sk  |  en
Utorok | 25.06.2019, 10:21 | meniny: Olívia, Tadeáš; zajtra: Adriána

doplňte alebo opravte informácie

Jozef Zsapka ( 72 r.)

hudobník (gitara), pedagóg

Kategória: hudba

* 17.01.1947 Slovensko, Komárno

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie kozorožec

čínske znamenie prasa

jubileum od narodenia 72 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Jozef Zsapka sa narodil 17. januára 1947 v Komárne. Preslávil sa svojou intenzívnou umeleckou aktivitou. Výrazne ovplyvňuje slovenské interpretačné umenie, ktoré reprezentuje vo svete s veľkým úspechom. Mimoriadne aktívny umelec a vynikajúci pedagóg, svetoznámy gitarista, okrem samostatných vystúpení a koncertov s poprednými symfonickými a komornými orchestrami účinkuje najmä so svojou manželkou Dagmar (flauta-gitara), s ktorou tvoria svetoznáme duo – boli vyhodnotení ako najlepšie duo vo svojej kategórii na svete. Okrem toho koncertoval Jozef Zsapka ako sólista v Japonsku, USA, Austrálii, Anglicku, Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, Luxembursku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Nemecku, Taliansku, Rakúsku, Švédsku, Grécku, Turecku, Juhoslávii, Maďarsku, Poľsku, Ukrajine, Rusku, Mongolsku, Vietname, Kube, Bulharsku, Rumunsku a inde. Inšpiroval mnohých skladateľov k napísaniu skladieb, medzi týmito autormi sú napr. Jorge Cardoso (Argentína), David Babcock (USA), Igor Rechin (Rusko), Filimon Ginalis (Grécko), Štěpán Rak (Česko), Dušan Martinček, Peter Martinček, Víťazoslav Kubička a iní. Jeho repertoár je pozoruhodne rozsiahly a obsahuje skladby všetkých štýlových období. Umelec pôsobí ako sólista na komorných koncertoch, vystupuje tiež s prominentnými symfonickými orchestrami (Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, Štátnym komorným orchestrom, Izmir symfoni orchestra a.i.). Jeho aktivity v oblasti koncertného života sú veľmi rôznorodé. Jozef Zsapka je uznávaným pedagógom,

 

vzdelanie a pôsobenie

v roku 1997
bol prezidentom republiky menovaný za Profesora.
v súčasnosti
je vedúci katedry strunových nástrojov a predseda Akademického senátu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Je zakladateľom slovenskej gitarovej školy. Čím obnovil tradíciu profesionálnej gitarovej výučby a gitara sa opäť dostala na koncertné pódiá.
Počas svojho dlhoročného pôsobenia vychoval rad kvalitných pedagógov a interpretov. Jeho študenti získali vyše 100 ocenení na domácich a medzinárodných súťažiach a kvalitne reprezentujú slovenské interpretačné umenie doma i v zahraničí
Je inšpirátorom a riaditeľom Medzinárodného gitarového festivalu Johanna Kaspara Mertza v Bratislave, významného podujatia s 28. ročnou tradíciou.
Vedie majstrovské kurzy po celom svete (Rakúsko, Liechtenstein, Grécko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko, Kuba, Japonsko, USA a.i.)
Všestranný umelec pôsobí tiež ako vydavateľ, predovšetkým tých skladieb, ktoré boli venované jemu a duu. Pre rôzne svetové gramofónové spoločnosti nahral 40 LP a CD platní (Opus, NAXOS, SPI MILAN, RCA Japan, ALBANY RECORDS U.S. a.i.)

 

tvorba

Famous guitar compositions (Opus)
Jozef Zsapka with Slovak Chamber Orchestra (Opus)
Jozef Zsapka with Capella Istropolitana (Naxos)
Classic and popular evergreens with Jozef Zsapka (Opus)
White Christmas Jozef Zsapka and Slovak Chamber Orchestra (Opus)
Homeage to Beatles (arrangement by S. Rak, Opus)
Guitar dream with Jozef Zsapka
Les 16 merveilles de la guitare Jozef Zsapka (SPI MILAN-Paris)
Golden era (Opus)

 

ostatné informácie

Ako člen poroty sa pravidelne zúčastňuje na medzinárodných gitarových súťažiach (Viedeň, Atheny, Budapest, Eschen, Rust, Sernancelhe, Kutná Hora, atď.)
zdroj: Dagmar Zsapková
posledná aktualizácia 18.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost