sk  |  en
Utorok | 20.11.2018, 20:36 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Ladislav Troják ( 34 r.)

slovenský hokejový útočník, prvý Slovák s titulom hokejového majstra sveta

Kategória: kolektívne

* 15.06.1914 Slovensko, košice

† 08.11.1948 (pri páde lietadla)

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie blíženci

čínske znamenie tiger

jubileum od úmrtia 70 r.

jubileum od narodenia 104 r.

Životopis

Ladislav Troják bol košickým rodákom, ktorý hokejovo vyrastal v drese košického klubu ČsŠK. V začiatkoch jeho hokejovej kariéry ho viedol tréner František Jander. Prvý krát sa v seniorskom mužstve predviedol v roku 1934 na Tatranskom pohári, keď nastúpil za Košice. Talentovaný útočník neunikol pozornosti vtedy jedného z najlepších klubov v Európe LTC Praha, ktorý mladého Slováka angažoval. Hráč s prezývkami „Trojáček“, „Patrik“ a „Škót“ hrával v pražskom klube v rokoch 1934 - 1948, nosil dres s číslom 9.
Onedho si ho všimol aj tréner československej reprezentácie. Prvým veľkým turnajom, na ktorom sa rodák z Košíc predstavil boli Olympijské hry 1936 v Garmisch – Partenkirchene a československý tím skončil tesne za stupňami víťazov - obsadil 4. miesto. Účinkovaním na tomto šampionáte sa stal Ladislav Troják prvým slovenským hokejistom v národnom tíme. Ďalším míľnikom v kariére hokejistu boli majstrovstvá sveta, ktoré absolvoval v roku 1937 v Londýne, keď mal dvadsaťtri rokov. Medailu z vrcholového šampionátu sa mu však podarilo získať až o rok neskôr na domácej pôde. Bronzový kov si československá reprezentácia vybojovala na MS 1938 v Prahe.
Na najväčší úspech svojho života čakal Ladislav Troják dlhých deväť rokov, keďže počas vojnového obdobia sa majstrovstvá nekonali. Stalo sa tak až v roku 1947, opäť v Prahe. Slovenský útočník nastupoval vo formácii ako center, na krídlach s Konopáskom a Zábrodským. K historicky prvému titulu majstov sveta pomohli výberu Československa Švédi, ktorí v závere turnaja senzačne prehrali s Rakúšanmi. Domáce mužstvo sa tešilo z prvého titulu majstra sveta a Ladislav Troják sa stal prvým Slovákom, ktorý sa mohol týmto titulom pýšiť. Okrem toho bol vyhlásený za najslušnejšieho hráča na turnaji. O rok neskôr sa majstrovstvá sveta konali v rámci olympijského turnaja, československo tu získalo titul európskeho šampióna.
V tom istom roku (1948) sa československá reprezentácia zúčastnila zápasu v anglicokom Wembley, šiesti hráči však ostali doma, nakoľko nemali vybavené víza. Za mužstvom tak leteli dodatočne. Bol medzi nimi aj Ladislav Troják. Hokejisti však do Londýna nedoleteli. Pri havárii lietadla nad kanálom La Manche 8. novembra tragicky zahynuli.

Ladislav Troják bol rýchly hokejista so zmyslom pre fair-play, nikdy nevynechal tréning a svoje hokejové povinnosti si vždy svedomito plnil. Vynikal kombinačnou hrou, skvelou prihrávkou a vynikajúcim bránením. Popri hokejovej kariére pracoval ako účtovník v pražskom cukrovare. Košickému odchovancovi bude navždy patriť viacero hokejových naj - ostane prvým Slovákom v národnom tíme, ktorý hral na olympiáde i svetovom šampionáte a prvým, ktorý získal titul majstra sveta.
Jeho meno nesie košický zimný štadión a ulica v Košiciach, ktorú premenovali na Trojákovo námestie v roku 1947.
V roku 2002 získal Leviu hokejku za uvedenie do Siene slávy slovenského hokeja.

Ocenenia:

30. novembra 2002 uvedenie do Siene slávy slovenského hokeja

Štatistiky:

* počet ligových sezón: 11
* počet reprezentačných štartov: 75
* počet reprezentačných gólov: 37

Najväčšie úspechy:

* 1937, 1938, 1946 - 1948 majster ČSR
* 1939, 1940, 1942 - 1944 majster českomoravskej ligy
* 1938 bronzová medaila z majstrovstiev sveta
* 1947 titul majstra sveta
* 1948 titul vicemajstra sveta

Majstrovstvá sveta:

1936 - 4. miesto
1937
1938 - 3. miesto
1939 - 4. miesto
1947 - 1. miesto
1948 - 2. miesto

Olympijské hry:

1936
1948

Kluby:

* do roku 1934 ČsŠK Košice
* 1934 - 1948 LTC Praha
zdroj: www.hokejportal.sk; www.ltcpraha.ic.cz; www.hckosice.sk; O. Gajdoš: Osobnosti slovenského športu, Matica slovenská, 2007, s. 139. Spracovala Zlatica Mokrá

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost