sk  |  en
Nedeľa | 04.12.2022, 22:34 | meniny: Barbora, Barbara; zajtra: Oto
  • | Sviatok sv. Barbory

    Sv. Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii v Turecku. Narodila sa v pohanskej rodine. Pre nenaplnenie vôle otca Dioskura vydať sa skončila zavretá vo veži s dvomi oknami, kde tajne študovala, prijala krst a dala vybúrať tretie okno, čo pre ňu symbolizovalo Najsvätejšiu trojicu. Otec ju za tento čin potrestal smrťou. Potrestaný bol aj jej otec, ktorého zasiahol blesk a bol predvedený pred Boží súd. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, delostrelcov, veží, roľníkov, architektov, stavebných robotníkov, zvonárov, kováčov a zajatcov.

doplňte alebo opravte informácie

Gabriel Zelenay ( 80 r.)

rozhlasový reportér a športový organizátor

Kategória: novinári

* 26.11.1922 Bánovce nad Bebravou

† 03.08.2003 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie pes

jubileum od úmrtia 19 r.

jubileum od narodenia 100 r.

Životopis

K mikrofónu sa dostal ako 24-ročný, keď v septembri 1946 uspel v konkurze na športového reportéra vtedajšieho Československého rozhlasu. Populárny Gabo Zelanay už od začiatku svojej kariéry pútal pozornosť poslucháčov nezvyčajným prístupom k reportovaniu, ktoré mu prinieslo popularitu i slávu.

S mikrofónom absolvoval olympijské hry v Mexiku (1968) a Moskve (1980), zimné olympijské hry v Sappore (1972) a taktiež viacero svetových šampionátov vo futbale a hokeji. Nezabudnuteľnými zostanú najmä dve jeho reportáže - zo zlatej jazdy krasokorčuliara Ondreja Nepelu na ZOH v Sappore a z finálového stretnutia futbalového PVP 1969 v Bazileji medzi Slovanom Bratislava a FC Barcelona. Vo svojej profesionálnej kariére reportoval Gabo Zelenay najmä futbalové a hokejové stretnutia, dokázal naživo komentovať i stretnutia v šachu a šerme, ktoré považujú mnohí reportéri za nekomentovateľné.

Z rozhlasového prostredia sa vytratil ako 63-ročný po bezmála štyroch desaťročiach práce, zostával však stále novinársky činný a svojimi glosami prispieval do niektorých slovenských médií. Gabo Zelenay bol jednou z najvýznamnejších osobností slovenskej rozhlasovej reportáže.

Prezident Slovenskej republiky udelil Gabrielovi Zelenayovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti športovej žurnalistiky.
zdroj: mesto.sk

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost