sk  |  en
Streda | 28.09.2022, 12:43 | meniny: Václav; zajtra: Michal, Michaela
  • | Medzinárodný deň za právo vedieť

    Medzinárodný deň za právo vedieť je podporovaný medzinárodnou sieťou organizácií a jednotlivcov FOIA (Freedom of Information Advocates Network) od roku 2002. Tento deň bol zriadený pri príležitosti založenia FOIA v bulharskej Sofii. Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia a obhajovanie práva na slobodný a spravodlivý prístup k informáciám.

  • | Svetový deň besnoty

    prvýkrát sa pripomínal 8. 9. 2007

doplňte alebo opravte informácie

Jozef Frank-Zemplínsky ( 53 r.)

hudobný skladateľ

Kategória: hudba

* 04.09.1920 Slovensko, Humenné

† 06.01.1974 Mníchov (NSR)

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie panna

čínske znamenie opica

jubileum od úmrtia 48 r.

jubileum od narodenia 102 r.

 

všeobecné informácie

Základy hudobnej teórie a hry na klavíri a harmonike získal Jozef Frank-Zemplínsky v Humennom od matky. Neostal len pri hraní, ale v duchu rozvoja svetovej tanečnej hudby vytvoril množstvo pozoruhodných kompozícií, ktoré sa zaradili do zlatého fondu slovenskej tanečnej a populárnej hudby. Texty mu písal Otto Kaušitz, Vít Ilek, Július Mazanec a ďalší. Jozef Frank-Zemplínsky skomponoval vyše sto tanečných piesní. Medzi interpretov jeho skladieb patrili Viera Racková, Bea Litmanová, Viera Palatová, Melánia Olláryová, Gabriela Hermelyová, ale predovšetkým František Krištof Veselý, ktorý bol aj jeho dobrým priateľom. Ktože by z dnešných šesťdesiatnikov nepoznal v 50. rokoch populárne tango Skôr než odídeš..., naspievané nie menej populárnym Františkom Krištofom Veselým? Táto skladba bola vydaná aj v maďarskej a nemeckej verzii. V zahraničí mala úspech aj pomalá rumba Modré pobrežie. Z poliek najväčší úspech zožala Fašiangová polka, ktorá sa zaraďuje medzi najlepšie diela a pre svoju všeobecnú popularitu zľudovela. Okrem nich treba spomenúť ďalšie, nie menej známe piesne, ako sú: Trošku ty a trošku ja, Odbilo veľa hodín, Ja viem všetko, Pošepkaj mi tíško, Karambo Pedro a mnoho iných. Jozef Frank-Zemplínsky napísal aj niekoľko výrazných a technicky náročných skladieb pre harmoniku. Je autorom dvoch operiet a muzikálov.

 

vzdelanie a pôsobenie

1933 - 1941
Gymnázium Spišská Nová ves
1941 - 1942
Právnická fakulta UK v Bratislave
1942
sa stal hudobníkom z povolania.
Často vystupoval v slovenskom rozhlase
1946-1949
sa vypracoval na externého sólistu. So svojou kapelou popularizoval slovenskú tanečnú pieseň a rozširoval estrádny žáner na Slovensku. Postupne sa vypracoval na jedného z najlepších swingových interpretov.

 

tvorba

Tvorba

Tanečné piesne: Kráčam v rytme. Bratislava 1945 Album tanečných piesní. Bratislava 1946 Milión sŕdc. Bratislava 1946 Pošepkaj mi tíško. Bratislava 1946 Hmla šedivá. Bratislava 1947 Ja by som ti chcel spievať tango. Bratislava 1947 Sklamanie, Bratislava 1947 Skôr než odídeš... Bratislava 1947 Odkiaľ vás poznám? Bratislava 1951 Trošku ty a trošku ja. Bratislava 1947 Čo je s vami dievčatá? Neodtajíš Noc v Paríži Odbilo veľa hodín Oduč sa to, môj milý Pošepkaj mi tíško Strapatá hlavička Valéria Budovateľské piesne: Pieseň brigády Pieseň nováčkov Vpred za pokrokom Estrádna hudba: Karneval Manuella Traja mušketieri Opereta: Cyprián Hriešnik Hudobná veselohra: Ďaleká cesta. Bratislava 1950 Muzikál: Skôr než odídeš (libreto Otto Kaušitz)

zdroj: www.mestohumenne.sk
posledná aktualizácia 27.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost