sk  |  en
Pondelok | 01.06.2020, 21:46 | meniny: Žaneta; zajtra: Xénia, Oxana
  • | Deň za správne rozhodnutie

    Deň na správne rozhodnutie: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

  • | Medzinárodný deň detí

    Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

doplňte alebo opravte informácie

Kveta Gandlová ( 77 r.)

maliarka, výrazná umelecká osobnosť európskeho významu

Kategória: výtvarné umenie

* 27.06.1926 Slovensko, košice

† 20.03.2004 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie rak

čínske znamenie tiger

jubileum od úmrtia 16 r.

jubileum od narodenia 93 r.

Životopis

Narodila sa 27. mája 1926 v Košiciach. Študovala na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej univerzity v Brne a neskôr na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave pod vedením významných predstaviteľov moderného umenia prvej polovice dvadsiateho storočia Williho Nowaka, Ľudovíta Fullu a Jána Želibského. Počas štúdií sa zoznámila s mladým, vtedy už úspešným maliarom Ladislavom Gandlom, s ktorým ako manželka prežila celý život. Žila a tvorila v Bratislave.

Venovala sa voľnej maľbe a výtvarnému dotvoreniu architektúry. Jej špecializáciou boli práve monumentálne diela dotvárajúce súdobú ale i historickú architektúru. Monumentálna tvorba autorky vznikala na základe kompozičných experimentov v jej ateliéri, ktorý slúžil ako laboratórium jej výskumov. Mnohostranný výtvarný potenciál autorky sa prejavil aj v bravúrnom majstrovstve rôznych monumentálnych kompozícií a techník.
V chráme svätého Víta na pražskom hrade nájdeme jej vitrážové okná, v dome kultúry Istropolis v Bratislave tri monumentálne gobelíny o rozmeroch každý viac ako 20 m2. Veľkorozmerové leptané sklá v Dome žien v Bratislave, v nemocnici v Bratislave, v hoteli v Tatrách alebo v Prezidentskom paláci v Bratislave.
V svojej monumentálno – dekoratívnej tvorbe v architektúre často používala techniku leptaného olovnatého kryštálu, glazovanej keramiky ako i klasického štukolustra a zgrafita.
V svojej komornej tvorbe vychádzala z európskej moderny dvadsiateho storočia. Tematicky sa venovala zobrazovaniu kvetov a ľudí. Práve mnohofarebné figurálne kompozície kytíc a portréty imaginárnych žien majú veľmi podobné farebné kompozície ako i tvarové princípy. Portréty nejestvujúcich ľudí boli pre ňu výskumom ľudských osudov a jednoznačne vyjadrovali lásku k človeku. Jej diela sú veľmi poetické a pôsobia najmä harmóniou okamihu a akoby v zastavenom čase rozprávajú o pozitívnych hodnotách človeka. Rôznosť ľudských životných osudov je možné čítať aj vo vysoko kultivovanej farebnosti jej kytíc, ktoré žijú bohatý a rôznorodý vnútorný život a tvoria symboly typické pre ľudské osudy.
Vo svojom výtvarnom vývoji prešla autorka od poetického realizmu, cez obdobie kubizujúcej abstrakcie s tlmenou farebnosťou až po osobitné farebné kompozície poznačené lyričnosťou fauvizmu a klimtovskej secesie.
Kveta Gandlová bola výraznou umeleckou osobnosťou európskeho významu. Svoje diela vystavovala na mnohých autorských i skupinových výstavách po celom svete. Okrem svojej domoviny a krajín strednej Európy zožala najväčší úspech v USA, kde sa nachádzajú v galériách ako i v súkromných zbierkach desiatky jej diel. V tvorbe reagovala najmä na tendencie kubizmu, fauvizmu, symbolizmu a secesie. Jej diela sú vitálne a intelektuálne.
zdroj: www.galeria-ardan.sk; www.eantik.sk; www.dartesro.sk

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost