sk  |  en
Pondelok | 26.09.2022, 06:00 | meniny: Edita; zajtra: Cyprián
  • | Európsky deň jazykov

    Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Deň je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií. Cieľom je tiež podpora občanov k učeniu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ.

doplňte alebo opravte informácie

Ján Sucháň ()

kňaz a publicista

Kategória: cirkev, tváre a hlasy

*

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

Vzdelanie

Teologická fakulta Univerzity Komenského

Životopis

Okrem klasickej práce kňaza sa aktívne zapája do diania okolo seba. Publikuje články, vydal niekoľko kníh, vystupuje na verejnosti či už formou stretnutí s ľuďmi a s jeho slovami a hlasom sa môžete stretnúť na vlnách rádia TWIST či Slobodnej Európy.

Pochádza zo štyroch súrodencov a svoje detstvo prežil v dedinke Šurianky okr. Nitra. Ako každý chlapec si rád zahral futbal či zašiel do kina. Od svojich rovesníkov sa neodlišoval ničím. Snáď len tým, že často rozmýšľal o veciach a udalostiach okolo seba, o živote, hľadal odpovede na svoje otázky. A miesto, kde ich nachádzal, bol chrám - alebo ak chcete kostol. Upútali ho myšlienky, ktoré tam počul. Na mnoho vecí okolo mal svoj názor. Nikdy sa tým netajil, a tak prichádzalo i ku konfliktom medzi ním a ľuďmi okolo. A potom prišiel rok 1968 a s ním nové nádeje na život v ľudskejšej slobodnejšej spoločnosti. Vstupom vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa, tieto nádeje boli zmarené. Začal boj proti náboženstvu a cirkvi, spoločnosť sa začala uzatvárať, život sa menil...

Toto všetko vtedy sedemnásťročného Jána prinútilo rozmýšľať ako ďalej. A nakoniec si uvedomil svoje poslanie a rozhodol sa pre štúdium na Teologickej fakulte Univerzity Komenského. Po ukončení štúdia v roku 1975 bol vysvätený za kňaza a jeho prvým pôsobiskom sa stali Šahy. Potom nasledoval Pezinok a Dóm sv. Martina v Bratislave, kde pôsobil stále ako kaplán. Správcom farnosti sa stal v Bratislave - Lamači. Na jar 1993 ho oslovil priateľ Jozef Dado Nagy s ponukou spolupracovať s práve vznikajúcim rádiom TWIST. Išlo o krátke zamyslenia na rôzne témy ako "Spoločnosť a náboženstvo" a pod. Najprv ponuku odmietol. Dôvodov bolo viac. Vzdialenosť, reakcie okolia, neistota. Až osobný list od Jozefa Nagyho prispel k tomu, že zmenil názor. A tak sa začali vysielať prvé zamyslenia Jána Sucháňa v rádiu TWIST.

V roku 1999 spolupracoval na albume Jany Kocianovej Evanjelium, ktorý obohatil viacerými svojimi myšlienkami. Spolu s Jankou Kocianovou vydal CD OTCENAS vo vydavatelstve Opus.Vo forme ziveho koncertu s tymto projektom vystupuju v slovenskych mestach,so sprievodom Art Musik Orchestra.
CD Otcenas patri k velmi predavanym albumom.Text z tohoto CD vysiel aj v kniznej podobe.

Momentálne Ján Sucháň momentálne pôsobí v obci Čataj. Popri pastoračných povinnostiach sa snaží "hľadať raj pre ľudí už aj tu na zemi". Jeho životným krédom je snaha o nasmerovanie človeka žiť v tolerancii, v ochote k dialógu, s láskou ku všetkým ľuďom, i tým s odlišnými názormi. Rád športuje, cestuje a má nesmierne rád prírodu. Vraví, že mnohokrát je múdrejšia ako človek. "Príroda je pre mňa chrám" to sú slová tohto nevšedného človeka, ktorého život, názory a úvahy sa vám pokúšame na týchto stránkach priblížiť.

Tvorba

Zo zamyslení v rádiu Twist v roku 1996 vznikla jeho prvá knižka s názvom "Prihováram sa Vám". Nasledovalo podobné pôsobenie v rádiu Slobodná Európa a ďalšie knihy - "Úvahy slobodného človeka v slobodnej Európe", "Z tmy na svetlo", "Ži a nechaj žiť". Posledným publikovaným titulom je kniha "Zrenie" z roku 2000.

Od januára 2006 sa Ján Sucháň prihovára poslucháčom Rádia OKEY, kde má svoju pravidelnú rubriku Slová do srdca každú nedeľu predpoludním medzi 8.45 - 9.00 hod.
zdroj: Ján Sucháň

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost