sk  |  en
Pondelok | 01.06.2020, 21:13 | meniny: Žaneta; zajtra: Xénia, Oxana
  • | Deň za správne rozhodnutie

    Deň na správne rozhodnutie: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

  • | Medzinárodný deň detí

    Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

doplňte alebo opravte informácie

Ladislav Gandl ( 73 r.)

významný slovenský výtvarník, autor viacerých monumentálnych prác, maliar, protifašistický bojovník, zaslúžili umelec.

Kategória: výtvarné umenie

* 08.12.1919 Kalinovo

† 29.12.1992 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie koza

jubileum od úmrtia 27 r.

jubileum od narodenia 100 r.

Vzdelanie

Narodil sa 8. 12. 1919 v Kalinove na strednom Slovensku. V roku 1938 maturoval na Gymnáziu v Lučenci, kde sa stretol s akademickým maliarom Františkom Gyurkovitsom. Tu robil kópie Murilla a ostatných predstaviteľov moderny dvadsiateho storočia. Pod vedením Gyurkovitsa robil svoje prvé maliarske pokusy v maľovaní krajiny inšpirované prekrásnymi meandrami rieky Ipeľ. Profesionálne vzdelanie získal na Akadémii výtvarného umenia v Prahe.

Životopis

Od roku 1950 pôsobil v Bratislave, najprv ako pedagóg na Vysokej škole výtvarného umenia, kde sa zoznámil s Kvetou Gandlovou, jeho manželkou, a neskôr ako slobodný umelec na voľnej nohe.
Ladislav Gandl sa programovo venoval monumentálnej tvorbe v architektúre, ktorú okrem Slovenska je možné nájsť vo viacerých krajinách.
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bol vedúcou osobnosťou slovenskej monumentálnej tvorby. Jeho výtvarný názor postupne vyzrieval v dielach: zgrafitto na základnej škole v Trenčíne (1955), nástenná maľba v Univerzitnej knižnici v Bratislave (1957), štukolustro v nemocnici v Bojniciach (1961), betónový reliéf v areáli Slovenskej akadémie vied (1972), mozaiková fontána v Bratislave (1978) a mnohé ďalšie.
Medzi jeho najvýznamnejšie monumentálne diela patrí sklená mozaika s tečúcou vodou po jej povrchu – Nádeje ľudstva v Akadémii moderného umenia v japonskom Tokiu (1969), mozaika Slovanská epopea na Bratislavskom hrade v reprezentačných priestoroch Slovenskej vlády (1968) alebo monumentálna nástropná maľba Oslava ľudského umu v aule Maxima Slovenskej technickej univerzity (1964) s výmerou 300 m2.
Autorova komorná tvorba bola organickou súčasťou jeho diela a často experimentálnou prípravou na monumentálnu tvorbu. Častým motívom boli zátišia s fľašami, ktoré boli symbolmi ľudských osudov a ich tragiky. Podobné boli jeho motívy cirkusových postáv, komponované v klasickej kompozícii komorného zátišia. Cirkusové postavy symbolizovali osudy vtedajších spoločenských vládcov zneužívajúcich svoju moc na ovplyvňovanie života bežného človeka. Osud autora z obdobia „normalizácie“ v sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa takto v symboloch zvečnil v jeho tvorbe.
Radostnú atmosféru a oslavu lásky a šťastia je možné nájsť v jeho cykle obrazov spomienok na mladosť a rodný kraj. Tu autor používal výrazné teplé farebné kompozície v návratoch do slnkom prehriatych lúk, plných tepla, svetla a tieňov, radostnej nálady, nežných detských vnemov, preplnených jasnými farbami pohody. Svedčia o tom obrazy: Moje Kalinovo, Kytica kalinovským ženám, Svadba a mnohé ďalšie.
Ladislav Gandl zomrel 29. 12. 1992 v Bratislave.
Za svoju tvorbu obdržal titul „zaslúžilý umelec“ (1970) a viacero cien a štátnych vyznamenaní vrátane toho najvyššieho za autorské dielo – Laureát štátnej ceny (1969). Svoju tvorbu vystavoval na desiatkach kolektívnych a samostatných výstavách po celom svete.
zdroj: P. Gandl; www.kalinovo.sk

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost