sk  |  en
Štvrtok | 02.04.2020, 11:14 | meniny: Zita; zajtra: Richard
 • | Európsky deň akcii za práva migrantov

  Európsky deň akcii za práva migrantov - Európsky deň akcií za práva migrantov sa pripomína od 31.1.2004 a vznikol z iniciatívy Európskeho sociálneho fóra. Medzinárodná migrácia v európskych krajinách má už dlhodobo rastúcu tendenciu, a preto je potrebné upozorniť na problémy s tým súvisiace a na potláčanie práv migrantov. Často im je upierané právo na prístup k spravodlivosti, zamestnanosti, sociálne právo a zdravotné služby. V prípade prekročenia povolenej dĺžky pobytu sa stávajú terčom obchodovania s ľuďmi, sú nútení pracovať v tieňovej ekonomike alebo v zamestnaní, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii a vzdelaniu, sú nebezpečné a vykonávané za najnižšie mzdy.

 • | Medzinárodný deň detskej knihy

  Medzinárodný výbor pre detskú knihu IBBY, vyhlásený v 1967; v ten deň 1805 sa narodil dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen

 • | Svetový deň povedomia o autizme

  Svetový deň povedomia o autizme - Autizmus, ochorenie, ktorému v decembri roku 2007 OSN venovala svetový deň. Autizmus je celoživotné postihnutie a jeho výskyt má stúpajúcu tendenciu. Vzhľadom na závažné sociálne a ekonomické dopady na chorého a jeho rodinu sa stáva celospoločenským problémom. Tento deň je určený na pomoc osobám s autizmom, na zvýšenie povedomia o tomto ochorení v celej spoločnosti, rozširovať informácie týkajúce sa dôležitosti včasnej diagnózy a skorého zásahu.

 • | Zelený štvrtok

  Posledný štvrtok pred Veľkou nocou, ktorým sa začína veľkonočné trojdnie Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota - obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. Premenil chlieb a víno na svoje telo a krv a ustanovil tak dve sviatosti: kňazstva a eucharistie. V Zelený štvrtok sa večerná svätá omša slávi na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej.

doplňte alebo opravte informácie

Jozef Herda ( 75 r.)

zápasník, zaslúžilý majster športu

Kategória: individuálne

* 21.04.1910 Slovensko, Trnava

† 04.10.1985 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie pes

jubileum od úmrtia 34 r.

jubileum od narodenia 109 r.

 

všeobecné informácie

Vyrastal v blízkosti cukrovaru v Trnave. Vynikal pohybovým nadaním a húževnatosťou. Jeho zápasnícka budúcnosť sa začala formovať až v Prahe, kam ho zavial osud. Prvé chmaty na žinenke začal skúšať pomerne neskoro.

Ako sedemnásťročný vyučený zámočník, obklopený chudobou, si našiel prácu a skromné bývanie. Začal navštevovať Sokol i FRTJ. V klube AFK Stráž bezpečnosti, kde dominovala ťažká atletika, začal so vzpieraním. Za pár týždňov síce zvládol jeho techniku, ale v tomto športe mu chýbala súťaživosť. Popritom v telocvični sledoval tréningy zápasníkov a uvedomil si, že to je to, čomu by sa chcel venovať.

Úspechy dosahoval vďaka talentu a ambíciám doplnenými poctivým tréningom a vytrvalosťou. Prienik na elitné domáce i medzinárodné žinenky s viacerými víťazstvami znamenalo pre neho, že sa ako 21-ročný zbavil prílišného rešpektu pred súpermi zvučných mien.

V roku 1935, po lapsusoch funkcionárov AFK, vymenil klubový dres. Prestúpil do maličkého klubu Waldes Praha a s ním aj jeho dvaja bratia, tiež zápasníci. Pomsta AFK bola nepríjemná - dostal ročný dištanc. Aj počas tohto obdobia usilovne trénoval, čo mu prinieslo suverénne domáce i zahraničné víťazstvá. Najcennejšie je z Berlína z roku 1936, kde bola ľahká váha, ako vždy, nabitá. Celá svetová špička si brúsila zuby na olympijské kovy vrátane neho. V prvom kole zdolal Švajčiara Hollingera pomerne ľahko, v druhom Maďara Kálmána vynikajúcim záverom po 20 minútach urputného boja. Tretie, voľné mu dožičilo trochu oddychu, ale v semifinále čakal sebavedomý Molfino. Po 13 a pol minútach ležal Talian na lopatkách. Herda prehral až s Fínom Koskelom. Večná rozhodcovská dilema, komu prisúdiť víťazstvo, sa skončila žičlivo pre Severana. Na striebro bolo treba zdolať Estónca Välliho. Herda to dokázal a stal sa zápasníckou legendou.

V rokoch 1942 - 1945 počas II. svetovej vojny bol Jozef Herda v Slovenskom zväze ťažkej atletiky reprezentačným trénerom a súčasne aktívnym zápasníkom - reprezentantom.

Naposledy medzinárodne zápasil v bratislavskom PKO ako 46-ročný v roku 1956.

Pocty: Keďže Jozef Herda je jediným Trnavčanom v celej histórii olympionizmu, ktorý získal medailu na OH, mesto Trnava si ho uctilo pomenovaním námestia po ňom. Na veľkolepom slávnostnom podujatí v júni 1992, ktoré sa konalo pri príležitosti medzinárodnej olympiády detí a mládeže Kalokagatia, boli prítomné viaceré športové osobnosti. Pamätnú tabuľu odhalil člen MOV Vladimír Černušák a olympijský víťaz v boxe (Helsinky 1952) Janko Zachara. Bývalé Tyršovo námestie bolo premenované na Námestie Jozefa Herdu. Súbežne na návrh Jaroslava Lieskovského z Mestského úradu Trnava, odboru vzdelávania, referát telesnej kultúry a športu, bola odhalená nová tabuľa aj na Olympijskej ulici (predtým Zväzarmovská).

Zmarené šance:

V roku 1932 sa rozhodovalo o jeho nominácii na OH v Los Angeles, jeho meno bol už pojem, ale chýbajúce financie oddialili jeho olympijskú premiéru o štyri roky.

V roku1940, keď prebiehala prípravu na OH, ktoré mali byť preňho ešte úspešnejšie, nemal šancu dotiahnuť do konca. Hitler rozhodol za všetkých.

Bibliografia:

 • Jedľovský, Jozef: Muž oceľových rúk. Šport. Bratislava 1957
 • Grexa,J. - Novák,M.: Naši olympionici. Šport. Bratislava 1978
 • Machajdík Igor a kol.: 100 rokov zápasenia na Slovensku. Slovenské pedagogické nakladateľstvo. Bratislava 2004

 

vzdelanie a pôsobenie

1921-1928
cvičenec FRTJ
1928-1934
pretekal za Stráž bezpečnosti Praha
1934-1942
pretekal za ťažkoatletický klub Waldes Praha
1942
presťahoval sa do Bratislavy
1942-1950
pretekal za Športový klub Bratislava
1950-1960
pretekal za Lokomotívu Bratislava
1960
pretekal za Dunajplavbu Bratislava, kde po ukončení aktívnej činnosti pôsobil ako tréner, funkcionár a rozhodca

 

športové aktivity

1928
vybojoval prvý veľký zápas, na klubových pretekoch AFK v gréckorímskom zápasení na majstrovstvách Moravy a Sliezska v Zlíne obsadil tretie miesto
1931
prienik na elitné domáce i medzinárodné žinenky - zdolal strieborného olympionika 1928 Jindřicha Maudra, ale aj súperov z Francúzska, Rakúska a Maďarska
1934
šieste miesto na ME v Ríme
1936
suverénne domáce i zahraničné víťazstvá; vyhral kvalifikáciu na OH nielen v gréckorímskom zápasení, ale aj vo voľnom štýle; strieborná medaila z OH v Berlíne - klasický štýl v ľahkej váhe (do 66 kg)

 

Ocenenia:

1936
strieborná medaila na OH v Berlíne v zápasení klasickým štýlom v ľahkej váhe (do 66 kg)
pätnásťkrát získal titul majstra republiky (vybojoval viac ako 2000 zápasov)
päťnásobný reprezentant ČSSR (celkovo 124-násobný reprezentant za celú kariéru)
trojnásobný majster ČSSR (raz vo voľnom štýle)
1953
majster športu
1970
zaslúžilý majster športu

 

galéria

zdroj: Jaroslav Lieskovský, Mestský úrad Trnava, odbor vzdelávania, referát telesnej kultúry a športu; Múzeum telesnej kultúry; Encyklopédia Slovenska, II. zväzok, Veda, vydavateľstvo SAV, 1978; www.olympic.sk; spracovala Viola Tóthová
posledná aktualizácia 20.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost