sk  |  en
Nedeľa | 05.02.2023, 09:02 | meniny: Agáta; zajtra: Dorota

doplňte alebo opravte informácie

MUDr. František Kardoš ( 88 r.)

lekár, pediater

Kategória: veda a vzdelanie, medicína

* 26.05.1907 Slovensko, Pružina

† 09.03.1996 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie blíženci

čínske znamenie koza

jubileum od úmrtia 26 r.

jubileum od narodenia 115 r.

Vzdelanie

Narodil sa v chudobnej kresťanskej roľníckej rodine v Pružine. Bol vychovaný v skromnosti k nezištnej láske k prírode a ľudom. K povolaniu lekára ho viedla túžba pomáhať chorým a biednym ľuďom. Ľudovú školu vychodil v Pružine, po gymnaziálnych štúdiách v Trenčíne zmaturoval v roku 1928. Napriek veľkému nedostatku financií sa mu ako jedinému z dvanástich detí podarilo získať univerzitné vzdelanie. Svojou usilovnosťou získal štátne štipendium a v roku 1928 nastúpil na dráhu lekára na lekárskej fakulte v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 1934. Počas štúdia robil demonštrátora na patologicko-anatomickom ústave u profesora Babora.

Životopis

Po promócii v roku 1934 pracoval bezplatne na klinike internej propedeutiky u profesora Sumbalu a po dvoch mesiacoch získal miesto asistenta u profesora Lukeša na ústave klinickej patologickej anatómie, histológie a bakteriológie. V roku 1935 pracoval ako asistent na detskej klinike, viedol poradňu pre matky, neskôr aj antivenerickú poradňu a tak zahájil aj prevenciu rachitídy a tuberkulózy. Koncom roku 1938 sa stal riaditeľom Štátneho detského liečebného ústavu v Dolnom Smokovci, kde zaviedol na tú dobu modernú liečbu tuberkulózy: klimaticko-dietetickú, režimovú, rehabilitačnú a neskôr kolapsovú, podarilo sa mu vybaviť ústav novými röntgenovými prístrojmi a tomografom. Zaviedol očkovanie proti tuberkulóze. V roku 1946 bol poverený zriadiť v Leviciach detské oddelenie a zorganizovať komplexnú starostlivosť o dieťa v oblastiach južného Slovenska. Z ničoho sa mu podarilo zriadiť skromné detské oddelenie najprv v areáli nemocnice v súkromnej vile, z ktorého sa mu neskôr podarilo dobudovať v samostatnej budove prosperujúce detské oddelenie s kvalitným personálom, vychovávali sa noví pediatri a zakladali sa ďalšie a ďalšie pediatrické obvody v teréne a postupne sa preberala starostlivosť o dieťa na všetkých úsekoch. V zlepšujúcich sa podmienkach sa mu podarilo znížiť detskú úmrtnosť do roku 1976 zo 137 na 20 promile. Na začiatku svojho pôsobenia bol jediným pediatrom pre okresy Levice, Želiezovce, Novú Baňu a Zlaté Moravce, všade osobne propagačne a metodicky viedol postnatálne poradne, školil obvodných lekárov, zdravotné sestry a dobrovoľné sestry Červeného kríža. V Leviciach viedol poradňu pre matku a dieťa, detskú pľúcnu poradňu a v rokoch 1953 - 1954 vykonával funkciu krajského pediatra. Riaditeľom Štátneho detského liečebného ústavu v Dolnom Smokovci bol vyše 5 rokov, v Leviciach pôsobil ako primár detského oddelenia 31 rokov a potom 5 rokov ako obvodný pediater,do dôchodku odišiel v 75.roku života.

Tvorba

Bratislavské lekárske listy Počas celej svojej odbornej praxe uverejňoval v odborných článkoch svoje klinické pozorovania a praktické skúseností.

zdroj: http://web.stonline.sk/pruzina/osobnosti.htm, martamirza@gmail.com
posledná aktualizácia 02.11.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost