sk  |  en
Nedeľa | 29.01.2023, 10:58 | meniny: Gašpar; zajtra: Ema

doplňte alebo opravte informácie

Karol Polák ( 81 r.)

Slovenský komentátor s osobitným štýlom, komentoval celý rad prenosov z olympijských hier, majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy a SR.

Kategória: médiá, tváre a hlasy

* 07.09.1934 Slovensko, Bratislava

† 17.01.2016 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie panna

čínske znamenie pes

jubileum od úmrtia 7 r.

jubileum od narodenia 88 r.

 

všeobecné informácie

Je slovenský športový komentátor. Od detstva bol vedený k športu (jeho otec hral futbal za 1. ČSŠK Bratislava). V doraste bol brankárom v ČH Bratislava a potom hral šesť rokov druhú basketbalovú ligu.

Študoval na divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave herectvo a na konzervatóriu operný spev, pracoval však 34 rokov v Česko-slovenskej televízií ako športový komentátor.

Osobitným štýlom komentoval celý rad prenosov z olympijských hier, majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy a podobne.
Ako televízny športový komentátor bol na 12 olympijských hrách, 9 majstrovstvách sveta vo futbale, 26 majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní, 30 majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní, na množstve turnajov, medzištátnych futbalových zápasov a európskych klubových futbalových súťaží.

V súčasnosti moderuje športovú reláciu Retro Šport na súkromnej rozhlasovej stanici Rádio Hornet. Príležitostne moderuje rôzne spoločenské akcie
 

 

 

Ocenenia:

1972
televízne ocenenie Zlatý krokodýl
1981
cena Česko-slovenskej televízie
cena Slovenského olympijského výboru
cena Fair play dr. Ivana Chodáka

 

iné infomácie

- Halové MS, Berlín, 1973:
"Manfred Kokot víťazí suverénnym spôsobom a vážení športoví diváci pozor! Máme tu nový halový svetový rekord! Úžasné... a kde sú naši Kokoti, no kde sú? Hlboko v poli porazených..."

- počas komentovania krasokorčuľovania žien - po tom ako ukázali záber na kratučkú sukňu a dlhé ženské nohy krasokorčuliark: "Aj tie najkrajšie nohy sa niekde končia"

- počas komentovania zápasu ČSHL v sezóne 1988/89: "Bača našiel Slaninu..."

- Olympijské hry Mníchov 1972 - finále mužov - beh na 100m A tu je jediný zástupca európskej školy šprintérskej Manfred Kokot. Pozrite sa, kde sú naši šprintéri. Bodaj by sme mali aj my viac takýchto Kokotov.

 

galéria

 

video

posledná aktualizácia 18.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost