoval za ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky. Túto funkciu vykonával do decembra 1994.

Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v septembri 1994 bol zvolený za poslanca na kandidátnej listine Demokratickej únie Slovenska (DU). Poslanecký mandát začal vykonávať v decembri 1994 a pôsobil ako člen zahraničného výboru, výboru pre európsku integráciu, ako aj mandátového a imunitného výboru. Bol tiež členom slovenskej časti Spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky. Pracoval aj ako člen slovenskej delegácie v Zhromaždení Západoeurópskej únie. Bol podpredsedom slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie.

Členom Demokratickej únie Slovenska bol od marca 1995 do júna 1998 a jej predsedom bol od marca 1997 do júna 1998. Dňa 26. júna 1998 prerušil členstvo v DU a vstúpil do Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Na kongrese SDK bol 4. júla 1998 zvolený za jej podpredsedu.
V parlamentných voľbách v septembri 1998 bol Eduard Kukan zvolený za poslanca za SDK. Svoj poslanecký mandát si však neuplatňoval, keďže od 30. októbra 1998 do 15. októbra 2002 opäť vykonával funkciu člena vlády Slovenskej republiky - ministra zahraničných vecí.

7. mája 1999 vymenoval generálny tajomník OSN Kofi Annan Eduarda Kukana do funkcie svojho osobitného vyslanca pre Balkán. V tejto úlohe pôsobil do 30. júna 2001.

Dňa 19. februára 2000 ukončil členstvo v DU a 4. júna 2000 vstúpil do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). Na jej kongrese v Bratislave dňa 18. novembra 2000 bol zvolený za podpredsedu SDKÚ pre zahraničnú politiku. V parlamentných voľbách v septembri 2002 bol zvolený za poslanca za SDKÚ. Svoj poslanecký mandát si neuplatňuje, keďže 16. októbra 2002 bol znovu menovaný za ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky a v tejto funkcii pôsobí doposiaľ.
Veciam, ktoré život prináša treba pripisovať iba taký význam, ako majú. Ani ich nezveličovať ani nepodceňovať.
zdroj: Úrad vlády SR, SDKÚ-DS

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost