sk  |  en
Sobota | 03.12.2022, 21:18 | meniny: Oldrich; zajtra: Barbora, Barbara
  • | Medzinárodný deň osôb s postihnutím

    Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím vyhlásila Organizácia spojených národov (OSN). Myšlienkou je upozorniť na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, pochopiť ich, podporiť ich práva a vytvoriť dôstojné a dobré podmienky pre žitie.

  • | Sviatok sv. Františka Xaverského, patrón diela šírenia viery (misionárov)

    Sv. František Xaverský sa narodil 7. apríla 1506 na zámku Xavier neďaleko Pamplony v severnom Španielsku a zomrel v roku 1552. Patrí medzi najväčších misionárov v cirkevných dejinách. Počas svojho života šíril vieru, žil s národom a dokázal v ňom prebudiť záujem o vieru. V roku 1748 bol vyhlásený za patróna Ďalekého východu a v roku 1927 ho pápež Pius XI. vyhlásil za patróna všetkých misií

doplňte alebo opravte informácie

Jana Daňová ( 48 r.)

speváčka a muzikálová herečka

Kategória: hudba, divadlo, film a TV

* 15.01.1974 Slovensko, Ilava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie kozorožec

čínske znamenie tiger

jubileum od narodenia 48 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Jana Daňová odštartovala svoju kariéru, keď vyhrala detskú regionálnu súťaž Husľový kľúč, vo svojej rodnej Ilave. V dvanástich rokoch začala navštevovať hodiny spevu a baletnej prípravy v Bratislave dva až trikrát do týždňa. Jeden z jej prvých veľkých úspechov bola výhra konkurzu do televízneho muzikálu Niekto ako ja. Keďže sa nakrúcanie trvalo tri mesiace, rodina Daňovcov sa presťahovala do Bratislavy. Tu Jana doštudovala základnú školu a potom prišli prijímačky na strednú. Spočiatku mala zámer ísť na konzervatórium, odbor herectvo, no nakoniec sa jej po pol roku štúdia gymnázia podarilo prestúpiť na strednú pedagogickú školu. Svojim umeleckým sklonom zostala verná aj naďalej a jej prihláška putovala na Pedagogickú fakultu UK, kde vyštudovala zameranie učiteľstvo umeleckých predmetov - hudobná výchova.  Ako sama hovorí: "V tej prvej kapele hrali chalani z konzervatória. Každý z nich samozrejme niekoho v tejto hudobnej brandži poznal, a tak sme sa postupne skladali, stretávali, skúšali ako nám to spolu pôjde... Takto sa 5 rokov kapela „kryštalizovala“ až do dnešnej podoby, v ktorej spolu hráme už dva roky. Z úplných začiatkov zostal až doteraz bubeník, spoluautor a aranžér mojich piesní Štefan Bugala, na gitare hrá jeho brat Michal, na basgitaru Juraj Gregorík, ktorý ju zvláda popri štúdiu normálnej gitary, a na klávesy hrá Štefan Virág. Túto partiu Trnavčanov dal dokopy Štefan Bugala a veľmi dobre si rozumieme nielen po hudobnej, ale aj po ľudskej stránke." Druhý album s názvom Daňové priznanie sa jej podaril vydať v roku 1998. Momentálne je ako tvrdí sama "na voľnej nohe". Venuje sa účinkovaniu v muzikáloch a koncertovaniu.

 

vzdelanie a pôsobenie

1993 - 1998
Pedagogická fakulta UK (učiteľstvo umeleckých predmetov)
-
súkromné hodiny spevu u Františka Tugentlieba (odbor populárnej hudby)
-
ĽŠU (odbor klavír, ukončený prvý cyklus)
-
ĽŠU (spev, 2 roky)
1987
Ju oslovil bohoslovec Janko Flajžík - Manašovský, s ktorým natočili doma v obývačke kazetu Duet pre Teba, ktorá sa stala na Slovensku dosť známou.
1991
Vystupovala na na gospelovom festivale, kde ju pozval Juraj Drobný, vďaka ktorému sa jej podarilo dať dokopy prvú kapelu
1994
Nahrala svoj prvý album Nedopovedané.

 

tvorba

Tvorba

Albumy:
Nedopovedané, 1994
Daňovej priznanie, 1998


Muzikály:
Kráľ Dávid, postava Rút, sezóna 1998/1999
Cyrano z predmestia, postava Roxany, sezóna 1999/2000
Pomáda, Bambi, Dobroland, Krysař, Hamlet

 

Ocenenia:

Husľový kľúč - 1. miesto - regionálna súťaž
1999
2. miesto - festival populárnej piesne, Chorvátsko

 

galéria

posledná aktualizácia 26.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost