sk  |  en
Štvrtok | 20.06.2019, 17:36 | meniny: Valéria; zajtra: Alojz
  • | Svetový deň utečencov

    OSN, vyhlásený v roku 2000, prijatie Ženevskej konvencie z 1951, Dohovoru o právnom postavení utečencov

doplňte alebo opravte informácie

Jozef Kundlák ( 62 r.)

operný spevák, tenor

Kategória: hudba

* 12.10.1956 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie opica

jubileum od narodenia 62 r.

 

všeobecné informácie

Jozef Kundlák sa narodil v BratislaveTenoristova bohatá koncertná činnosť siaha od všetkých európskych štátov, cez Japonsko, Rusko a Čínu až po USA (Philadelphia, New York). Počas svojej kariéry stvárnil množstvo lyrických postáv v dielach skladateľov Mozarta, Rossiniho, Donizertiho, Verdiho, Wagnera, Massaneta a iných. V tenorovom repertoári sú tiež také role ako Alfréd v Traviate, Fenton vo Falstaffovi, Faust v opere s rovnomenným názvom od Gounodova a Boitovom Mefistofelovi. Spieval Lenského v Eugenovi Oneginovi a Werthera na opernej scéne vo francúzskom Lyone v rovnomennej opere J. Masseneta. Úspech mu prieniesla aj rola Camille de Rossillon v Lehárovej Veselej vdove, ktorú odspieval na operetnom festivale v Triestne. Na scéne Slovenského národného divadla sa ako sólista uviedol v úlohách lyrického repertoáru: ako Princ v Dvořákovej Rusalke, či Elvino v Belliniho opere Námesačná. K ďalším úlohám patrili postavy z Mozartových opier, Fenton vo Verdiho Falstaffovi, Vojvoda z Mantovy vo Verdiho Rigolettovi, Edgardo v Donizettiho Lucii z Lammermooru, Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky, Laertes v Hamletovi, kráľ v Panne Orleánskej od P. I. Čajkovského. Koncom roka 2004 sa s operou SND zúčastnil ako Alfredo vo Verdiho Traviate veľmi úspešného turné po Japonsku. V januári 2007 naštudoval náročný, vysoký part v svetovej premiére súčasného českého skladateľa Tomáša Hanzlíka v pražskom Národnom divadle: Lacrimae Alexandri Magni.

letecké modelárstvo

 

vzdelanie a pôsobenie

1976 - 1981
Konzervatórium (odbor operný spev (prof. Ida Černecká), Bratislava)
1984 -
Letný operný kurz Európskeho operného centra v Belgicku
1983
bol ako tenor prijatý za sólistu opery SND v Bratislave.
1985
zvíťazil na speváckej súťaži Luciana Pavarottiho vo Philadelphii. Následne získal angažmán v milánskej opere La Scala a na iných svetových operných scénach, okrem iných to bola Bologna (Teatro Communale), Venezia, Firenze, Benátky (Teatro La Fenice), Roma, Neapol, Palermo, Viedeň, Mníchov (Bavorská štátna opera), Berlín, Moskva, Budapešť, či Praha, kde účinkoval so špičkovými sólistami, režisérmi a dirigentami ako Bruno Bartoletti, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallisch, Peter Schreier, F. Luisi, Ch. Thielemann, V. Neumann a ďalší.
1991
spieval Jozef Kundlák Mozartovo Requiem s Philadelphským orchestrom pod vedením Riccarda Mutiho v Carnegie Hall v New Yorku a v Academy of music vo Philadelphii.
1991
sa predstavil v Deutsche Oper Berlín a Bavorskej štátnej opere v Mníchove ako Belmonte v Mozartovej opere Únos zo Serailu.
1997-1999
Jozef Kundlák pravidelne účinkuje aj na mnohých európskych a svetových koncertných pódiách. Predovšetkým v dielach Mozarta a Haydna, ale aj v dielach Dvořáka, Janáčka, či Stravinského. Ako hosť pôsobil v Grazi v Beethovenovej Missa Solemnis a v Paríži sa v roku 1997 predstavil v Šostakovičovom diele De la poésie Juive. V roku 1998 naštudoval pre Salzburg Jánove pašie a Beethovenovu 9. Symfóniu a v Lipsku s dirigentom Fabiom Luisim naštudoval Händlovho Mesiáša. S tým istým dirigentom sa okrem iných koncertov zúčastnil významného jubilejného Štrausovského koncertu s mníchovskou filharmóniou v roku 1999.
V poslednom období sa Jozef Kundlák predstavil najmä na európskych pódiách, predovšetkým vo Verdiho diele Requiem a v Dvořákových oratoriálnych dielach. V súčasnosti tvoria repertoár Jozefa Kundláka diela od autorov klasicizmu až po skladateľov 20. storočia, od Wolfganga Amadea Mozarta až po Leoša Janáčka, či súčastných autorov Juraja Beneša zo Slovenska alebo Lorenza Ferrera z Talianska. Na scéne SND spieva osem titulov, okrem iných Don Giovanniho vo Figarovej svadbe, Lucia di Lammermoora v Nápoji lásky, či Eugena Onegina.

 

tvorba

Diskografia: V. bellini: La Sonnambula W.A. Mozart: Requiem A. Dvořák: Requiem G. Donizetti: Elisabetta al Castello di Kenilworth L. Janáček: Káťa Kabanová W.A. Mozart: Cosi fan tutte J. Móri: Nur du allein

 

Ocenenia:

cena Literárneho fondu SR za stvárnenie postavy Werthera v Opere SND
2007
ískal prestížnu cenu Fra Angelica

 

galéria

zdroj: Jozef Kundlák, www.kundlak.sk
posledná aktualizácia 18.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost