sk  |  en
Streda | 20.11.2019, 18:41 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Jozef Herda ( 75 r.)

zápasník, zaslúžilý majster športu

Kategória: individuálne

* 21.04.1910 Slovensko, Trnava

† 04.10.1985 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie pes

jubileum od úmrtia 34 r.

jubileum od narodenia 109 r.

 

všeobecné informácie

Vyrastal v blízkosti cukrovaru v Trnave. Vynikal pohybovým nadaním a húževnatosťou. Jeho zápasnícka budúcnosť sa začala formovať až v Prahe, kam ho zavial osud. Prvé chmaty na žinenke začal skúšať pomerne neskoro.

Ako sedemnásťročný vyučený zámočník, obklopený chudobou, si našiel prácu a skromné bývanie. Začal navštevovať Sokol i FRTJ. V klube AFK Stráž bezpečnosti, kde dominovala ťažká atletika, začal so vzpieraním. Za pár týždňov síce zvládol jeho techniku, ale v tomto športe mu chýbala súťaživosť. Popritom v telocvični sledoval tréningy zápasníkov a uvedomil si, že to je to, čomu by sa chcel venovať.

Úspechy dosahoval vďaka talentu a ambíciám doplnenými poctivým tréningom a vytrvalosťou. Prienik na elitné domáce i medzinárodné žinenky s viacerými víťazstvami znamenalo pre neho, že sa ako 21-ročný zbavil prílišného rešpektu pred súpermi zvučných mien.

V roku 1935, po lapsusoch funkcionárov AFK, vymenil klubový dres. Prestúpil do maličkého klubu Waldes Praha a s ním aj jeho dvaja bratia, tiež zápasníci. Pomsta AFK bola nepríjemná - dostal ročný dištanc. Aj počas tohto obdobia usilovne trénoval, čo mu prinieslo suverénne domáce i zahraničné víťazstvá. Najcennejšie je z Berlína z roku 1936, kde bola ľahká váha, ako vždy, nabitá. Celá svetová špička si brúsila zuby na olympijské kovy vrátane neho. V prvom kole zdolal Švajčiara Hollingera pomerne ľahko, v druhom Maďara Kálmána vynikajúcim záverom po 20 minútach urputného boja. Tretie, voľné mu dožičilo trochu oddychu, ale v semifinále čakal sebavedomý Molfino. Po 13 a pol minútach ležal Talian na lopatkách. Herda prehral až s Fínom Koskelom. Večná rozhodcovská dilema, komu prisúdiť víťazstvo, sa skončila žičlivo pre Severana. Na striebro bolo treba zdolať Estónca Välliho. Herda to dokázal a stal sa zápasníckou legendou.

V rokoch 1942 - 1945 počas II. svetovej vojny bol Jozef Herda v Slovenskom zväze ťažkej atletiky reprezentačným trénerom a súčasne aktívnym zápasníkom - reprezentantom.

Naposledy medzinárodne zápasil v bratislavskom PKO ako 46-ročný v roku 1956.

Pocty: Keďže Jozef Herda je jediným Trnavčanom v celej histórii olympionizmu, ktorý získal medailu na OH, mesto Trnava si ho uctilo pomenovaním námestia po ňom. Na veľkolepom slávnostnom podujatí v júni 1992, ktoré sa konalo pri príležitosti medzinárodnej olympiády detí a mládeže Kalokagatia, boli prítomné viaceré športové osobnosti. Pamätnú tabuľu odhalil člen MOV Vladimír Černušák a olympijský víťaz v boxe (Helsinky 1952) Janko Zachara. Bývalé Tyršovo námestie bolo premenované na Námestie Jozefa Herdu. Súbežne na návrh Jaroslava Lieskovského z Mestského úradu Trnava, odboru vzdelávania, referát telesnej kultúry a športu, bola odhalená nová tabuľa aj na Olympijskej ulici (predtým Zväzarmovská).

Zmarené šance:

V roku 1932 sa rozhodovalo o jeho nominácii na OH v Los Angeles, jeho meno bol už pojem, ale chýbajúce financie oddialili jeho olympijskú premiéru o štyri roky.

V roku1940, keď prebiehala prípravu na OH, ktoré mali byť preňho ešte úspešnejšie, nemal šancu dotiahnuť do konca. Hitler rozhodol za všetkých.

Bibliografia:

 • Jedľovský, Jozef: Muž oceľových rúk. Šport. Bratislava 1957
 • Grexa,J. - Novák,M.: Naši olympionici. Šport. Bratislava 1978
 • Machajdík Igor a kol.: 100 rokov zápasenia na Slovensku. Slovenské pedagogické nakladateľstvo. Bratislava 2004

 

vzdelanie a pôsobenie

1921-1928
cvičenec FRTJ
1928-1934
pretekal za Stráž bezpečnosti Praha
1934-1942
pretekal za ťažkoatletický klub Waldes Praha
1942
presťahoval sa do Bratislavy
1942-1950
pretekal za Športový klub Bratislava
1950-1960
pretekal za Lokomotívu Bratislava
1960
pretekal za Dunajplavbu Bratislava, kde po ukončení aktívnej činnosti pôsobil ako tréner, funkcionár a rozhodca

 

športové aktivity

1928
vybojoval prvý veľký zápas, na klubových pretekoch AFK v gréckorímskom zápasení na majstrovstvách Moravy a Sliezska v Zlíne obsadil tretie miesto
1931
prienik na elitné domáce i medzinárodné žinenky - zdolal strieborného olympionika 1928 Jindřicha Maudra, ale aj súperov z Francúzska, Rakúska a Maďarska
1934
šieste miesto na ME v Ríme
1936
suverénne domáce i zahraničné víťazstvá; vyhral kvalifikáciu na OH nielen v gréckorímskom zápasení, ale aj vo voľnom štýle; strieborná medaila z OH v Berlíne - klasický štýl v ľahkej váhe (do 66 kg)

 

Ocenenia:

1936
strieborná medaila na OH v Berlíne v zápasení klasickým štýlom v ľahkej váhe (do 66 kg)
pätnásťkrát získal titul majstra republiky (vybojoval viac ako 2000 zápasov)
päťnásobný reprezentant ČSSR (celkovo 124-násobný reprezentant za celú kariéru)
trojnásobný majster ČSSR (raz vo voľnom štýle)
1953
majster športu
1970
zaslúžilý majster športu

 

galéria

zdroj: Jaroslav Lieskovský, Mestský úrad Trnava, odbor vzdelávania, referát telesnej kultúry a športu; Múzeum telesnej kultúry; Encyklopédia Slovenska, II. zväzok, Veda, vydavateľstvo SAV, 1978; www.olympic.sk; spracovala Viola Tóthová
posledná aktualizácia 20.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost