sk  |  en
Sobota | 23.11.2019, 02:34 | meniny: Klement; zajtra: Emília

doplňte alebo opravte informácie

Prof. MUDr. Ján Vilček , PhD ( 86 r.)

vedec, makrobiológ

Kategória: medicína

* 17.06.1933 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie blíženci

čínske znamenie kohút

jubileum od narodenia 86 r.

Životopis

Profesor Ján Vilček, alebo už aj na Slovensku uvádzaný bez diakritiky ako Jan Vilcek je mikrobiológ pracujúci na Newyorskej univerzite.
Narodil sa v Bratislave v židovskej rodine, ktorej sa podarilo vyhnúť transportu do koncentračného tábora. Posledný rok vojny sa skrýval s matkou mimo miest na dedine.

Po vojne vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1957. Tu začal aj svoju vedeckú kariéru.
V roku 1962 získal titul kandidáta vied zo Slovenskej akadémie vied. Po tom, čo emigroval z vtedajšieho Česko-Slovenska, začal v roku 1965 pracovať na Newyorskej univerzite.

Vynašiel spolu so svojím tímom liek proti artritíde.

Kariéra a odborné príspevky

Vilček sa začal zaujímať o výskum v oblasti mikrobiológie a imunológie v priebehu jeho štúdia medicíny. Po dokončení lekárskej školy v roku 1957, Vilček v Ústave virológia, Československá akadémia vied v Bratislave ako vedecký pracovník. Tam, v roku 1959, on sa pustil do štúdií interferónu, proteínu, ktorý robí v reakcii na infekciu s vírusmi a ďalšie patogény. V tej dobe, interferón bol ešte zle definované proteín študoval iba hŕstka vedcov po celom svete. V roku 1964, Vilček zorganizoval prvú medzinárodnú konferenciu o interferónu, ktorý bol za účasti mnohých vedcov pôsobiacich v oblasti v tej dobe. Po emigrácii do Spojených štátov v roku 1965, Vilček sa pripojil k fakulte New York University School of Medicine ako odborný asistent mikrobiológie. Na NYU, Vilček pokračoval vo výskume na interferón. Pomohol vyvinúť metódy pre výrobu ľudského fibroblastov (beta) interferónu, ktorý umožnil jeho klinické využitie a molekulárnej charakterizácie. On a jeho kolegovia ukázali, že ľudský leukocytárna (alfa) a interferón beta sú antigénne odlišné, ktorým sa podklady pre neskoršie preukázanie toho, že tieto interferóny sú kódované odlišnými génmi, ktoré patria do rovnakej génové rodiny. On a jeho spolupracovníci tiež prispeli k charakterizácii ľudského imunitného (gama) interferónu.
V roku 1980 sa začal zaujímať o štúdium iného cytokínu, nazývaný tumor nekrotizujúci faktor (TNF). Jeho práca pomohla objasniť nových biologických akcií TNF, viedli k objavu nových génov a proteínov, a pomohla určiť signálne dráhy.

Cez rozpätie jeho kariéry, publikoval viac ako 350 prác vo vedeckých časopisoch. Vilček je Institute for Scientific Information vysoko citovaní výskumník na kategóriu imunológie. On je uvedený ako vynálezca na viac ako 40 amerických patentov.


Príspevky na vývoj nových liekov

V roku 1970 Vilček a jeho kolegovia vyvinuli metódy pre výrobu ľudských interferón-beta v kultúrach ľudských diploidných fibroblastov. Tieto metódy umožnili produkovať prirodzený ľudský interferón-beta pre klinické štúdie. Interferón-beta vyrobené týmito metódami bola udelená licencia pre klinické použitie u roztrúsenej sklerózy a niektorých ďalších ochorení v Nemecku a v Japonsku, ale nakoniec produkcia zemného interferónu bolo nahradené efektívnejších metód využívajúcich rekombinantnej DNA technológie.

V roku 1989 Vilček a NYU kolega, Junming Le, vytvoril monoklonálne protilátky proti TNF-alfa, silný propagátor zápalu. TNF-alfa sa podieľa na patogenéze radu chronických zápalových autoimunitných ochorení. Spolupráca s Centocor biotechnologické spoločnosti, ktorú založil Michael múru a Hubert Schoemaker (neskôr získaný spoločnosťou Johnson & Johnson a nedávno premenovaný Janssen Biotech, Inc), Vilček a Le prispela k rozvoju biologickej liek pôvodne nazval Ca2, ktorý je teraz známy ako infliximab, alebo Remicade. Remicade je silný anti-poburujúce agent používa pri liečbe reumatoidnej artritídy, Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy, ankylozujúcej spondylitídy, psoriatickej artritídy, psoriázy s plaky a ďalších zápalových ochorení.

Remicade bol prvý TNF blokátor úspešne použitý u pacientov. Úspech Remicade urýchlil vývoj a regulačné schválenie niekoľkých ďalších anti-TNF látok (TNF inhibítor), vrátane adalimumabu-Humira, etanerceptu-Enbrel, golimumab prípravku Simponi, a certolizumab pegol-Cimzia, z ktorých všetky sú využívané k liečbe mnohých zápalových autoimunitných chorôb. Odhaduje sa, že takmer 2 milióny pacientov bolo liečených Remicade, a viac pacientov ťažil z liečby s inými anti-TNF látok.


Filantropie

S honorárov z predaja Remicade, Vilček a jeho manželka Marica založil Vilcek nadáciu v roku 2000, ktorý je venovaný zvyšovaniu povedomia verejnosti o prínose imigrantov do odbornej, akademickej a umeleckého života v Spojených štátoch. Nadácia plní svoje poslanie tým, že udelí ročná Vilcek Odmeny v biomedicínskych vied a umení, sponzorovanie kultúrnych programov, a hosting imigrantov umelca v jeho priestore galérie v New Yorku.

V roku 2005, prispel do školy New York University of Medicine v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov, pre použitie k základnému výskumu. Tieto prostriedky boli použité na stanovenie niekoľkých dotovaných profesúry, opravovanie laboratórií, ktorých zriadenie výskumných programov a dotácie štipendií pre postgraduálnych študentov a postdoctoral kolegami na NYU School of Medicine. V samostatnom daru oznámil v roku 2010, prispeli finančné prostriedky pre rekonštrukciu ubytovňa pre študentov lekárskej fakulty a vytvorenie dotovaných prospěchového štipendiá pre študentov lekárskej fakulty. Jeho manželka, Marica Vilcek, historik umenia, dotoval a kurátorství v americká krídlo Metropolitného múzea umenia. Ján Vilček je členom správnej rady NYU Medical Center Langone.

Ocenenia a vyznamenania

Národná medaila technológie a inovácie, menoval prezident Barack Obama, 2012
Vynikajúca Američan Choice Award, Spojené štáty americké občianstvo a imigračné služby, 2012
Stephenen K Fischel Distinguished Public Service Award (spolu s Marica Vilcek v zastúpení Vilcek nadácie), americká imigračná rada, 2012
Goodwill Ambassador Award, Slovenské ministerstvo zahraničných vecí, 2010
Garnet Imunoglobulín Award, Slovenská imunológia spoločnosť, 2008
JE Purkinje Čestná medaila, Akadémie vied Českej republiky, 2008
William Beaumont Medaily, Michigan State Medical Society, 2006
Čestný absolventa, NYU School of Medicine, 2006
Michael S. Modell Humanitárna cena, Crohnovej choroby a kolitída Foundation of America, 2005
Albert Gallatin Medaily, New York University, 2005
Zahrnuté v ISI vysoko citovaných medzi najviac citovaných autorov v imunológia kategórii
Čestné členstvo, Medzinárodná spoločnosť pre interferónom a cytokín výskum, 2003
Čestné členstvo Lifetime Award, International Society cytokíny, 2003
Biotechnológia Achievement Award, NYU School of Medicine,2002
Distinguished absolventa Award a medaily, Univerzita Komenského, Bratislava, 2001
Člen amerického združenia pre povýšenie vedy, 1997
Elliott Osserman Award v časopise Cancer Research, 1996
Vynikajúci vyšetrovateľ Grant, National Cancer Institute, 1991
Uznanie Award, japonská Zápal Society,1989


  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost