sk  |  en
Štvrtok | 02.04.2020, 12:49 | meniny: Zita; zajtra: Richard
 • | Európsky deň akcii za práva migrantov

  Európsky deň akcii za práva migrantov - Európsky deň akcií za práva migrantov sa pripomína od 31.1.2004 a vznikol z iniciatívy Európskeho sociálneho fóra. Medzinárodná migrácia v európskych krajinách má už dlhodobo rastúcu tendenciu, a preto je potrebné upozorniť na problémy s tým súvisiace a na potláčanie práv migrantov. Často im je upierané právo na prístup k spravodlivosti, zamestnanosti, sociálne právo a zdravotné služby. V prípade prekročenia povolenej dĺžky pobytu sa stávajú terčom obchodovania s ľuďmi, sú nútení pracovať v tieňovej ekonomike alebo v zamestnaní, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii a vzdelaniu, sú nebezpečné a vykonávané za najnižšie mzdy.

 • | Medzinárodný deň detskej knihy

  Medzinárodný výbor pre detskú knihu IBBY, vyhlásený v 1967; v ten deň 1805 sa narodil dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen

 • | Svetový deň povedomia o autizme

  Svetový deň povedomia o autizme - Autizmus, ochorenie, ktorému v decembri roku 2007 OSN venovala svetový deň. Autizmus je celoživotné postihnutie a jeho výskyt má stúpajúcu tendenciu. Vzhľadom na závažné sociálne a ekonomické dopady na chorého a jeho rodinu sa stáva celospoločenským problémom. Tento deň je určený na pomoc osobám s autizmom, na zvýšenie povedomia o tomto ochorení v celej spoločnosti, rozširovať informácie týkajúce sa dôležitosti včasnej diagnózy a skorého zásahu.

 • | Zelený štvrtok

  Posledný štvrtok pred Veľkou nocou, ktorým sa začína veľkonočné trojdnie Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota - obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. Premenil chlieb a víno na svoje telo a krv a ustanovil tak dve sviatosti: kňazstva a eucharistie. V Zelený štvrtok sa večerná svätá omša slávi na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej.

doplňte alebo opravte informácie

Fero Lipták ( 57 r.)

maliar, scénograf

Kategória: divadlo, film a TV, výtvarné umenie

* 24.04.1962 Slovensko, Poprad

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie tiger

jubileum od narodenia 57 r.

 

všeobecné informácie

Fero Lipták sa narodil v Poprade a po ukončení vysokoškolského štúdia na VŠMU v roku 1986 začal spolupracovať s rôznymi divadlami na Slovensku a v zahraničí ako umelec v slobodnom povolaní. Pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a Poľsku. Realizoval okolo 90 divadelných hier (mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch), 7 dlhometrážnych filmov, 5 filmov pre televíziu. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Od roku 1990 sa venuje filmu a ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch 90. rokov. Ako maliar realizoval 12 samostatných a kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Táranie do vetra - krátky film venovaný Ferovi Liptákovi

Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch deväťdesiatych rokov. S režisérom Martinom Šulíkom spolupracoval na filmoch Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný štát. S režisérom Miroslavom Šindelkom na filme Vášnivý bozk. S Václavom Vorlíčkom na filme Vták ohnivák. S Agnieszkou Holland na filmoch Tretí zázrak a Jánošík (nedotočený). Ďalej spolupracoval s Vladom Balcom na filme Dážď padá na naše duše a Romanom Vávrom na filme Čert ví proč. Za tento film získal nomináciu Český lev, a v roku 2006 celovečerný hraný film Haličské príbehy v réžii Dareka Jablonského. za film Záhrada získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev. František Lipták ako scénograf vytvoril niekoľko úspešných inscenácií v Poľsku: Merlin v Teatr Narodowy vo Varšave, Figarova svadba a Robinson Crusoe v Teatr Lodž, Snehová kráľovná v Teatr Opole. František Lipták sa venuje maľbe a ilustrácii. Doteraz mal 13 samostatných a mnoho kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí, konkrétne: Bratislava, Praha, Viedeň, Nantes/ Francúzsko, Prešov, Banská Bystrica, Zakopane/ Poľsko, Hannover/ Nemecko

 

vzdelanie a pôsobenie

1977 - 1981
Stredná umelecko-priemyselná škola Košice (odbor Grafika)
1981 - 1986
Vysoká škola muzických umení v Bratislave (odbor divadelná scénografia)
od 1986
pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku
zakladateľ nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro.

 

tvorba

Filmografia:

1992 Všetko, čo mám rád
1997 Orbis Pictus
1999 Tretí zázrak
2001 Dážď padá na naše duše
2003 Jánošík

 

Ocenenia:

1995
Český lev za film Záhrada
1999
Cena Ruda Slobodu

 

galéria

zdroj: www.art11.com; F. Janícek: Who is who v Slovenskej republike, 2003, s. 308
posledná aktualizácia 06.06.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost