sk  |  en
Nedeľa | 05.02.2023, 09:47 | meniny: Agáta; zajtra: Dorota

doplňte alebo opravte informácie

Ladislav Gonos ( 83 r.)

Kategória: individuálne

* 26.09.1939 Hronec, okres Brezno

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 83 r.

 

všeobecné informácie

Do Bratislavy sa rodina prisťahovala v roku 1952, keď otec bol služobne premiestnený z Banskej Bystrice. Jazdeckému umeniu sa začal učiť v roku 1955 ako študent strojníckej priemyslovky. Dovtedy sa venoval lyžovaniu -skoky na lyžiach a slalom. Prvým a jediným jeho učiteľom bol známy kpt. Ján Škodáček v JO Zväzarm neskôr TJ Slovan Kultúra Bratislava. Už v roku 1958 po maturite vyhral na bratislavskej Kuchajde s kobylou Jitkou Majstrovstvá Slovenska v kategórii juniorov, seniorov i družstiev dospelých.

Po absolvovaní zákl. voj. služby 1958-1960 sa naplno venoval jazdeckému športu ako amatér popri práci projektanta v CHZJD n. p.. V roku 1969 sa začal venovať jazdectvu profesionálne, keď nastúpil do zamestnania v Plemenárskom podniku Šamorín, ako tréner a vedúci strediska športových koní, kde pôsobil celých trinásť rokov až do konca r. 1981. Úspešne zabezpečoval organizovanie trinástich ročníkov Dunajského pohára v parkúrovom skákaní s medzinárodnou účasťou koní a jazdcov z Česka, Maďarska, Poľska , Rakúska a sám na nich úspešne štartoval. Po ročnom pôsobení v roku 1982 v JO Slovan St. háj Bratislava prakticky ukončil pôsobenie vo veľkom športe a s pocitom veľkej krivdy zo strany skorumpovaných funkcionárov vtedajšieho Slovana odchádza ku dostihovému športu. V júni 1983 nastúpil do zamestnania na štátne závodisko š.p. Bratislava, kde pôsobil vo funkcii vedúceho hosp. strediska dostihových služieb a správca dostihovej dráhy celých 20 rokov až do odchodu do dôchodku v roku 2003.

Bol majstrom Slovenska 3 krát:

1958 v Bratislave na koni Jitka,

1968 v Topoľčiankach na koni Rytmus,

1972 v Topoľčiankach na koni Rip Korby.

Majstrom ČSSR 2krát:

1964 v Prešove na koni Matura,

1966 v Podebradoch na koni Rytmus,

3 miesto získal v. r. 1973 v Bratislave na koni Rip Korby a v r.1974 v Podebradoch na koni Rip Korby.

2 krát bol členom strieborného družstva:

1966 v Podebradoch na koni Rytmus,

1967 v Žiari nad Sázavou na koni Matura.

Bol prvým slovenským jazdcom, ktorý zvíťazil na pretekoch GP Bratislava v roku 1967, vtedy mali ešte preteky názov Zlatá podkova Bratislavy. Žrebec Rytmus zvíťazil po štvrtom rozoskakovaní na výške 203 cm. Druhé víťazstvo už na GP Bratislava získal v roku 1974 v sedle žrebca Rip Korby po druhom rozoskakovaní so špičkovým rakúskym reprezentantom Thomasom Frümanom.

Jeho najúspešnejšie kone boli Matura, Rytmus, Robot a Rip Korby. Okrem nich súťažil aj na množstve ďalších koní, ktoré pripravoval s kolegami v Šamoríne.

Úspešne štartoval v súťažiach vyššej úrovne v celej ČSSR. Vyhral VC Žižky Praha, VC Podebrady, VC Ostrava, Dukla Prešov, Topoľčianky, Trenčianske Teplice, Nitra, Bratislava a množstvo súťaží na menších pretekoch v rámci ČSSR. V rokoch 1964 až 1980 bol reprezentantom ČSSR. Absolvoval 19 zahraničných výjazdov CSIO- Lipsko, Olštyn, Sopoty, Varšava, Trinviknshagen, Weiden, Vichy, Luxenburg, Budapešť, Mosonmagyarovard, Apai pusta, Kecskemét a dalšie. Najväčšie úspechy dosiahol v roku 1968- 2 miesto vo VC NDR Lipsku na koni Rytmus.

V Olympijskom roku 1972 splnil kvalifikáciu na OH v Mníchove, keď vyhral VC Varšavy - Rip Korby a bezchybne absolvoval pohára národov v Olštýne.

Na OH v Mníchove žiaľ z rozhodnutia ÚV ČSTV v Prahe družstvo a ani jednotlivci neštartovali, aj keď bola reálna šanca na dobré umiestnenie v zostave najlepších vtedajších jazdcov a koní: MVDr. Hanulay - Caravela, Ing. Glatz – Letkis, Pecháček- Ormond, Gonos- Rip Korby.

Úspešne štartoval na pretekoch vo Weidene ( NSR) a Budapešti. V súťažiach družstiev o Pohár národov sa zúčastnil 8 krát pričom 4 krát bol dekorovaný na 3. mieste. Štyri pohárové parkúry 160cm absolvoval čisto a 4 so 4 tr. bodmi. Ladislav Gonos získal za svoju vynikajúcu športovú činnosť v roku 1968 po VC Lipsku titul majster športu a v roku 1969 mu bol medzinárodnou jazdeckou federáciou udelený bronzový odznak FEI za úspešné absolvovanie súťaží pohára národov. 2005 pri príležitosti XXXX. výročie konania GP Bratislava mu bol udelený bronzový výkonnostný odznak českej jazdeckej federácie.

 

vzdelanie a pôsobenie

1969-1981
sa začal venovať jazdectvu profesionálne, keď nastúpil do zamestnania v Plemenárskom podniku Šamorín, ako tréner a vedúci strediska športových koní, kde pôsobil celých trinásť rokov
1964-1980
bol reprezentantom ČSSR.

 

športové aktivity

1967
Bol prvým slovenským jazdcom, ktorý zvíťazil na pretekoch GP Bratislava v roku 1967, vtedy mali ešte preteky názov Zlatá podkova Bratislavy.
1974
Druhé víťazstvo už na GP Bratislava získal v roku 1974 v sedle žrebca Rip Korby po druhom rozoskakovaní so špičkovým rakúskym reprezentantom Thomasom Frümanom.
1972
V Olympijskom roku 1972 splnil kvalifikáciu na OH v Mníchove, keď vyhral VC Varšavy - Rip Korby a bezchybne absolvoval pohára národov v Olštýne.
posledná aktualizácia 10.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost