sk  |  en
Streda | 28.09.2022, 12:56 | meniny: Václav; zajtra: Michal, Michaela
  • | Medzinárodný deň za právo vedieť

    Medzinárodný deň za právo vedieť je podporovaný medzinárodnou sieťou organizácií a jednotlivcov FOIA (Freedom of Information Advocates Network) od roku 2002. Tento deň bol zriadený pri príležitosti založenia FOIA v bulharskej Sofii. Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia a obhajovanie práva na slobodný a spravodlivý prístup k informáciám.

  • | Svetový deň besnoty

    prvýkrát sa pripomínal 8. 9. 2007

doplňte alebo opravte informácie

MUDr. Ján Cibuľa ( 81 r.)

prvý rómsky lekár v Československu, jeden zo zakladateľov a bývalý prezident Medzinárodnej rómskej únie, kandidát nobelovej ceny za mier

Kategória: medicína, spoločnosť, tretí sektor

* 07.01.1932 Slovensko, Klenovec

† 18.08.2013 Švajčiarsko, Bern

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie kozorožec

čínske znamenie opica

jubileum od úmrtia 9 r.

jubileum od narodenia 90 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Narodil sa v roku 1932 v obci Klenovec do chudobnej rodiny muzikanta. Jeho otec robil všetko preto, aby jeho deti mohli študovať. Po ukončení Gymnázia v Rimavskej Sobote v roku 1951 študoval na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 1957. Ako lekár pôsobil na Slovensku, v bývalej NDR a od roku 1968 vo Švajčiarsku. Bol známym a vyhľadávaným praktickým lekárom vo švajčiarskom Berne, kde vykonával lekársku prax až do roku 2002. Následne bol na dôchodku a žil v Berne. Popri svojom povolaní obetoval svoj čas i majetok boju za práva Rómov a zlepšenie ich postavenia v civilizovanej spoločnosti. Okrem mnohých ďalších činností patril k spoluorganizátorom prvého kongresu Medzinárodnej únie Rómov (IRU), ktorý sa uskutočnil v máji roku 1971 v anglickom Opringtone za účasti delegátov z viacerých krajín, kde predstavil dôležitý program na záchranu rómskeho ľudu a jeho kultúry. Na tomto kongrese bol zvolený za zástupcu IRU v Komisii pre ľudské práva pri OSN v Ženeve. V roku 1878 organizoval Dr. Cibuľa II. kongres IRU v Ženeve, ktorý schválil smerovanie a hlavné ciele IRU na ďalšie obdobie, a na ktorom bol zvolený za prezidenta Medzinárodnej únie Rómov (IRU). V roku 1979 viedol a financoval dvanásťčlennú delegáciu západných a východných Rómov do sídla OSN v New Yorku. Úspešnosť tejto misie bola korunovaná 3. marca 1979, kedy OSN uznala Rómov za národ a ich medzinárodnú reprezentatívnu organizáciu IRU prijala za svojho člena v skupine mimovládnych organizácií so štatútom pozorovateľa. Dr. Cibuľa sa stal vyslancom IRU pri OSN v Ženeve. MUDr. Ján Cibuľa využíval každú možnosť, aby upozornil na diskrimináciu Rómov v periodickej tlači, písal články o kultúre a zvykoch Rómov a vystupoval ako uznávaná autorita v televíznych diskusiách. Ako verejne známy aktivista sa často stretával s poprednými osobnosťami svetového politického a kultúrneho života. Za všetkých je možné spomenúť tragicky zosnulého švédskeho premiéra Olafa Palmeho, francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca, Indíru Ghándiovú, Simona Wiesenthala, či herca Yula Brynnera. Venoval tiež mnoho času a úsilia uznaniu holokaustu spáchaného nacistami na Rómoch počas druhej svetovej vojny a zasadzoval sa o ich morálne a finančné odškodnenie, ako to bolo v prípade genocídy Židov.

Tvorba

Za túto neúnavnú prácu získal mnohé uznania. Ako významná slovenská osobnosť bol zaradený do Príručky slovenskej exilovej kultúry, dostal ponuku od Českej televízie a produkčnej spoločnosti MEGA Entertaining z Izraela na nakrútenie dokumentárneho filmu o sebe v roku 1999, v roku 2001 bol oficiálne navrhnutý na udelenie Nobelovej ceny za mier, v roku 2002 mu bola udelená cena za celoživotné úsilie od Associazione THEM ROMANO. Najväčšiu váhu prikladá Dr. Cibuľa Kultúrnej cene mesta Bern, ktorú získal v roku 1985. Bol iba druhým cudzincom v dlhoročnej histórii udeľovania tejto ceny, ktorý ňou bol poctený (v tej dobe ešte nemal Dr. Cibuľa švajčiarske občianstvo). Prvým bol svetoznámy fyzik Albert Einstein. Dr. Ján Cibuľa je určite najvýznamnejšou rómskou osobnosťou 20. storočia nielen v európskom, ale aj svetovom meradle. V roku 2008 Vláda SR ocenila jeho celoživotné úsilie o medzinárodné zjednotenie Rómov a pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv mu udelila ocenenie, ktoré nesie názov Cena za ľudskosť. Doma sa ocenenia dočkal až v starobe, takmer 77-ročný. Cenu prevzala jeho sestra Želmíra Kňažeková z Klenovca, pretože on pre podlomené zdravie pricestovať nemohol. "Má to pre mňa veľký význam. Po množstve ocenení v zahraničí je prvým, ktoré mi udelili v rodnej vlasti," odkázal po sestre Cibuľa, ktorý už štyridsať rokov žije vo švajčiarskom Berne.

zdroj: www.klenovec.sk; foto: internet
posledná aktualizácia 09.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost