sk  |  en
Utorok | 04.10.2022, 18:11 | meniny: František; zajtra: Viera
  • | Svetový deň ochrany zvierat

    Svetový deň ochrany zvierat bol ustanovený na Európskej konferencii ekológie vo Florencii v roku 1931. Cieľom je zdôraznenie práva zvierat na citlivé zaobchádzanie a vhodné podmienky na žitie. Deň je oslavou života zvierat, ich nezastupiteľnej úlohy v našom živote, oslavou vzťahu medzi ľuďmi a ríšou zvierat.

  • | Sviatok sv. Františka z Assisi, patróna ochrancov prírody, zvierat a vtákov

    Sv. František z Assisi, vlastným menom Giovanni Francesco di Bernardone, sa narodil v roku 1181 a zomrel 3.10.1226. Pri krste dostal meno Ján Krstiteľ. Bol katolíckym diakonom, kazateľom, zakladateľom rádu minoritov. Je považovaný za patróna ochrancov prírody, zvierat, vtákov, životného prostredia a Talianska.

doplňte alebo opravte informácie

Ivan Krajíček ( 57 r.)

herec, spevák, moderátor

Kategória: hudba, divadlo, film a TV

* 24.05.1940 Slovensko, Žilina

† 05.06.1997 Slovensko, Bratislava

Slovensko

3

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie blíženci

čínske znamenie drak

jubileum od úmrtia 25 r.

jubileum od narodenia 82 r.

 

všeobecné informácie

bol slovenský herec, spevák, komik, režisér, moderátor a zabávač.

V piatich rokoch začal hrať na husliach. Venoval sa aj niektorým športom napr. hodu diskom, cyklistike, hokeju a iným. V rokoch 1957-1961 absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave.

 

vzdelanie a pôsobenie

1957 - 1961
VŠMU Bratislava
1964
začal hrať v činohernom súbore Novej Scény. Pôsobil tu do roku 1975 a neskôr potom prestúpil do operetného súboru, kde sa stal sólistom.
V operete sa Ivan Krajíček predstavil v úlohe reportéra Filipa Plafóna z diela Modrá ruža, zahral si Floriša Stacha z Hrnčiarskeho bálu, Riffa z West Side Story alebo Chlestakova z Revízora, kde stál po boku Karola Čálika. Za postavu Kornelia v muzikály Hello Dolly! dostal cenu za herecký výkon na festivale v Karlových Varoch.
Ako herec sa venoval televíznej zábave, kabaretu, divadelnej a televíznej réžii. Menšie úlohy stvárnil vo filmoch Láska neláskavá (1968), Nebeskí jazdci (1968) a Niet inej cesty (1968). Vytvoril úspešnú dvojicu s Oldom Hlaváčkom. Ich kabaretné programy najskôr bavili poslucháčov rozhlasu, ktorí si ich pamätajú najmä ako dvojicu gazdov v Hostinci pod gaštanom. Neskôr spolu prešli do televízie, kde sa bez nich nezaobišiel takmer žiadny galavečer či Silvester. Úspech žali aj s televíznou reláciou Vtipnejší vyhráva, ktorá mala základ v diváckych vtipoch.
alentovaný umelec mal úspech aj ako režisér. Pod jeho režišérskou taktovkou vznikali diela ako hudobná komédia Ťululum, pôvodný slovenský muzikál Cyrano z predmestia a komédia Husári, v ktorej v čase „normalizácie“ vrátil na slovenskú scénu Júliusa Satinského a Milana Lasicu.
Nemenej úspešná bola aj spevácka dráha Ivana Krajíčka. Jeho pesničky ako Nebezpečná slečna, Cesta do neba, Oči čierne, Mama, Kazačok, Song o skalnom kvete, Posledný flám, Tulipán a mnohé ďalšie zľudoveli a spevák sa zaradil medzi stálice hudobnej scény.
Prvým hudobným programom, ktorý začal moderovať v televízii bola Diskotéka pre starších a pokročilých, ktorá neskôr zmenila názov a vznikla obľúbená relácia Smiem prosiť? Nezabudnuteľným hudobným programom, s ktorým prišiel Ivan Krajíček bola súťaž pesničiek Repete. Divákom prostredníctvom nej pripomenul takmer zabudnuté pesničky i spevákov. Do prvého kola Repete sa prostredníctvom korešpondenčných lístkov zapojilo 16-tisíc divákov. Po Silvestri 1993 ich počet stúpol až na 180-tisíc. Posledný diel odspieval Ivan Krajíček vo februári 1997. Umelec s prezývkou Krajec bol celý život aktívnym komediantom vystupujúcim v divadle, rozhlase aj v televízii. Uplatnil sa i vo viacerých programoch pre deti, v dabingu, či v súťažno-zábavných programoch. Jeho schopnosti využívali aj v rozhlasových hrách.

 

tvorba

Filmografia:

1987 Neďaleko do neba (Gavlovič)
1978 Nie! (Ero)
1978 Smoliari (Remeň)
1976 Stratená dolina (Oskar)
1976 Sváko Ragan (TV film)
1971 Zaprášené histórie (TV film, 6. Snúbenica – Emil)
1970 Eden a potom... (slovenská verze, neurčená rola)
1969 Láska neláskavá (Krištof)
1969 Generácia (TV film, Augustín Šerner)
1968 Nebeští jezdci (mechanik)
1968 Niet inej cesty (revolucionář)
1965 Oko za oko (TV film, predavač v zlatníctve)
1964 Charleyho teta (TV inscenácia, Charley Wykehan)
1964 Dundo a tí druhí (TV inscenácia, Pomet)
1964 Všetko naopak (TV divadelné predstavenie, Honzík)

Dabing (hlas):

1981 Plavčík a Vratko (1. král)
1970 Eden a potom...

Spev:

1970 Písničky roku (TV)

CD:

1989 Ivan Krajíček, Oldo Hlaváček – Hostinec pod Gaštanom, Opus
2006 Ivan Krajíček – 20 naj, Opus

 

Ocenenia:

Cena za herecký výkon na festivale v Karlových Varoch (Za postavu Kornélia v muzikáli Hello Dolly!)
1970
Cenu sympatie čitateľov časopisu Život

 

galéria

zdroj: www.cfn.cz; foto: internet
posledná aktualizácia 18.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost