sk  |  en
Pondelok | 01.06.2020, 21:36 | meniny: Žaneta; zajtra: Xénia, Oxana
  • | Deň za správne rozhodnutie

    Deň na správne rozhodnutie: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

  • | Medzinárodný deň detí

    Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

doplňte alebo opravte informácie

Imrich "Imi" Lichtenfeld ( 87 r.)

Bratislavčan, tvorca bojového systému Krav maga

Kategória: šport, individuálne

* 26.05.1910 Maďarsko, Budapešť

† 09.01.1998 Izrael, Netanya

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie blíženci

čínske znamenie pes

jubileum od úmrtia 22 r.

jubileum od narodenia 110 r.

 

všeobecné informácie

Zakladateľom boja zblízka - Krav Maga - bol Imrich (Imi) Lichtenfeld narodený 26.5. 1910 v židovskej rodine v Budapešti, neskôr známi ako Sde - Or. Detstvo a dospievanie prežil v Pressburgu - Bratislave (v hlavnom meste Slovenskej republiky) so svojou rodinou, pre ktorú šport, zákony a vzdelanie hrali významnú rolu. Imiho otec, Samuel Lichtenfeld, bol veliteľom neuniformovaných inšpektorov a bol známy ako detektív, ktorý chytil veľa zločincov a kriminálnikov. Samuel, Imiho otec, bol zároveň inštruktorom odvádzacích techník u tajnej polície a spoluzakladateľ prvého ťažkoatletického klubu AK Herkules v Bratislave. Pod otcovým vplyvom, Imi trénoval a bol činný vo viacerých športoch. Vynikal v zápasení, boxe a gymnastike, o čom svedčia výhry slovenského šampionátu v spomínaných disciplínach. V r. 1928 vyhral slovenský šampionát juniorov v zápasení, v r. 1929 vyhral slovenský šampionát dospelých v zápasení a národný šampionát v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike. V nasledujúcej dekáde, Imi nasmeroval svoj tréning na zápasenie, a vyhral v početných národných a medzinárodných súťažiach.


Od polovice 30-tych rokov, sa život v Bratislave začal meniť pod vplyvom prívržencov nacizmu, ktorí postupne získavali politickú sféru, a súčasne zmenili život v celej krajine. Pod vplyvom týchto udalostí a Imiho zápasníckych schopností, sa stal nekorunovaným vodcom židovskej skupiny. Táto skupina bojovala pouličnou formou boja proti skupinkám a prívržencom nacizmu, ktorí strpčovali život v Bratislave. Medzi r. 1936 a 1940 sa Imi zúčastnil nespočetných bitiek a násilných stretov, či už sám, alebo so svojou skupinou. Imi a jeho spolubojovníci bojovali proti stovkám nepriateľov a neprajníkov vo veľmi krutej a nevyrovnanej vojne. Vďaka všetkým týmto udalostiam a osobným skúsenostiam, sa Imiho zápasnícke zručnosti formovali do reálneho boja bez pravidiel. Bitky v bratislavských uličkách sa stali základom toho, čo je dnes známe ako celosvetovo uznávaný izraelský boj zblízka - KRAV MAGA.

V roku 1940 pod vplyvom vyhrotenej situácie opustil Slovensko na lodi Pentcho, ktorá smerovala do vtedajšej Palestíny. Plavba trvala 2 roky a bola plná nebezpečných príhod, v ktorých bol Imi hlavným aktérom. Jedna z nich ho aj doživotne poznačila, kedy po záchrane topiaceho sa chlapca v Dunaji, dostal infekciu ľavého ucha, kvôli ktorej takmer prišiel o život. V blízkosti pobrežia gréckych ostrovov, na lodi vybuchla plynová nádrž, čo skomplikovalo celú situáciu a každého pomoc bola nevyhnutná, aj Imiho. Ten však po štyroch dňoch útrap musel byť v zlom zdravotnom stave prevezený do Alexandrie, kde podstúpil viacero operácií ucha. Po uzdravení vstúpil do československých légií, ktoré bojovali pod britskou vlajkou proti nemeckým okupantom v Líbii, Sýrii, Libanone a Egypte. Po odslúžení vymedzenej doby, pokračoval v púti do Palestíny. V tom čase v Palestíne fungovali tri hlavné obranné smery: Haganah, Hetzel a Lehi. Bojovali o bezpečnosť ľudí žijúcich v danom regióne proti útokom „fedaninov“, čo boli skupiny moslimských kriminálnikov, zabíjali, týrali a znásilňovali nevinných pre zábavu. V Haganah, do ktorej Imi r. 1944 vstúpil, stretol starých známych z Pressburgu, ktorí ho predstavili hlavnému predstaviteľovi Haganah, Yitzhak Sadehovi, ktorý ho okamžite vymenoval za inštruktora pre telesnú prípravu a boj blízka. O tom ze sa Imi cítil Bratislavčanom a Slovákom svedčia niekoľké žiadosti o priznanie Slovenského občianstva, ktoré však boli vždy zamietnuté.

 

galéria

 

video

posledná aktualizácia 06.02.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost