sk  |  en
Nedeľa | 17.12.2017, 01:25 | meniny: Kornélia; zajtra: Sláva

doplňte alebo opravte informácie

František Griglák ( 64 r.)

hudobník

Kategória: hudba

* 13.08.1953 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie lev

čínske znamenie had

jubileum od narodenia 64 r.

 

všeobecné informácie

František Griglák patrí medzi najžiarivejšie talenty slovenského rocku. S hudbou sa zoznámil keď mal päť rokov a rodičia ho prihlásili na klavír do prípravného ročníka. Neskôr prešiel z Ľudovej školy umenia na konzervatórium, kde si vybral odbor gitara. Prvú španielku dostal od deda, keď chodil do siedmej triedy. V čase keď na bratislavských sídliskách vznikali mnohé kapely, zapôsobil na Fratiška Grigláka hudobník Dežo Ursíny.  Vo svojej bohatej hudobnej kariére sa predstavil aj v zoskupeniach Avion, Pressburg, či Magma a spolupracoval aj s Jankom Lehotským. Je nielen iniciátorom vlastných projektov, ale aj vyhľadávaným štúdiovým spolupracovníkom. S Paľom Hammelom spolupracoval aj po odchode z Prúdov: s Fermátou nahral významnú platňu Stretnutie s tichom (1977) a v roku 1982 sa nakrátko obnovili Prúdy v legendárnej zostave s programom pre Štúdio S Prúdy 1966 - 2000. Nahrával tiež s Marikou Gombitovou a Robom Grigorovom.

 

vzdelanie a pôsobenie

-
ĽŠU
-
Konzervatórium
Koncom 60. rokov
založil Fero Griglák s kamarátmi z jednej štvrte vlastnú kapelu Inside Of Fire. Amatérska skupina hrala predovšetkým prevzaté veci: Hendrixa, Kinks, Troggs, Equals. V tom období napísal Fero Griglák prvé vlastné skladby, ktoré sa na demonahrávkach dostali k Paľovi Hammelovi.
1970-1971
sa vtedy sedemnásťročný gitarista na hudobnej scéne uviedol v skupine Prúdy.
1971-1972
Potom prišla ponuka, ktorú mladý hudobník nemohol odmietnuť. Aj keď jeho pôsobenie v skupine Collegium musicum bolo krátke, zúčastnil sa na nahrávaní dvojalbumu Konvergencie, ktorý sa radí medzi skvosty slovenského rocku. Fero Griglák sa na albume predviedol ako gitarista s vyspelou technikou, melodickou invenciou, logikou výstavby sól a neopakovateľným tónom (podľa ktorého je dodnes okamžite identifikovateľný, nezávisle od toho, na akom nástroji a aparatúre hrá). Dôvodom jeho odchodu bolo veľa koncertov a málo času na tvorbu nového albumu. Preto sa dal dokopy s Tomášom Berkom a jeho skupinou Ex We Five.
1973
založil Fero Griglák skupinu Fermáta. S basgitaristom Tónom Jarom, klávesistom Tomášom Berkom a bubeníkom Petrom Szapom začali ponúkať niečo, čo sa okamžite a bez diskusie zapísalo do dejín slovenskej a českej hudby. Autorom väčšinu hudby na doteraz vydaných dvanástich albumoch je práve zakladateľ formácie.
1975
Prvý album vyšiel pod názvom Fermáta.
1976-1981
Najviac úspechov prežívala skupina, keď vznikli najlepšie albumy. Pieseň z hôľ v roku 1976, Huascaran o rok neskôr, Dunajská legenda či Biela planéta v roku 1980.
Jedenásty album s názvom Next vyšiel po dlhšej odmlke v roku 2005 a v poradí už dvanásty titul skupiny priniesol v roku 2007 výber toho najlepšieho pod názvom Fermata Live v Klube za zrkadlom.
Počas „hudobnej pauzy“ sa František Griglák venoval hudobnej réžii v televízii.

 

Ocenenia:

1944
dostal František Griglák ocenenie Zväzu autorov a interpretov Grand Prix za celoživotný prínos pre slovenskú pop music.

 

galéria

zdroj: www.inzine.sk, foto: internet
posledná aktualizácia 18.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost