sk  |  en
Pondelok | 26.09.2022, 05:56 | meniny: Edita; zajtra: Cyprián
  • | Európsky deň jazykov

    Európsky deň jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou. Deň je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého kultúrneho dedičstva a tradícií. Cieľom je tiež podpora občanov k učeniu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ.

doplňte alebo opravte informácie

Karol Ježík ( 45 r.)

zakladajúci šéfredaktor denníka Sme

Kategória: médiá, novinári

* 02.12.1953 Slovensko, Trnava

† 14.12.1998 Slovensko, Bratislava

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie had

jubileum od úmrtia 23 r.

jubileum od narodenia 68 r.

Vzdelanie

Filozofická fakulta UK, Bratislava

Životopis

Karol Ježík sa narodil v Trnave. Vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.
Dlhé roky pracoval ako športový novinár v Československej tlačovej kancelárii (ČSTK) na Slovensku, neskôr v denníku Smena. Po zmene politického režimu ho kolegovia zvolili za šéfredaktora. Na začiatku januára 1993 bol odvolaný, čo bolo dôsledkom mocenských zásahov druhej Mečiarovej vlády do vydavateľstva. Po jeho odvolaní a vymenovaní nového manažmentu v Smene odišla pod jeho vedením časť redakcie, ktorá založila denník SME.
Založenie a vývoj tohto denníka považujú nezávislí pozorovatelia za unikát, SME je jediným denníkom v postkomunistických štátoch, ktorý bol schopný ako nový produkt uplatniť sa a zostať na trhu z vlastných síl. Na denník bol neustále vyvíjaný politický nátlak. V roku 1995 odmietli všetky bratislavské tlačiarne SME tlačiť a skoro rok ho tlačili v KT Komárno, až si vydavateľ musel zadovážiť vlastnú tlačiareň. Tak isto v roku 1995 vláda zastavila činnosť Prvej slovenskej investičnej spoločnosti, ktorá údajne stála majetkovo za vydavateľom denníka. Napriek tomu sa denník SME udržal a pod vedením Karola Ježíka bol schopný získať aj vydavateľské právo na pôvodný denník Smena.
Pod vedením Karola Ježíka sa SME stal denníkom, patriacim k najčítanejším na Slovensku.
Karol Ježík svojou prácou prispel k budovaniu demokratickej žurnalistiky na Slovensku.

Ocenenia:
1998 Krištáľové krídlo, Mimoriadna cena udelená in memoriam
posledná aktualizácia 02.12.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost