sk  |  en
Streda | 24.04.2019, 09:53 | meniny: Juraj; zajtra: Marek
 • | Deň skautov

  Patrónom skautov je sv. Juraj, ktorý je legendou bojujúcou za dobro a spravodlivosť. Zakladateľom skautingu je Lord Baden-Powell, ktorý vybral pre skautov znak v podobe ľalie. Pôvodne slúžil na označovanie severu na mapách námorníkov. Skauti by v tento deň mali obnoviť svoj skautský sľub, záväzok boja dobra proti zlu, pravdy proti lži, lásky proti nenávisti. Skauti sú ochrancovia chorých a slabších, sú vždy pripravení vykonať dobrý skutok, pomôcť blížnemu, chrániť prírodu a cenné ľudské výtvory.

 • | Svetový deň laboratórnych zvierat (UNESCO)

  Svetový deň laboratórnych zvierat, známy aj ako Deň boja proti vivisekcii, bol vyhlásený v roku 1979 britskou Národnou spoločnosťou proti vivisekcii (NAVS). Bol stanovený na deň, kedy sa v roku 1882 narodil Lord Hugh Dowding, maršal letectva a prezident NAVS. Cieľom tohto dňa je informovať verejnosť o náhradných vedeckých možnostiach pre výskum v oblasti kozmetiky, toxikológie, medicíny a zmierniť alebo zakázať testovanie kozmetiky na zvieratách. Spotrebitelia by si mali uvedomiť, že v mene vedy je spôsobené utrpenie a bolesť miliónom zvieratám, a tak by mohli bojovať proti vivisekcii nákupom výrobkov netestovaných na zvieratách.

 • | Svetový týždeň laboratórnych zvierat

  Svetový týždeň laboratórnych zvierat sa pripomína od roku 1986. Aktivisti organizujú zhromaždenia, protesty, tlačové konferencie a ďalšie akcie na ochranu zvierat, ktoré zbytočne trpia v laboratóriách po celom svete, a proti vivisekcii. Akcie sú zamerané na upozornenie verejnosti o testoch na zvieratách, protest proti používaniu živých zvierat pre výskum.

 • | Sviatok sv. Juraja, patróna vojakov, rytierov, lukostrelcov a skautov

  Sviatok sv. Juraja, patróna vojakov, rytierov, lukostrelcov, a skautov, ale aj roľníkov, baníkov, sedlárov, kováčov, debnárov,artistov, koní a dobytka, pocestných, chovancov v ústavoch. Sv. Juraj je zobrazovaný ako mladý a krásny bojovník v rytierskom pancieri sediaci na koni a dorážajúci na draka, ktorý sa zvíja pod koňom. Podľa tradícii bol Juraj vojakom rímskeho cisára Diokleciána. V čase tvrdých zákonov proti kresťanom, niekedy medzi rokmi 303-305, Juraj pristúpil pred cisára a smelo bránil a vyznával vieru v Ježiša Krista. Za svoj čin bol uvrhnutý do väzenia a sťatý.

doplňte alebo opravte informácie

Jana Kocianová ( 72 r.)

speváčka

Kategória: hudba

* 08.06.1946 Slovensko, Stráže, Slovensko

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie blíženci

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 72 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Speváčka bluesu, džezu aj gospelu Jana Kociánová vyrastala na Záhorí v Šaštíne. Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná po výhre v televíznej súťaži O zlatú kameru. Po maturite, keďže rodičia jej umeleckú kariéru neveľmi schvaľovali, začala študovať na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a na pedagogickej fakulte. Po angažmán v Nemecku sa vrátila na domáce pódiá hitom Zahoď starosti. Nasledovali pozvania do rozhlasových, televíznych aj nahrávacích štúdií. Jej profesijný i hudobný život do veľkej miery formoval bubeník Josef Škvařil, za ktorého sa po 20-tich rokoch spolužitia vydala. Účinkovala v bratislavskej Tatrarevue, spievala v programoch Karla Gotta. Neskôr mala vlastný hudobný program. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete z roku 1982. Po návrate od Karla Gotta sa jej podarilo prelomiť zákaz účinkovania pre Milana Lasicu a Jula Satinského a vytvorila s nimi spoločný program STRETNUTIE, s ktorým za rok odohrali vyše 200 predstavení. Spoluúčinkovala skupina KYVADLO /J.lehotsky tpt, D.Huscava fl/kl/sax, F.Karnok tbn, S.Herko g,I. Lieskovsky bg, A.Bouda/T.Seidmann key, J.Skvaril drs,bandleader, D.Bezakova,K.Bezakova,G.Sustekova voc, V.Kroupa techn. Jana Kocianová má na svojom konte veľa televíznych programov z času na čas reprízovaných a šestnásť dlhohrajúcich platní s jej najznámejšími pesničkami. Zvíťazila s nimi aj na medzinárodných súťažiach, napríklad v nemeckých Drážďanoch a na festivale vo Villachu v Rakúsku.

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Farmaceutická fakulta UK v Bratislave
-
Pedagogická fakulta

 

tvorba

Diskografia:

1972 Jana Kocianová
1974 Večná hra
1975 Každý deň
1977 Éj, srdénko moje
1980 Zrkadlá
1983 Sklíčka dávnych stretnutí
1988 Káli Rosita
1994 Každý deň
1994 Spiritual from The Heart
1996 Ja tu zostanem
1999 Evanjelium
2001 Idem domov
2001 Oh When The Saints Go Marchin In
2006 20 NAJ
2007 Pár nôt (2. CD, OPUS)
2009 Otče náš s Jánom Sucháňom

 

galéria

 

video

zdroj: www.korzar.sk, spracovala Monika Martišková
posledná aktualizácia 03.09.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost