sk  |  en
Štvrtok | 02.02.2023, 18:40 | meniny: Erika, Erik; zajtra: Blažej
  • | Svetový deň mokradí

    V ten deň 1971 v iránskom Ramsare prijali Ramsarskú konvenciu, Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam, predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva

  • | Svetový deň zasväteného života

    Známy aj ako Deň zasvätený Bohu, bol vyhlásený pápežom Jánom Pavlom II. a oslavuje sa od roku 1997. Katolícki veriaci poznajú 2. február aj ako Sviatok obetovania Pána, ľudovo nazývaný Hromnice.

doplňte alebo opravte informácie

Gerard Piqué ( 36 r.)

jeden z najlepších stredných obrancov svojej generácie, futbal

Kategória:

* 02.02.1987 Španielsko, Barcelona

Španielsko

0

dnes oslavuje 36 r.

domovský štát Španielsko

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 36 r.

 

všeobecné informácie

Gerard Piqué je produktom slávnej barcelonskej akadémie La Masia. Je považovaný za jedného z najlepších stredných obrancov svojej generácie. Vo svojej kariére získal niekoľko významných úspechov na klubovej aj medzinárodnej scéne.

Detstvo

Gerard Piqué Bernabeu, ako znie celé jeho meno, sa narodil v Barcelone 2. februára 1987 do bohatej rodiny. Jeho otec Joan je úspešný podnikateľ a právnik, jeho matka Montserrat lekárkou a riaditeľkou zdravotníckeho zariadenia v Barcelone, ktoré sa špecializuje na zranenie miechy. Jeho starý otec po matkinej strane Amador Bernabeu bol bývalým viceprezidentom FC Barcelona.
Malý Gerard začal kopať do lopty už od momentu, keď začal chodiť. Jeho láska k futbalu ho však takmer stála život. Nemal ani dva roky, keď sa hral s loptou na terase svojho dedka a po nešťastnom páde utrpel vážne zranenia. Celé dva dni zostal v kóme. Našťastie sa z nej prebral a zotavil bez zdravotných komplikácií.
Piqué začínal s futbalom ako 10-ročný vo svojom rodnom meste. V roku 1997 vstúpil do mládežníckej akadémie FC Barcelona La Masia, ktorá je liahňou viacerých svetoznámych futbalistov vrátane argentínskeho fenoména Lionela Messiho. Gerard bol v chlapčenskom tíme najsilnejší a najvyšší, čo ho predurčilo hrať na poste stredného obrancu. V akadémii prešiel všetkými vekovými kategóriami, no paradoxne svoj prvý profesionálny kontrakt podpísal mimo katalánskeho veľkoklubu.

Profesionál

V roku 2004 sa Gerard Piqué sťahoval zo Španielska do Anglicka, kde podpísal profesionálnu zmluvu na päť rokov s „červenými diablami“ z Old Traffordu. S Manchestrom United sa mu v sezóne 2007/2008 podarilo vyhrať prestížne „double“ v podobe ligového titulu a titulu v Lige majstrov. Piqué však v anglickom tíme nedostával toľko príležitostí, ako by si predstavoval, aj preto bol poslaný na hosťovanie do španielskej Zaragozy. Keď odmietol s Manchestrom predĺžiť zmluvu, o slovo sa prihlásil jeho materský klub a Piqué po štyroch rokoch smeroval za 5 miliónov eur domov do Barcelony. „Keď som odišiel, tak som si myslel, že bude veľmi ťažké sa vrátiť, ale teraz sa mi splnil sen,“ tešil sa v tom čase zo svojho návratu.
Piqué spoločne s generáciou hráčov ako Messi, Xavi, Iniesta, Puyol či Dani Alves povyhrával všetko, čo sa dalo. Klubu dopomohol niekoľkokrát získať ligový titul, trofej Ligy majstrov, španielsky pohár, európsky superpohár alebo vyhrať MS klubov.

Súkromie

Gerard Piqué pochádza z bohatej rodiny, má mladšieho brata Marca a je otcom dvoch synov – Milana a Sashu. Oboch má so svojou partnerkou, nemenej slávnou Shakirou. S kolumbijskou speváčkou patria medzi najslávnejšie, najsledovanejšie a zároveň i najstabilnejšie páry celebritného sveta. Randiť začali v roku 2010, kedy Shakira naspievala oficiálnu hymnu k MS 2010 s názvom Waka Waka. Vo videoklipe figuroval aj španielsky obranca a tento moment ich natoľko zblížil, že si neskôr založili rodinu. Zaujímavosťou je, že obaja oslavujú narodeniny v ten istý deň 2. februára, no Shakira je o 10 rokov staršia. Dvojica svoj vzťah spočiatku pre médiami tajila, ale speváčka v marci 2011 prostredníctvom Twittra a Facebooku všetko verejne potvrdila. Nečakaný zlom prišiel na prelome mája a júna 2022, kedy mal Piqué podľa viacerých španielskych médií Shakiru podviesť. Dvojica neskôr verejne vyhlásila, že sa definitívne rozchádza.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Piqué rád navštívi vo voľnom čase casino, aby si zahral obľúbený poker. V roku 2014 sa objavil na World Series of Poker v Las Vegas. V auguste 2019 sa so spoluhráčom Arturom Vidalom zúčastnil jednodňového €25,000 'High Roller' eventu v rámci EPT Barcelona. Obranca Barcelony skončil na druhom mieste a odniesol si výhru v hodnote 352 950 eur. Jeho čilsky kolega z tímu obsadil piate miesto s výhrou 134 460 eur. Víťazom sa stal profesionálny španielsky hráč Juan Pardo. "Milujem súťažiť a rád súťažím s najlepšími hráčmi v čomkoľvek, v tomto prípade v pokri," povedal na margo svojej kasínovej záľuby v roku 2016 pre PokerNews.

Ocenenia

Gerard Piqué počas svojej bohatej kariéry nazbieral množstvo titulov a individuálnych ocenení. So španielskym národným tímom vyhral v roku 2010 Majstrovstvá sveta a v roku 2012 Majstrovstvá Európy. Za španielske národné mužstvo odohral 103 zápasov a zaznamenal v nich 5 gólov. V auguste 2018 oficiálne oznámil svoj odchod z medzinárodného futbalu.
V drese Manchestru United vyhral ligový titul a Ligu majstrov. Po návrate do Barcelony získal s katalánskym klubom 3x ušatú trofej Ligy majstrov, 8x titul v španielskej lige, 3x titul na MS klubov, 7x titul v španielskom pohári, 6x titul v španielskom superpohári a 3x titul v európskom superpohári.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost